Kopenhagen Universitetinin nevrologiya üzrə professoru, Beynəlxalq Başağrısı Cəmiyyətinin rəhbəri, İnsan Miqreni Araşdırma Birliyinin direktoru prof. Dr. Məsud Aşina Danimarka Milli Tədqiqat Fondunun 8 milyon avro mükafatına layiq görülüb. Bu mükafat Miqrendə Kəşflər Mərkəzinin yaradılmasına sərf olunacaq.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 8 dekabr 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə Məsud Aşina “YAŞAT” Fondunun Himayəçilik Şurasının üzvü seçilib. Azərbaycanlı professor diaspor fəaliyyətində xidmətlərinə görə Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı ilə təltif edilib.
Soydaşımız 2019-cu ildə Lundbeck Professor proqramı fondunun ən böyük həcmli qrant proqramında iştirak edərək baş ağrılarının yeni müalicə metodlarının axtarışına və təkmilləşdirilməsinə görə 5 milyon avro mükafata layiq görülüb.
Məsud Aşina qazandığı mükafatla bağlı Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin internet televiziyası olan Diaspor TV-yə müsahibə verib. Müsahibəni aşağıdakı linkdən izləmək mümkündür:

Азербайджанский профессор получил премию в 8 миллионов евро
Профессор неврологии Копенгагенского университета, руководитель Международного общества по изучению головной боли, директор Ассоциации исследований мигрени, профессор, д-р Масуд Ашина удостоен премии Национального исследовательского фонда Дании в размере 8 миллионов евро. Эта премия будет направлена на создание Центра открытий в области мигрени.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 8 декабря 2020 года Масуд Ашина избран членом Попечительского совета Фонда YAŞAT.
За заслуги в диаспорской деятельности азербайджанский профессор Распоряжением Президента Ильхама Алиева награжден юбилейной медалью «100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)».
В 2019 году наш соотечественник, принимавший участие в крупнейшей грантовой программе влиятельного фонда Lundbeck Foundation, был удостоен премии в размере 5 миллионов евро за поиск и усовершенствование новых методов лечения головных болей.
Масуд Ашина дал интервью Diaspor TV, являющемуся интернет-телевидением Государственного комитета по работе с диаспорой, в связи полученной награды. С интервью можно ознакомиться на следующем линке: