ABŞ-də Amerika – Azərbaycan Gənclərinin Forumu keçirilib
ABŞ-nin paytaxtı Vaşinqtonda yerləşən Corc Vaşinqton universitetində Amerika – Azərbaycan Gənclərinin Forumu keçirilib.
Forumda Corc Vaşinqton Universitetində və ABŞ-nin 21 müxtəlif ştat və şəhərində təhsil alan azərbaycanlı tələbə və professorların, həmçinin Vaşinqtonda çalışan azərbaycanlı diplomatlar iştirak ediblər.
Tədbirin əvvəlində Azərbaycan və ABŞ-nin Dövlət himnləri səsləndirilib və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Corc Vaşinqton Universitetinin Azərbaycanlı Tələbələr Assosiasiyasının sədri Kənan Məmmədov, Amerika-Azərbaycan Tələbə Təşkilatının rəhbəri Nabat Eminova və Amerika Gənclər Federasiyasının rəhbəri Leyla Aslanova açılış nitqi ilə qonaqları salamlayıblar.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev öz çıxışında Komitənin fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr, xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan evləri, Koordinasiya Şuraları, avqust ayında Laçında keçirilən Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsi haqqında məlumat verib. ABŞ-də yaşayan azərbaycanlı gənclərin və tələbələrin birgə fəaliyyətinin vacibliyini vurğulayıb.
Amerika-Azərbaycan Təşkilatları Alyansının sədri Münəvvər Vahabova və Corc Vaşinqton Universitetinin professoru Sevinc Məmmədova çıxışlarında forumun əhəmiyyətini, aparılan müzakirələrin faydalarını diqqətə çatdırıb, belə tədbirlərin Azərbaycan Respublikası ilə ABŞ arasında mövcud qarşılıqlı əlaqələrin möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyini bildiriblər, iştirakçılara uğurlar arzulayıblar.
Pensilvaniya Universitetində kompüter elmləri üzrə təhsil alan Reyhan Camalova forumda iştirakından və ABŞ-də uğur qazanmış soydaşlarımızla aparılan fikir mübadiləsindən məmnunluğunu bildirib.
Dövlət təqaüdü əsasında Corciya Texnologiya İnstitutunda təhsil alan Əsmər Bayramova dünyanın ən əhəmiyyətli ölkələrinin birində Azərbaycan himninin səslənməsindən və Azərbaycan bayrağının dalğalanmasında qürur duyduğunu, soydaşlarımızın bu forumda şəbəkələşməsinin müsbət hadisə olduğunu deyib.
ABŞ-də dağ-mədən sənayesində fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan Ülvi Verdiyev həmin ölkənin müxtəlif ştatlarında təhsil alan və fəaliyyət göstərən soydaşlarımızın Azərbaycanı layiqincə təmsil etdiklərini diqqətə çatdırıb.
Foruma Nyu York şəhərindən qatılan və orada təhsil alan Fərid Axundov bu cür forumların gənclərin gələcəkdəki fəaliyyətinə müsbət təsirindən danışıb.
Tədbirdə müxtəlif mövzularda fikir mübadiləsi və müzakirələr aparılıb, Komitənin və diasporumuzun gördüyü işlərə dair videoçarxlar, qrup təqdimatları nümayiş olunub.
Daha sonra "Gənclərin təhsil vasitəsilə inteqrasiyası", "Azərbaycan əsilli amerikalıların yeni nəsli: Mənim dünyam, ruhum, gözləntilərim", "Xəyal et, inan, buna nail ol: dəyişiklik naminə gənclərin Birliyi" və s. mözvularda panel müzakirələri aparılıb. Həmçinin Diaspor Gənclərinin Laçında keçirilən V Yay Düşərgəsi ilə bağlı videoçarx və şəhidlərə həsr olunan “Tarix dərsi” adlı film göstərilib.
Forum milli musiqimiz və milli rəqslərimizin nümayiş olunduğu bədii hissə ilə davam edib.
Tədbir iştirakçılara diplomların təqdim olunması və “Birlikdə” adlı videoçarxın nümayişi ilə başa çatıb.

В США состоялся Американо-азербайджанский молодежный форум
В Университете Джорджа Вашингтона, расположенном в столице США Вашингтоне, состоялся Американо-азербайджанский молодежный форум.
В форуме приняли участие азербайджанские студенты, получающие образование в Университете Джорджа Вашингтона и 21 различном штате и городе США, а также работающие в Вашингтоне азербайджанские профессора и дипломаты.
В начале мероприятия прозвучали государственные гимны Азербайджана и США, минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Председатель Ассоциации азербайджанских студентов Университета Джорджа Вашингтона Кянан Мамедов, руководитель Американо-азербайджанской студенческой ассоциации Набат Эминова и руководитель Американской федерации молодежи Лейла Асланова выступили перед гостями с приветственной речью.
Заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев рассказал о деятельности комитета, реализованных проектах, функционирующих за рубежом домах Азербайджана и координационных советах, V Летнем лагере диаспорской молодежи, состоявшемся в августе этого года в Лачине. Он подчеркнул важность взаимодействия проживающих в США азербайджанской молодежи и студентов.
Председатель Альянса американо-азербайджанских организаций Мюнаввер Вахабова и профессор Университета Джорджа Вашингтона Севиндж Мамедова отметили значение форума, пользу проведенных обсуждений, констатировали, что подобные мероприятия внесут вклад в укрепление взаимных связей между Азербайджанской Республикой и США, пожелали участникам успехов.
Рейхан Джамалова, изучающая компьютерные науки в Университете Пенсильвании, выразила удовлетворение участием в форуме и обменом мнениями, проведенным с нашими соотечественниками, добившимися успеха в США.
Эсмер Байрамова, обучающаяся в Технологическом институте Джорджии по государственной стипендии, сказала, что гордится тем, что в одной из самых значимых стран мира звучит гимн Азербайджана, и развевается азербайджанский флаг, довела до внимания, что сетевое взаимодействие наших соотечественников на форуме является позитивным событием.
Ульви Вердиев, занимающийся в США предпринимательской деятельностью в горнодобывающей промышленности, отметил, что наши соотечественники, обучающиеся и работающие в различных штатах этой страны, достойно представляют Азербайджан.
Фарид Ахундов, приехавший на форум из Нью-Йорка, где получает образование, говорил о позитивном влиянии подобных мероприятий на дальнейшую деятельность молодежи.
На форуме были проведены обмен мнениями и обсуждения на различные темы, представлены видеоролики и групповые презентации о работе, проделанной комитетом и нашей диаспорой.
Затем состоялись панельные обсуждения на такие темы, как "Интеграция молодежи через образование", "Новое поколение американцев азербайджанского происхождения: Mой мир, моя душа, мои ожидания", "Мечтай, верь, добейся этого: единство молодежи во имя перемен", и пр. Кроме того были показаны видеоролик о проведенном в Лачине V Летнем лагере диаспорской молодежи и фильм “Урок истории”, посвященный шехидам.
Форум продолжался художественной частью, где были представлены национальная музыка и национальные танцы.