Kopenhagen Universitetinin nevrologiya üzrə professoru, Beynəlxalq Başağrısı Cəmiyyətinin rəhbəri, İnsan Miqreni Araşdırma Birliyinin direktoru prof. Dr. Məsud Aşina Danimarka Milli Tədqiqat Fondunun 8 milyon avro mükafatına layiq görülüb. Bu mükafat Miqrendə Kəşflər Mərkəzinin yaradılmasına sərf olunacaq.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 8 dekabr 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə Məsud Aşina “YAŞAT” Fondunun Himayəçilik Şurasının üzvü seçilib. Azərbaycanlı professor diaspor fəaliyyətində xidmətlərinə görə Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı ilə təltif edilib.
Soydaşımız 2019-cu ildə Lundbeck Professor proqramı fondunun ən böyük həcmli qrant proqramında iştirak edərək baş ağrılarının yeni müalicə metodlarının axtarışına və təkmilləşdirilməsinə görə 5 milyon avro mükafata layiq görülüb.
Məsud Aşina qazandığı mükafatla bağlı Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin internet televiziyası olan Diaspor TV-yə müsahibə verib. Müsahibəni aşağıdakı linkdən izləmək mümkündür:

Azerbaijani professor awarded 8 million euros
Professor of Neurology at the University of Copenhagen, Head of the International Headache Society, Director of the Human Migraine Research Unit, professor Dr. Mesud Ashina awarded 8 million euros of the Danish National Research Foundation (DNRF). This award will be used for establishing of the Migraine Discovery Center.
In 2020, President Ilham Aliyev appointed Mesud Ashina to the Board of Trustees of the “YAŞAT” Foundation. Mesud Ashina has also been honored with the “Heydar Aliyev 100th Anniversary (1923-2023)” medal for his services in diaspora activities, as awarded by President Ilham Aliyev of Azerbaijan.
His research, recognized with a 5 million euros grant from the Lundbeck Professor Program, has significantly advanced the search for new treatments for headaches. In 2021, Ashina was awarded the TÜBA International Academy Prize in Turkey.
Mesud Ashina gave an interview to Diaspor TV, the internet television of the State Committee on Work with Diaspora about the award he won. The interview can be watched by following the link below: