Avropada Yaşayan Azərbaycanlı Mühəndislərin III Forumu keçiriləcək
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının təşkilatçılığı ilə 6 iyun 2026-cı il tarixində Almaniya Federativ Respublikasının Hamburq şəhərində Avropada Yaşayan Azərbaycanlı Mühəndislərin III Forumu keçiriləcək.
Azərbaycan Respublikasında “Şəhərsalma və Memarlıq İli” çərçivəsində keçiriləcək Forumda “Ağıllı Şəhər Texnologiyaları və Prosesləri” (“Smart City Technology and Processes”) mövzusunda müzakirələrin aparılması nəzərdə tutulur.
III Forumun təşkili Almaniyada, eləcə də Avropanın müxtəlif ölkələrində mühəndislik sahələrində çalışan, elmi fəaliyyət göstərən azərbaycanlı mütəxəssislərin və gənc alimlərin bir araya gəlməsi, onlar arasında şəbəkələşmənin gücləndirilməsi, həmçinin ölkəmizin müvafiq qurumları ilə elmi-praktik əməkdaşlığın inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Forumda Avropada fəaliyyət göstərən azərbaycanlı mühəndis və mütəxəssislərlə yanaşı, Azərbaycan Respublikasının aidiyyəti dövlət qurumlarının və ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələrinin, eləcə də Almaniyanın bir neçə nüfuzlu universitet və tədqiqat mərkəzlərinin təmsilçilərinin iştirakı nəzərdə tutulur.
Avropada yaşayan və forumda iştirak etmək istəyən azərbaycanlı mühəndislər aşağıdakı link vasitəsilə qeydiyyatdan keçə bilərlər:

Состоится III Форум азербайджанских инженеров, проживающих в Европе
6 июня 2026 года Альянс азербайджанцев Германии при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой организует в городе Гамбург Федеративной Республики Германии III Форум азербайджанских инженеров, проживающих в Европе.
На мероприятии, которое состоится в рамках “Года градостроительства и архитектуры” в Азербайджанской Республике, планируется проведение дискуссий на тему “Технологии и процессы умного города” (“Smart City Technology and Processes”).
Организация III Форума представляет особое значение с точки зрения консолидации азербайджанских специалистов и молодых ученых, работающих и осуществляющих научную деятельность в области инженерии в Германии, а также различных европейских странах, усиления сетевого взаимодействия между ними, в том числе развития научно-практического сотрудничества с соответствующими структурами нашей страны.
В форуме, наряду с азербайджанскими инженерами и специалистами, работающими в Европе, предполагается участие представителей соответствующих государственных учреждений и высших учебных заведений Азербайджанской Республики, а также сотрудников ряда престижных университетов и исследовательских центров Германии.
Азербайджанские инженеры, проживающие в Европе и желающие принять участие в форуме, могут зарегистрироваться по ссылке: