Avropadakı Azərbaycan diasporu ermənilərin mina terroruna etiraz edib
Aprelin 6-da və 7-də Ağdam, Cəbrayıl rayonlarında mina partlayışlarının baş verməsinə, nəticədə bir hərbçimizin həlak olmasına, dörd mülki şəxsin, o cümlədən azyaşlı uşaqların müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri almasına Avropa ölkələrində fəaliyyət göstərən Azərbaycan diasporu da biganə qalmayıb.
Onlar BMT-nin Mina Əleyhinə Xidmətinə (UNMAS) və İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığına (OHCHR), Avropa İttifaqının Xarici Fəaliyyət Xidmətinə (EEAS) və ABŞ-dəki nümayəndəliyinə (EEAS Delegation to USA), ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosuna (ODIHR), Beynəlxalq Mina Əleyhinə Kampaniyaya (ICBL), “Human Rights Watch”un Avropa üzrə təmsilçisinə, “Amnesty International”ın Almaniya bölməsinə, “BBC News” (Böyük Britaniya), “Deutsche Welle” (Almaniya), “France 24” (Fransa), “Al Jazeera English” (Qətər), “The Guardian” (Böyük Britaniya) kimi media subyektlərinə etiraz məktubları ünvanlayıb.
Etiraz məktublarında Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində mina təhlükəsinin hələ də aradan qalxmadığı və günahsız insanların həyatının hər an təhdid altında olduğu xüsusilə vurğulanıb. Ermənistan tərəfindən basdırılan və bu gün də faciəyə səbəb olan minaların xəritələrinin verilməməsi hiddətlə pislənib.
2020-ci ilin noyabrında İkinci Qarabağ müharibəsinin başa çatmasından bəri mina partlayışları nəticəsində 392 nəfərin həlak olduğu və ya xəsarət aldığı bildirilib.
Ermənistanın minalarla çirkləndirdiyi ərazilərdəki humanitar vəziyyətin ciddi şəkildə nəzərə alınmasının və Ermənistanın beynəlxalq hüquq çərçivəsində məsuliyyətə cəlb edilməsinin aidiyyəti beynəlxalq qurumlar qarşısında mühüm bir öhdəlik olaraq qaldığı xatırladılıb.
Diaspor nümayəndələri beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın davam edən hərbi təxribatlarına və mina terroruna göz yummamağa, bölgədə dayanıqlı sülhün və sabitliyin əldə olunması naminə qətiyyətli addımlar atmağa çağırıb.
Mina terroruna etirazlarda “Praqa Azərbaycan Mədəniyyət Evi”, “Macarıstan Azərbaycan Evi”, “Barselonadakı Azərbaycanlılar Cəmiyyəti”, “Bremen Azərbaycan Mədəniyyət Evi, “Avropa Azərbaycan Mərkəzi”, “Azərbaycan-Bolqarıstan Dostluğunun İnkişafına Yardım” İctimai Birliyi, “Azərbaycan Türk Mədəniyyəti Assosiasiyası”, “Ana Vətən” Avropa Azərbaycanlı Qadınlar Birliyi, Niderland-Belçika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurası, Fransa Azərbaycanlılarının Koordinasiya Şurası, “MADANİ-Azərbaycanlıların Mədəniyyət, İdman, Düşüncə, Həmrəylik və Gələcək İmkanlar Məkanı” platforması, İsveç-Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyası, "Xarı-Bülbül" Dünya Azərbaycanlıları Mədəni Dərnəyi, “Qala” Yunanıstan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyəti xüsusi aktiv fəaliyyət nümayiş etdirib.

Aзербайджанская диаспора в Европе выразила протест против минного террора армян
К произошедшим 6 и 7 апреля в Агдамском и Джебраильском районах разрывам мин, в результате которых погиб наш военнослужащий, а четверо гражданских лиц, в том числе малолетние дети, получили телесные повреждения различной степени, не осталась безучастной и азербайджанская диаспора, осуществляющая деятельность в европейских странах.
Oна направила письма протеста в Службу ООН по вопросам деятельности, связанной с разминированием (ЮНМАС), и Управление Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ), Европейскую службу внешнеполитической деятельности (ЕСВД) и ее представительство в США (EEAS Delegation to USA), Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (БДИПЧ), Международной кампании за запрещение наземных мин (ICBL), представителю “Human Rights Watch” по Европе, в германское отделение “Amnesty International”, таким субъектам медиа, как “BBC News” и “The Guardian” (Bеликобритания), “Deutsche Welle” (Германия), “France 24” (Франция), “Al Jazeera English” (Катар).
В письмах протеста особо подчеркивается, что минная угроза на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана все еще не устранена, что жизнь невинных людей постоянно находится в опасности. Решительное осуждение получил отказ Армении в передаче карт заложенных ею мин, которые и сегодня остаются причиной трагедии.
Сообщается, что после окончания в ноябре 2020 года Второй Карабахской войны 392 человека погибли или получили ранения в результате разрыва мин.
Напоминается о том, что важным обязательством соответствующих международных структур является строгий учет гуманитарного положения на заминированных Арменией территориях и привлечение ее к ответственности в рамках международного права.
Представители диаспоры призывают международную общественность не закрывать глаза на продолжающиеся провокации и минный террор Армении и предпринять решительные шаги во имя достижения устойчивого мира и стабильности в регионе.
Особую активность в протестах против минного террора проявили “Азербайджанский дом культуры в Праге”, “Дом Азербайджана в Венгрии”, “Общество азербайджанцев в Барселоне”, “Азербайджанский дом культуры в Бремене”, “Европейско-азербайджанский центр”, Общественное объединение “Содействие развитию азербайджано-болгарской дружбы”, “Aзербайджанская ассоциация тюркской культуры”, Объединение азербайджанских женщин Европы “Aна Ветен”, Координационный совет азербайджанцев Нидерландов и Бельгии, Координационный совет азербайджанцев Франции, “Азербайджанская платформа культуры, спорта, сотрудничества, солидарности и будущих возможностей – MADANİ”, Шведско-азербайджанская ассоциация культуры, Ассоциация культуры азербайджанцев мира "Xaрыбюльбюль", Общество греческо-азербайджанской дружбы “Галa”.