Azərbaycan və Avropa fortepiano musiqiləri bir diskdə
Lüksemburqda nəşr olunan “Pizzicato” musiqi jurnalında Azərbaycan və Avropa bəstəkarlarının fortepiano əsərlərinin yer aldığı kompakt disk (CD) haqqında məlumat dərc edilib. Disk Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi və Almaniyada yaşayan azərbaycanlı pianoçu Gülçin Aslanova-Lutzun təşəbbüsü ilə buraxılıb.
Diskin hazırlanmasının əsas məqsədi Azərbaycan və Avropa bəstəkarlıq məktəbinin zəngin irsini eyni platformada təqdim etmək, bu iki musiqi mədəniyyəti arasında paralelləri və qarşılıqlı təsir imkanlarını göstərməkdir.
CD-yə Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı Fikrət Əmirovun fortepiano üçün yazılan “12 miniatür” silsiləsi və alman musiqisinin görkəmli nümayəndəsi Robert Şumanın “Davidsbündlertänze” silsiləsi daxil edilib. Bütün əsərlərin ifaçısı Gülçin Aslanova-Lutzdur.

В музыкальном журнале "Pizzicato", выходящем в Люксембурге, опубликована информация о компакт-диске (CD) с фортепианными произведениями азербайджанского и европейского композиторов. Диск выпущен по инициативе живущей в Германии азербайджанской пианистки Гульчин Аслановой-Лутц при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры, находящегося в подчинении Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
Основная цель создания диска заключается в представлении на одной платформе богатого наследия азербайджанской и европейской композиторских школ, демонстрации параллелей и возможностей взаимовлияния между этими двумя музыкальными культурами.
На CD представлены “12 миниатюр” для фортепиано выдающегося азербайджанского композитора Фикрета Амирова и “Davidsbündlertänze” видного представителя немецкой музыки Роберта Шумана. Все произведения исполняет Гульчин Асланова-Лутц.