Praqada Azərbaycan Evi açılıb
Çex Respublikasının paytaxtı Praqa şəhərində Azərbaycan Evinin açılışı olub. Mərasimdə bu ölkədə yaşayan soydaşlarımızla yanaşı yerli ictimaiyyətin nümayəndələri, diplomatik korpusların təmsilçiləri iştirak edib.
Mərasim Azərbaycanın və Çexiyanın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi, şəhidlərin əziz xatirəsinin yad edilməsi ilə başlayıb.
Şərqi Avropa Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Çexiya üzrə koordinatoru, “Natəvan” Cəmiyyətinin sədri və Azərbaycan Evinin rəhbəri Leyla Begim Cəfərova cəmiyyətin, həmçinin Çexiyadakı Azərbaycan icmasının fəaliyyəti ilə bağlı ətraflı məlumat verib.
Bu əlamətdar hadisə münasibətilə soydaşlarımızı təbrik edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsini sədri Fuad Muradov bildirib ki: “Bu günə qədər dünyanın 17 ölkəsində Azərbaycan Evi açılıb. Bu evlərin açılması Azərbaycan dövlətinin və Prezident İlham Əliyevin xaricdə yaşayan soydaşlarımıza qayğısının ən bariz nümunəsidir. İnanıram ki, burada yaşayan azərbaycanlılar Praqadakı Azərbaycan Evinin xətti ilə daha böyük uğurlara imza atacaqlar”.
Azərbaycanın Çexiyadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Adış Məmmədov Azərbaycan Evinin açılmasını əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirib və burada yaşayan azərbaycanlıların ölkəmizi tanıtmaq üçün böyük potensiallarının olduğunu diqqətə çatdırıb.
Şərqi Avropa Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Çexiya üzrə koordinatoru, “Land of Fire” təşkilatının rəhbəri Fərid Əmirəliyev Azərbaycan Evinin açılışında yaşanan qələbəliyi soydaşlarımızın birliyinin rəmzi adlandırıb.
Çexiyanın Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi, bu ölkənin Azərbaycandakı keçmiş səfiri Milan Ekert bildirib ki: “Praqada açılan Azərbaycan Evi azərbaycanlılarla bərabər həm də bizim evimiz olacaq və inanıram ki, bu evin qapıları hər kəsə açıq olacaq”. Milan Ekert Azərbaycan xalqını 8 Noyabr – Zəfər Günü münasibətilə də təbrik edib. Qazaxıstanın Çexiyadakı səfiri Bakit Düsenbayev Azərbaycan Evinin açılmasını iki ölkə arasındakı münasibətlərin inkişafı, eləcə də burada yaşayan türk xalqlarının nümayəndələri üçün mühüm hadisə olduğunu söyləyib.
Əlavə edək ki, Azərbaycan Evində həftəsonu məktəbi də fəaliyyət göstərir. Praqada yaşayan Lamiyə Axundova məktəbin açılması ilə bağlı sevincini bildirib və qeyd edib ki: “Həftəsonu məktəbi övladlarımın ana dilini öyrənmələri üçün böyük fürsətdir. Bu imkanı bizə yaratdığına görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarıq”.
Çıxışçılar Praqada Azərbaycan Evinin açılması münasibətilə sonsuz sevinclərini ifadə edib, bu hadisənin Azərbaycan dövlətinin Çexiya azərbaycanlılarına ən qiymətli hədiyyəsi olduğunu deyiblər.
Azərbaycan Evinin açılışında mədəni hissə də təşkil edilib.
2020-ci ildə Çexiyada “İlin adamı” seçilən istedadlı musiqiçi Canel Nəcəflinin, fleyta ifaçısı Hana Jıtnıkovanın, pianoçu Lamiyə Axundovanın çıxışları, zövq oxşayan musiqilər alqışlarla qarşılanıb.
Təcrübə göstərir ki, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında, soydaşlarımızın tarix və mədəniyyətimizi, ana dilimizi öyrənməsində Azərbaycan Evlərinin xidməti əvəzsizdir.

В Праге открыт Дом Азербайджана
7 ноября, 2024В столице Чешской Республики Праге состоялось открытие Дома Азербайджана. В церемонии, наряду с нашими соотечественниками, проживающими в этой стране, приняли участие представители местной общественности и дипломатического корпуса.
Мероприятие началось с исполнения государственных гимнов Азербайджана и Чехии, почтения светлой памяти шехидов.
Координатор Координационного совета азербайджанцев Восточной Европы по Чехии, председатель Общества “Натаван” и руководитель Дома Азербайджана Лейла Бегим Джафарова подробно рассказала о деятельности общества, а также азербайджанской общины в Чехии.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, поздравив наших соотечественников с этим знаменательным событием, сказал: “На сегодняшний день дома Азербайджана открыты в 17 странах мира. Открытие этих домов служит наглядным примером заботы Азербайджанского государства и Президента Ильхама Алиева о наших соотечественниках, проживающих за рубежом. Уверен, что по линии Дома Азербайджана в Праге проживающие здесь азербайджанцы добьются еще больших успехов”.
Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в Чехии Адыш Мамедов расценил открытие Дома Азербайджана как знаменательное событие и отметил, что проживающие здесь азербайджанцы обладают большим потенциалом для популяризации нашей страны.
Координатор Координационного совета азербайджанцев Восточной Европы по Чехии, руководитель организации “Land of Fire” Фарид Амралиев назвал многолюдную встречу на открытии Дома Азербайджана символом единства наших соотечественников.
Представитель Министерства иностранных дел Чехии, бывший посол этой страны в Азербайджане Милан Экерт сказал: “Открытый в Праге Дом Азербайджана, наряду с азербайджанцами, станет и нашим домом, уверен, что его двери будут открыты для всех”. Mилан Экерт поздравил азербайджанский народ с 8 Ноября – Днем Победы. Посол Казахстана в Чехии Бакыт Дюсенбаев подчеркнул, что открытие Дома Азербайджана является важным событием для развития отношений между двумя странами, а также представителей проживающих здесь тюркских народов.
Добавим, что в Доме Азербайджана также функционирует воскресная школа. Ламия Ахундова, живущая в Праге, выражая радость в связи с открытием школы, сказала: “Воскресная школа является хорошей возможностью для изучения моими детьми родного языка. Благодарю Азербайджанское государство за эту возможность”.
Выступавшие выразили безграничную радость в связи с открытием Дома Азербайджана в Праге, отметили, что это событие – самый ценный подарок Азербайджанского государства для азербайджанцев Чехии.
На открытии Дома Азербайджана была организована и культурная часть.
Выступления талантливого музыканта Джанель Наджафли, избранной в 2020 году “Человеком года” в Чехии, исполнительницы на флейте Ханы Житниковой, пианистки Ламии Ахундовой, прекрасная музыка были встречены аплодисментами.
Опыт показывает, что домам Азербайджана принадлежат неоценимые заслуги в доведении до мировой общественности азербайджанских реалий, изучении соотечественниками нашей истории и культуры, родного языка.