“Azərbaycan Mədəniyyət Günü” Braziliya mətbuatında
Xəbər verdiyimiz kimi, Braziliyanın Laqo Sul şəhərində Azərbaycan zəngin mədəni irsinin tanıdılması məqsədilə "Azərbaycan Mədəniyyət Günü" adlı tədbir keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Braziliya Beynəlxalq Münasibətlər üzrə Jurnalistlər Assosiasiyasının prezidenti, jurnalist Fabiana Ceyhanın təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbir Braziliya mətbuatında geniş işıqlandırılıb. Məlumatlarda Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin dərin tarixi köklərə malik olduğu və bu gün də beynəlxalq səviyyədə tanındığı vurğulanıb. Eyni zamanda qeyd olunub ki, tədbir Azərbaycan mədəniyyətinin beynəlxalq arenada daha yaxından tanıdılmasına, milli kimliyin qorunmasına və iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verib.
Bundan əlavə, Azərbaycan stendində milli mətbəx nümunələri sərgilənib, iştirakçılar aşpaz Halil Ceyhanın hazırladığı Azərbaycan mətbəxinin ləziz təamlarına qonaq ediliblər.

Как мы уже сообщали, в целях популяризации богатого культурного наследия Азербайджана в бразильском городе Лаго-Сул состоялось мероприятие под названием "День азербайджанской культуры".
Вечер, организованный президентом Бразильской ассоциации журналистов по международным отношениям, журналисткой Фабианой Джейхан при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, широко освещался в бразильской прессе. В сообщениях подчеркивается, что богатое культурное наследие Азербайджана, обладающее глубокими историческими корнями, и сегодня признается на международном уровне. Одновременно отмечается, что мероприятие внесло важный вклад в более широкую популяризацию азербайджанской культуры на международной арене, сохранение национальной идентичности и укрепление культурных связей между двумя странами.
Вместе с тем, на стенде Азербайджана были представлены образцы национальной кухни, участников угостили вкусными блюдами азербайджанской кухни, приготовленными шеф-поваром Халилем Джейханом.