İsveçrədəki soydaşlarımız Cenevrədəki erməni təxribatını sərt şəkildə pisləyib
İsveçrədə yaşayan Azərbaycan icması erməni diasporunun Cenevrədəki Palexpo kitab sərgisində törətdiyi təxribatla bağlı təşkilatçılara rəsmi müraciət edib.
Məktubda bildirilib ki, Qarabağ iqtisadi rayonu Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisində yerləşir. Amma Cenevrənin Lozanna küçəsində yerləşən “Armenie Culture & Saveurs” mərkəzi kitab sərgisində bu ərazi haqqında qondarma “Dağlıq Qarabağ Respublikası” adı altında yolverilməz materiallar təbliğ edir. Bu səbəbdən Azərbaycan icması erməni diasporunun davam edən irqçi və separatçı təxribatlarına ən kəskin etirazını bildirir.
Nəzərə çatdırılıb ki, Azərbaycan 2020-ci ilin payızında BMT-nin 4 qətnaməsini yerinə yetirərək, Ermənistanla 44 gün davam edən müharibə ərzində Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 rayon üzərində öz suverenliyini bərpa edib: “Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsini və ona bitişik 7 rayonunu zəbt etmək üçün Ermənistanın hərbi qüvvələrdən istifadə etdiyi, üstəlik, etnik təmizləmə apardığı və Dağlıq Qarabağda irqçi azlıq rejimi qurduğu hər kəsə məlum faktdır”.
İcmamız qeyd edib ki, çoxmillətli və multikultural İsveçrə azərbaycanlıların ikinci vətəninə çevrilib. Amma soydaşlarımız erməni icmasının Azərbaycana və onun ərazi bütövlüyünə qarşı artan gərgin və düşmən münasibətindən narahatdır: “Biz “Armenie Culture & Saveurs” mərkəzinin “Salon du Livre” kitab sərgisində  Azərbaycan dövləti əleyhinə təbliğat aparmasını və davam edən bu separatizmə hər cür dəstəyi qətiyyətlə pisləyirik”.
Qeyd edək ki, İsveçrə Azərbaycanlılarının Koordinasiya Şurası erməni təxribatı ilə əlaqədar etiraz bəyanatı yayıb.

Наши соотечественники в Швейцарии решительно осудили армянскую провокацию в Женеве
Проживающая в Швейцарии азербайджанская община официально обратилась к организаторам книжной выставки Palexpo в Женеве в связи с провокацией, совершенной здесь армянской диаспорой.
В письме говорится, что Карабахский экономический район расположен на международно признанной территории Азербайджанской Республики. Однако центр “Armenie Culture & Saveurs”, размещающийся на женевской улице Лозанна, пропагандирует на книжной выставке недопустимые материалы под названием “Нагорно-Карабахская Республика”, связанные с этой территорией. Поэтому азербайджанская община выражает самый решительный протест против продолжающихся расистских и сепаратистских провокаций армянской диаспоры.
Отмечается, что осенью 2020 года Азербайджан в ходе войны, продолжавшейся 44 дня, восстановил свой суверенитет над Нагорным Карабахом и прилегающими к нему 7 районами, выполнив тем самым 4 резолюции ООН: “Использование Арменией военной силы для оккупации Нагорно-Карабахского региона Азербайджана и прилегающих к нему 7 районов, к тому же проведение ею этнической чистки и создание в Нагорном Карабахе расистского режима меньшинства – общеизвестный факт”.
Наша община подчеркивает, что многонациональная и мультикультуральная Швейцария стала второй родиной для азербайджанцев. Однако наши соотечественники обеспокоены в связи с возрастающим напряженным и враждебным отношением армянской общины к Азербайджану и его территориальной целостности: “Мы решительно осуждаем проведение центром “Armenie Culture & Saveurs” пропаганды против Азербайджанского государства на книжной выставке и всяческую поддержку данного сепаратизма”.
Отметим, что Координационный совет азербайджанцев Швейцарии распространил заявление протеста в связи с армянской провокацией.