Azərbaycan və Avropa fortepiano musiqiləri bir diskdə
Lüksemburqda nəşr olunan “Pizzicato” musiqi jurnalında Azərbaycan və Avropa bəstəkarlarının fortepiano əsərlərinin yer aldığı kompakt disk (CD) haqqında məlumat dərc edilib. Disk Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi və Almaniyada yaşayan azərbaycanlı pianoçu Gülçin Aslanova-Lutzun təşəbbüsü ilə buraxılıb.
Diskin hazırlanmasının əsas məqsədi Azərbaycan və Avropa bəstəkarlıq məktəbinin zəngin irsini eyni platformada təqdim etmək, bu iki musiqi mədəniyyəti arasında paralelləri və qarşılıqlı təsir imkanlarını göstərməkdir.
CD-yə Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı Fikrət Əmirovun fortepiano üçün yazılan “12 miniatür” silsiləsi və alman musiqisinin görkəmli nümayəndəsi Robert Şumanın “Davidsbündlertänze” silsiləsi daxil edilib. Bütün əsərlərin ifaçısı Gülçin Aslanova-Lutzdur.

Information about a compact disc (CD) featuring piano works by Azerbaijani and European composers has been published in the Luxembourg-based “Pizzicato” music magazine. The disc was released with the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora under the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan and on the initiative of Azerbaijani pianist Gulchin Aslanova-Lutz, who lives in Germany.
The main purpose of the project is to present the rich heritage of Azerbaijani and European compositional schools on a single platform, and to highlight parallels and mutual influences between both music cultures.
The CD includes the “12 Miniatures” for fortepiano by an eminent Azerbaijani composer Fikret Amirov as well as “Davidsbündlertänze” Robert Schumann by a prominent figure in German music. All works are performed by Gulchin Aslanova-Lutz.