Lüksemburqda Azərbaycan stendinə böyük maraq olub
Lüksemburqda “Miqrasiyalar, mədəniyyətlər və vətəndaşlıq” adlı beynəlxalq festival keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Belçika Krallığı və Lüksemburq Böyük Hersoqluğundakı Səfirliyin dəstəyi, Lüksemburq–Azərbaycan Dostluq Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə ölkəmiz ilk dəfə bu festivalda iştirak edib.
Azərbaycan stendi festival iştirakçılarının diqqət mərkəzində olub. Qonaqlar ölkəmizin zəngin mədəni irsinə, milli mətbəx nümunələrinə və əsrlər boyu formalaşan ənənələrinə böyük maraq göstəriblər. Soydaşlarımız festival boyu mədəni mübadilə və qarşılıqlı ünsiyyət üçün geniş imkanlardan səmərəli istifadə ediblər.
Lüksemburqun Xarici işlər və xarici ticarət naziri Xavier Bettel, eləcə də Ailə işləri, həmrəylik, birgəyaşayış və qaçqınların qəbulu üzrə nazir Max Hahn Azərbaycan stendindəki mədəniyyət nümunələri ilə yaxından tanış olublar.
Azərbaycanın bu nüfuzlu beynəlxalq platformada iştirakı ölkəmizin mədəniyyətinin Lüksemburqda daha geniş tanıdılmasına, müxtəlif icmalar arasında mədəni dialoqun gücləndirilməsinə və qarşılıqlı əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verib.

An international festival titled “Migration, Cultures, and Citizenship” was held in Luxembourg. Azerbaijan participated in the festival for the first time with the support of the State Committee on Work with Diaspora, and the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Belgium and the Grand Duchy of Luxembourg, and organized by the Luxembourg-Azerbaijan Friendship Association.
Guests expressed great interest in Azerbaijan’s rich cultural heritage, national dishes, and traditions which have been shaped throughout the centuries. Our compatriots made effective use of the broad opportunities for cultural exchange and interaction provided during the festival.
Xavier Bettel, Minister of Foreign Affairs and Foreign Trade of Luxembourg and Max Hahn Minister of Family Affairs, Solidarity, Living Together and Reception of Refugees explored the cultural exhibits showcased at the Azerbaijani stand.
Azerbaijan’s involvement in this international platform has contributed to promoting Azerbaijani culture in Luxembourg, as well as fostering cultural dialogue among diverse communities, and advancing bilateral ties.