Azərbaycan və Özbəkistan arasında diaspor məsələləri müzakirə olunub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Özbəkistana səfəri çərçivəsində Azərbaycanın Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev, Özbəkistanın Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin nəzdində Millətlərarası münasibətlər və xarici ölkələrlə dostluq əlaqələri Komitəsinin sədri Rustambek Kurbanov və Azərbaycan icması ilə birlikdə paytaxt Daşkənddə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin adını daşıyan meydanı ziyarət edib.
Ziyarət zamanı Heydər Əliyevin şərəfinə ucaldılmış abidənin önünə əklil və gül dəstələri qoyulub, xalqımızın və türk dünyasının qüdrətli şəxsiyyətinin əziz xatirəsi böyük ehtiramla yad edilib.
Daha sonra Komitə sədri Özbəkistanın yerli mətbuat orqanlarına müsahibə verib.
Sonra Komitə sədrinin Özbəkistanın Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin nəzdində Millətlərarası münasibətlər və xarici ölkələrlə dostluq əlaqələri Komitəsinin sədri Rustambek Kurbanovla görüşü keçirilib. Görüş zamanı Diaspor Məsələlərinə məsul Dövlət Qurumları Rəhbərlərinin Beynəlxalq Bakı-Şuşa Forumu çərçivəsində Azərbaycan və Özbəkistanın müvafiq qurumları arasında imzalanmış anlaşma memorandumu çərçivəsində ikitərəfli əməkdaşlıq perspektivləri və fəaliyyət prinsipləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Ötən müddət ərzində türk dünyasının diaspor təşkilatları arasında səmərəli əlaqələr formalaşdırmaq və onları daha da genişləndirmək istiqamətində görülən işlərə diqqət cəlb edilib.
Özbəkistanda müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, türk dünyasının görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi ilə bağlı silsilə tədbirlərin keçirilməsindəki təşkilati dəstəyinə və Azərbaycan diasporunun geniş fəaliyyət göstərməsi üçün yaradılmış şəraitə görə Millətlərarası münasibətlər və xarici ölkələrlə dostluq əlaqələri Komitəsinə minnətdarlıq bildirilib, Azərbaycan dövlətinin adından Komitə sədri Rustambek Kurbanova “Diaspor fəaliyyətində xidmətlərə görə” medalı təqdim olunub.

Между Aзербайджаном и Узбекистаном обсуждены вопросы диаспоры
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов в рамках визита в Узбекистан посетил совместно с послом Азербайджана в Узбекистане Гусейном Гулиевым, председателем Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Министерстве культуры и туризма Узбекистана Рустамбеком Курбановым и азербайджанской общиной площадь в столице Ташкенте, носящую имя общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева.
В ходе посещения к памятнику, возведенному в честь Гейдара Алиева, были возложены венок и цветы, почтена светлая память могучей личности нашего народа и тюркского мира.
Затем председатель комитета дал интервью местным органам печати Узбекистана.
Далее состоялась встреча председателя комитета с председателем Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Министерстве культуры и туризма Узбекистана Рустамбеком Курбановым. В ходе встречи руководители государственных структур, ответственных за вопросы диаспоры, провели обмен мнениями о перспективах двустороннего сотрудничества и принципах деятельности в рамках меморандума о взаимопонимании, подписанного между соответствующими структурами Азербайджана и Узбекистана в рамках Международного форума Баку-Шуша. Была отмечена работа, проделанная в истекший период в направлении формирования и дальнейшего расширения плодотворных связей между диаспорскими организациями тюркского мира.
Комитету по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами была выражена признательность за организационную поддержку в проведении в Узбекистане цикла мероприятий, посвященных 100-летию со дня рождения основателя современного Азербайджанского государства, выдающегося государственного деятеля тюркского мира Гейдара Алиева, и условия, созданные для широкой деятельности азербайджанской диаспоры, от имени Азербайджанского государства председателю комитета Рустамбеку Курбанову вручена медаль “За заслуги в диаспорской деятельности”.