Avropada Yaşayan Azərbaycanlı Mühəndislərin III Forumu keçiriləcək
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının təşkilatçılığı ilə 6 iyun 2026-cı il tarixində Almaniya Federativ Respublikasının Hamburq şəhərində Avropada Yaşayan Azərbaycanlı Mühəndislərin III Forumu keçiriləcək.
Azərbaycan Respublikasında “Şəhərsalma və Memarlıq İli” çərçivəsində keçiriləcək Forumda “Ağıllı Şəhər Texnologiyaları və Prosesləri” (“Smart City Technology and Processes”) mövzusunda müzakirələrin aparılması nəzərdə tutulur.
III Forumun təşkili Almaniyada, eləcə də Avropanın müxtəlif ölkələrində mühəndislik sahələrində çalışan, elmi fəaliyyət göstərən azərbaycanlı mütəxəssislərin və gənc alimlərin bir araya gəlməsi, onlar arasında şəbəkələşmənin gücləndirilməsi, həmçinin ölkəmizin müvafiq qurumları ilə elmi-praktik əməkdaşlığın inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Forumda Avropada fəaliyyət göstərən azərbaycanlı mühəndis və mütəxəssislərlə yanaşı, Azərbaycan Respublikasının aidiyyəti dövlət qurumlarının və ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələrinin, eləcə də Almaniyanın bir neçə nüfuzlu universitet və tədqiqat mərkəzlərinin təmsilçilərinin iştirakı nəzərdə tutulur.
Avropada yaşayan və forumda iştirak etmək istəyən azərbaycanlı mühəndislər aşağıdakı link vasitəsilə qeydiyyatdan keçə bilərlər:

The 3rd Forum of Azerbaijani Engineers in Europe will be held
On June 6, 2026, the 3rd Forum of Azerbaijani Engineers in Europe, supported by the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan and organized by the Alliance of Azerbaijanis in Germany, will be held in Hamburg, the Federal Republic of Germany.
The forum will take place within the framework of the “Year of Urban Planning and Architecture”. The forum is scheduled to discuss the topic “Smart City Technology and Processes”.
The organization of the 3rd Forum holds special significance in bringing together Azerbaijani professionals and young scientists working in engineering fields in Germany and across Europe, enhancing networking among them, and fostering scientific and practical cooperation with the relevant institutions of our country.
The Forum is expected to bring together the representatives of the relevant state institutions and universities of the Republic of Azerbaijan, as well as several prestigious universities and research centres in Germany, alongside Azerbaijani engineers and specialists.
Azerbaijani engineers living in Europe who wish to participate in the forum can register via the link below: