Müxtəlif ölkələrdəki Azərbaycan diasporu ermənilərin mina terroruna etiraz edib
Aprelin 6-da və 7-də Ağdam, Cəbrayıl rayonlarında mina partlayışlarının baş verməsinə, nəticədə bir hərbçimizin həlak olmasına, dörd mülki şəxsin, o cümlədən azyaşlı uşaqların müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri almasına müxtəlif ölkələrdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan diasporu biganə qalmayıb.
ABŞ-də Amerika Azərbaycan İnteqrasiya Mərkəzi, Amerika Azərbaycan Gənclər Federasiyası, İngiltərədə Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyəti, London İmperial Kollecinin Azərbaycan Tələbə Cəmiyyəti, Şotlandiyada Qlazqo Azərbaycan Tələbə Cəmiyyəti, Kanadada “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Cəmiyyəti, Alberta Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyəti, İsraildə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi etiraz məktublarının göndərilməsində fəal iştirak edib.
Etiraz məktubları Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi, ABŞ Mina Məsləhət Qrupu, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Minalarla Mübarizə Xidməti, Beynəlxalq Amnistiya Təşkilatı, “Human Rights Watch”, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının İdarəsi, BMT-nin İnkişaf Proqramı, İnsan Hüquqları Müdafiəçiləri Təşkilatı, Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı kimi beynəlxalq qurumlara, eləcə də Kanada Birləşmiş Millətlər Assosiasiyası, Böyük Britaniya İcmalar Palatasının üzvlərinə ünvanlanıb.
Etiraz məktublarında Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərində basdırılmış mina və partlamamış hərbi sursatların mülki şəxslərin həyatına ciddi təhlükə yaratmaqda davam etdiyi bildirilib.  Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində minaların basdırılması nəticəsində faciələrin mütəmadi təkrarlanması, mina xəritələrinin verilməməsi hiddətlə pislənilib. Dünya ictimaiyyəti və beynəlxalq təşkilatlar bölgədə dayanıqlı sülhün və sabitliyin əldə olunması naminə Ermənistana güclü təzyiqlər göstərməyə və qətiyyətli addımlar atmağa çağırılıb.

Азербайджанская диаспора в различных странах выразила протест против минного террора армян
Aзербайджанская диаспора в различных странах мира не осталась безучастной к произошедшим 6 и 7 апреля в Агдамском и Джебраильском районах разрывам мин, в результате которых погиб наш военнослужащий, а четверо гражданских лиц, в том числе малолетние дети, получили телесные повреждения различной степени.
Aктивное участие в направлении писем протеста приняли Американо-азербайджанский центр интеграции, Американо-азербайджанская федерация молодежи, Общество азербайджанцев Британии в Англии, Азербайджанское студенческое общество Имперского колледжа Лондона, Азербайджанское студенческое общество Глазго в Шотландии, Азербайджанское общество искусства и культуры “Ветен” в Канаде, Азербайджанское культурное общество Альберты, Азербайджанский культурный центр в Израиле.
Письма протеста адресованы в такие международные структуры, как Международный комитет красного креста, Консультативная группа США по минам, Служба Организации Объединенных Наций по вопросам разминирования, Международная организация по вопросам амнистии, “Human Rights Watch”, Управление верховного комиссара Организации Объединенных Наций по правам человека, Программа развития ООН, Организация защитников прав человека, Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе, а также членам Канадской ассоциации объединенных наций и Палаты общин Великобритании.
В письмах протеста отмечается, что мины и неразорвавшиеся боеприпасы, заложенные Арменией на территории Азербайджана, продолжают представлять серьезную угрозу жизни гражданских лиц. Решительное осуждение получили регулярное продолжение трагедий в результате разрыва мин, заложенных на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана, и отказ в предоставлении карт минных полей. Мировая общественность и международные организации призываются к оказанию серьезного давления на Армению и принятию решительных мер для достижения устойчивого мира и стабильности в регионе.