Lüksemburqda Azərbaycan stendinə böyük maraq olub
Lüksemburqda “Miqrasiyalar, mədəniyyətlər və vətəndaşlıq” adlı beynəlxalq festival keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Belçika Krallığı və Lüksemburq Böyük Hersoqluğundakı Səfirliyin dəstəyi, Lüksemburq–Azərbaycan Dostluq Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə ölkəmiz ilk dəfə bu festivalda iştirak edib.
Azərbaycan stendi festival iştirakçılarının diqqət mərkəzində olub. Qonaqlar ölkəmizin zəngin mədəni irsinə, milli mətbəx nümunələrinə və əsrlər boyu formalaşan ənənələrinə böyük maraq göstəriblər. Soydaşlarımız festival boyu mədəni mübadilə və qarşılıqlı ünsiyyət üçün geniş imkanlardan səmərəli istifadə ediblər.
Lüksemburqun Xarici işlər və xarici ticarət naziri Xavier Bettel, eləcə də Ailə işləri, həmrəylik, birgəyaşayış və qaçqınların qəbulu üzrə nazir Max Hahn Azərbaycan stendindəki mədəniyyət nümunələri ilə yaxından tanış olublar.
Azərbaycanın bu nüfuzlu beynəlxalq platformada iştirakı ölkəmizin mədəniyyətinin Lüksemburqda daha geniş tanıdılmasına, müxtəlif icmalar arasında mədəni dialoqun gücləndirilməsinə və qarşılıqlı əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verib.

В Люксембурге проявили большой интерес к стенду Азербайджана
В Люксембурге состоялся международный фестиваль "Миграции, культуры и гражданство". Ассоциация дружбы Люксембург–Азербайджан впервые организовала участие нашей страны этом мероприятии при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и посольства в Королевстве Бельгия и Великом Герцогстве Люксембург.
Стенд Азербайджана оказался в центре внимания участников фестиваля. Гости проявили большой интерес к богатому культурному наследию, образцам национальной кухни и вековым традициям нашей страны. В ходе фестиваля наши соотечественники эффективно использовали широкие возможности для культурного обмена и взаимных контактов.
Министр иностранных дел и внешней торговли Люксембурга Ксавье Беттель, а также министр по делам семьи, солидарности, сосуществования и приема беженцев Макс Хан обстоятельно ознакомились с образцами культуры на стенде Азербайджана.
Участие нашей страны в этой престижной международной программе внесло важный вклад в более широкую популяризацию культуры Азербайджана в Люксембурге, укрепление культурного диалога и развитие взаимоотношений между различными сообществами.