Barselonada Heydər Əliyevin 100 illiyi təntənəli konsertlə qeyd edilib
İspaniyanın Barselona şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş təntənəli konsert keçirilib.
“Barselonadakı Azərbaycanlılar Cəmiyyəti” və Barselona Azərbaycan Evinin təşkilatçılığı ilə baş tutan konsertdə ispaniyalı siyasətçilər, iş adamları, media mənsubları, Barselonada yaşayan soydaşlarımız və yerli ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən sənədli filmin nümayişi ilə başlayıb.
Konsert öncəsi çıxış edən Slovakiyanın Barselonadakı fəxri konsulu, ölkəmizin yaxın dostu Havyer Medina Ortiz böyük öndər Heydər Əliyevi “qəlbi daim Vətən eşqi ilə döyünən, bütün varlığı ilə xalqına bağlı olan, respublikanı zamanın çətin sınaqlarından yüksək məharətlə çıxaran, ən düzgün çıxış yolu tapan müdrik və uzaqgörən lider” adlandırıb.
Konsertdə “Kataloniya Cambra Orkestri”, tanınmış azərbaycanlı opera ifaçısı, “Milano Music Master School” musiqi akademiyasının professoru Çinarə Şirin və müxtəlif rəqs qrupları çıxış ediblər. Onların ifasında italyan, ispan və Azərbaycan musiqisi təqdim olunub, iki ölkənin milli rəqsləri nümayiş etdirilib.
Böyük maraqla qarşılanan konsertin sonunda çıxış edən “Barselonadakı Azərbaycanlılar Cəmiyyəti”nin sədri və Barselona Azərbaycan Evinin rəhbəri Kərim Kərimov tədbir iştirakçılarına və musiqiçilərə minnətdarlığını bildirib.
Qeyd edək ki, tədbir iştirakçılarına paylanılan konsert proqramında Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti barədə məlumat əks olunub.

Barcelona a solemn concert dedicated to the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev
Barcelona, Spain hosted a solemn concert dedicated to the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the founder of the modern Azerbaijan, an outstanding political leader.
Spanish politicians, businessmen, members of the media, our compatriots living in Barcelona and representatives of the local community attended the concert organized by the “Azerbaijani Society in Barcelona” and the Barcelona Azerbaijan House.
A documentary dedicated to the life and activity of the great leader Heydar Aliyev was presented to the audience.
The Honorary Consul of Slovakia in Barcelona, Javier Medina Ortiz, a close friend of Azerbaijan, called the great Heydar Aliyev “a wise and far-sighted leader whose heart always beat with leader love for the Motherland”.
"Orquestra de Cambra Catalana", well-known Azerbaijani opera singer, professor of "Milano Music Master School" Chinare Shirin and various dance groups performed at the concert. Besides Italian, Spanish and Azerbaijani music, national dances of the two countries were performed at the event.
Karim Karimov, chairman of the "Azerbaijani Society in Barcelona" and head of the Barcelona Azerbaijan House, expressed his gratitude to the participants and musicians.