Avstriyada Müstəqillik Günü və Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyi qeyd olunub
Avstriyanın Forarlberq əyalətinin Hohenems şəhərində Azərbaycanın Müstəqillik Günü və Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyi münasibətilə klassik musiqi axşamı və qəbul keçirilib.
Azərbaycanın Avstriyadakı səfirliyinin təşkilatçılığı və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə keçirilən tədbirdə yerli hökumət və parlament rəsmiləri, iqtisadi dairələrin rəhbər şəxsləri, siyasətçilər, konsullar, yerli ictimaiyyətin təmsilçiləri və soydaşlarımız iştirak ediblər.
Hohenems qəsrinin sahibəsi qrafinya Ştefani Valdburq-Tsayl belə bir möhtəşəm tədbirə ev sahibliyi etməkdən qürur duyduğunu, gələcəkdə də bu regionda Avstriya və Azərbaycan arasında əlaqələrin möhkəmlənməsinə töhfə verəcək işlərin görüləcəyinə ümidvar olduğunu ifadə edib.
Azərbaycanın Avstriyadakı səfiri Rövşən Sadıqbəyli əsası 107 il əvvəl qoyulmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi, fəaliyyət dövrü, qısa zamanda dövlət quruculuğunun müxtəlif sahələri üzrə əldə etdiyi tarixi nailiyyətlər barədə danışıb. Həmçinin Azərbaycan klassik musiqisinin banisi Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik və Avstriyanın məşhur bəstəkarı Yohann Ştrausun 200 illik yubileylərinin qeyd olunduğunu da diqqətə çatdırıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev təmsil etdiyi qurumun ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına diqqət göstərdiyini, xüsusilə soydaşlarımızın yerli cəmiyyətə inteqrasiyası və onun tam hüquqlu üzvləri olması və tarixi Vətənləri ilə bağlarının qorunub saxlanmasını dəstəklədiyini ifadə edib. Xalqlar arasında anlaşmanı və mədəni mübadiləni ehtiva edən bu kimi tədbirləri yüksək qiymətləndirib.
“Böyük qürurverici haldır ki, biz bu gün həm Azərbaycanın, həm də Avstriyanın musiqi nəhənglərinin yubileylərini bir tədbirdə qeyd edirik. Bu, xalqlarımız arasında dostluğun, mədəni əlaqələrin dərinliyini əks etdirir. Tədbirin məhz Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik Günü – 28 May tarixində keçirilməsi onun daha bir diqqətçəkən məqamıdır. Hər il Azərbaycan xalqı tariximizin bu əlamətdar gününü qürurla qeyd edir. Bu gün Azərbaycan Respublikası xalqımızın milli maraqlarını rəhbər tutaraq, yeni reallıqlar şəraitində, Konstitusiyanın tələblərinə və suveren hüquqlarına əsaslanan müstəqil siyasətini daha qətiyyətlə və prinsipial şəkildə davam etdirir. Qarşıda duran strateji hədəflərə doğru inamla irəliləyir. Bu baxımdan heç də təsadüfi deyil ki, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə bu il Azərbaycanda “Konstitusiya və Suverenlik ili” elan edilib”, - deyə komitə sədrinin müavini qeyd edib.
Bədii hissədə Xalq artisti, Əməkdar incəsənət xadimi Yalçın Adıgözəlovun dirijorluğu ilə “Arpeccione” Kamera Orkestrinin ifasında Azərbaycan və Avropa klassik musiqi incilərindən ibarət konsert proqram təqdim olunub.

В Aвстрии отмечены День независимости и 140-летний юбилей Узеира Гаджибейли
В городе Хоэнемс австрийской провинции Форарльберг состоялись вечер классической музыки и прием по случаю Дня независимости Азербайджана и 140-летнего юбилея Узеира Гаджибейли.
В мероприятии, организованном посольством Азербайджана в Австрии при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, приняли участие официальные лица местного правительства и парламента, руководящие работники экономических кругов, политики, консулы, представители местной общественности и наши соотечественники.
Владелица замка Хоэнемс графиня Штефани Вальдбург-Цайль отметила, что испытывает чувство гордости в связи с проведением такой грандиозной церемонии, выразила надежду, что в этом регионе и впредь будет осуществляться работа, вносящая вклад в укрепление связей между Австрией и Азербайджаном.
Посол Азербайджана в Австрии Ровшан Садыгбейли рассказал об истории, периоде деятельности основанной 107 лет назад Aзербайджанской Демократической Республики, исторических успехах, достигнутых ею за короткое время в различных сферах государственного строительства. Он также довел до внимания проведение 140-летнего юбилея основоположника азербайджанской классической музыки Узеира Гаджибейли и 200-летнего юбилея знаменитого австрийского композитора Иоганна Штрауса.
Заместитель Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев отметил, что представляемая им структура уделяет внимание развитию связей между нашими странами, в частности, поддерживает интеграцию соотечественников в местное общество, их полноправное членство в нем и сохранение связей с исторической Родиной. Он высоко оценил подобные мероприятия, направленные на взаимопонимание и культурный обмен между народами.
“Тот факт, что мы сегодня отмечаем на одном мероприятии юбилеи музыкальных гениев как Азербайджана, так и Австрии, вселяет чувство большой гордости. Это отражает глубину дружбы и культурных связей между нашими народами. Еще один заслуживающий внимания момент заключается в том, что мероприятие проводится именно 28 мая – в День независимости Азербайджанской Республики. Каждый год азербайджанский народ с гордостью отмечает эту знаменательную дату. Сегодня Азербайджанская Республика, руководствуясь национальными интересами нашего народа, в условиях новых реалий еще более решительно и принципиально продолжает независимую политику, основанную на требованиях Конституции и своих суверенных правах. Она уверенно идет к намеченным стратегическим целям. B этом контексте совсем неслучайно нынешний год Распоряжением Президента Ильхама Алиева объявлен в Азербайджане “Годом Конституции и суверенитета”, - сказал заместитель председателя комитета.
B художественной части была представлена концертная программа, состоящая из жемчужин азербайджанской и европейской классической музыки в исполнении Камерного оркестра “Arpeccione” под управлением народного артиста, заслуженного деятеля искусств Ялчина Адыгезалова.