ABŞ mətbuatı: ermənilərin səslərini qazanmaq istəyən Adam Şiff Azərbaycanın ABŞ-a etdiyi yaxşılıqları qiymətləndirmir
11 oktyabr, 2024
ABŞ Əfqanıstanda Talibana qarşı vuruşanda da, oradan geri çəkiləndə də həmişə Azərbaycanın dəstəyini, köməyini görüb. Adətən ABŞ bu cür yaxşılıqlara görə müttəfiqlərinə öz minnətdarlığını bildirir. Üstəlik həmin müttəfiq Ukraynada müharibə getdiyi bir vaxtda Avropanın enerji təhlükəsizliyinə yardım əli uzadır. Amma Kaliforniyadan Nümayəndələr palatasına seçilmiş Demokrat partiyalı Adam Şiff Azərbaycanın ABŞ və Avropa üçün etdiklərini qiymətləndirmir. Hətta ABŞ-nin müttəfiqlərinə ehtiram göstərmək kimi bir dəyərini heçə sayaraq seçki günü ermənilərin səslərini qazanmaq dərdi çəkir.
Bu barədə tanınmış siyasi şərhçi və jurnalist, Dona Qrasiya Diplomatiya Mərkəzinin təsisçisi və baş direktoru Reyçel Avraham baş qərargahı ABŞ-nin Nyu York şəhərində yerləşən Xarici Siyasət Assosiasiyasının saytında dərc olunmuş “ABŞ-nin əsl müttəfiqinin müdafiəsi üçün ayağa qalxmaq” sərlövhəli məqaləsində yazıb.
Bildirilib ki, bu yaxınlarda Nümayəndələr Palatasının üzvü Adam Şiff ABŞ-dəki Azərbaycana məxsus aktivləri hədəfə alan və onları İkinci Qarabağ müharibəsində, eləcə də sonrakı hərbi əməliyyatlarda köçən ermənilərə vermək məqsədi güdən qanun layihəsini Konqresə təqdim edib. Bununla da, erməni seçicilərin səslərinə Amerikanın milli maraqlarından daha artıq dəyər verdiyini nümayiş etdirib.
Məqalədə amerikalıları Adam Şiffi terrorizm və dini radikalizmlə mübarizədə ABŞ-nin müttəfiqi olan Azərbaycanı hədəf almasına görə qınamağa çağıran politoloq qeyd edib: “ABŞ yaxşı olardı ki, Kaliforniyada ermənilərin səsini qazanmaq üçün keçmişdə Amerikaya dəstək verən müttəfiqlərini özündən uzaqlaşdırmasın. Axı, Amerikanın milli maraqları istənilən lobbidən əvvəl olmalıdır”.

Американская печать: Адам Шифф, стремящийся получить голоса армян, не ценит добро, сделанное Азербайджаном США
11 октября, 2024
США, сражаясь в Афганистане против Талибана, а также уходя оттуда, всегда ощущали поддержку и помощь Азербайджана. Обычно за такое добро США выражают признательность своим союзникам. К тому же этот союзник протягивает руку помощи энергетической безопасности Европы в то время, как в Украине идет война. Однако член Демократической партии Адам Шифф, избранный в Палату представителей от Калифорнии, не ценит все то, что Азербайджан сделал для США И Европы. Hе считаясь даже с такой американской ценностью, как проявление уважения к союзникам, думает о том, как бы в день выборов получить голоса армян.
Известный политический обозреватель и журналист, учредитель и генеральный директор Дипломатического центра Дона Грация Рэйчел Авраам пишет об этом в статье под заголовком “Встать на защиту истинного союзника США”, опубликованной на сайте Ассоциации внешней политики, штаб-квартира которой расположена в американском городе Нью-Йорк.
Отмечается, что недавно член Палаты представителей Адам Шифф представил Конгрессу законопроект, берущий на прицел принадлежащие Азербайджану активы и преследующий цель передать их армянам, переселившимся во время Второй Карабахской войны и последующих военных операций. Тем самым он продемонстрировал, что ценит голоса армянских избирателей больше национальных интересов Америки.
Призывая в статье американцев осудить Адама Шиффа за нападки на Азербайджан, являющийся союзником США в борьбе с терроризмом и религиозным радикализмом, политолог подчеркивает: “Было бы хорошо, если бы США, желающие получить голоса армян в Калифорнии, не отталкивали от себя союзников, поддерживавших в прошлом Америку. Ведь национальные интересы Америки должны быть превыше любого лобби”.