85 ölkədən 1000-ə yaxın soydaşımızın iştirakı ilə videokonfrans keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə 85 ölkədən 1000-ə yaxın soydaşımızın iştirak etdiyi videokonfrans təşkil olunub. 2024-cü ilin yekunlarına həsr olunan videokonfransda xaricdəki Azərbaycan Evlərinin, Koordinasiya Şuralarının, həftəsonu məktəblərinin nümayəndələri, dünyanın nüfuzlu ali məktəblərinin, elmi mərkəzlərinin azərbaycanlı alim və professorları, müxtəlif sahələri təmsil edən nüfuzlu şəxslər, mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak edib.
Giriş sözü ilə çıxış edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Azərbaycan dövlətinin diaspor siyasəti, 2024-cü ildə həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib, diaspor quruculuğunun uğurla davam edən yeni və mühüm mərhələsindən danışıb, bu sahəyə töhfələr verən soydaşlarımıza təşəkkür edib. Bildirilib ki, bu gün dünya azərbaycanlıları bir yumruq kimi birləşib, ölkəmizin nüfuzunun daha da artırılması üçün mühüm addımlar atır, hər zaman Azərbaycanın yanında olduqlarını və dövlət başçısının siyasətini dəstəklədiklərini bəyan edirlər. Komitə sədri qeyd edib ki, bu gün ölkəmizi dünyada layiqincə təmsil edən yüzlərlə soydaşımızın biryerdə olması onların hər zaman dövlətimizin yanında olmalarının göstəricisidir və bu, güclü Azərbaycanın güclü diasporunun formalaşdığının ən bariz nümunəsidir.
Komitənin və Azərbaycan diasporunun illik fəaliyyətinə dair qısa videohesabatın təqdimatından sonra ilin yekunları ilə bağlı geniş və maraqlı fikir mübadiləsi aparılıb, nəticələr təhlil olunub.
Ötən il diaspor quruculuğu sahəsində qazanılan saysız uğurlardan danışan soydaşlarımız birlik və bərabərliyin təmin olunmasını, diasporun inkişafı ilə bağlı çevik mexanizmlərin yaradılması yolunda görülən işləri, həyata keçirilən layihələri təqdir edib, diaspora çoxistiqamətli yanaşmaların perspektivləri ilə bağlı təkliflərini səsləndiriblər.
Çıxış edənlər milli maraqlarımızın beynəlxalq aləmə çatdırılması sahəsində ildən-ilə daha sistemli yanaşmanın formalaşdığına diqqət çəkiblər. Belə geniştərkibli konfransın təşkil olunmasının icmalararası münasibətlərin inkişafına təkan verdiyini nəzərə çatdırıblar. Ənənə halını alan videokonfransı diaspora müasir konseptual yanaşmanı formalaşdıran güclü siyasi platforma kimi qiymətləndiriblər.
Konfrans boyu xarici ölkələrdə yaşayan azərbaycanlı musiqiçilərin ifaları səslənib, icma üzvlərinin, Azərbaycan Evlərinin və həftəsonu məktəblərinin kollektivlərinin hazırladığı videomateriallar nümayiş olunub. Hər bir ifa, hər bir videomaterial iştirakçıların zövqünü oxşayıb və sürəkli alqışlarla qarşılanıb.
Videokonfransda Azərbaycan diasporunun fəaliyyətinə mühüm töhfələr verən bir qrup soydaşımız “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” AR medalı ilə təltif olunub.
Konfrans iştirakçıları Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya dünya azərbaycanlılarına göstərdikləri həssas münasibət və qayğıya görə minnətdarlıqlarını bildirib, hər zaman Azərbaycanın sevincinə sevinib, kədərinə şərik olacaqlarını bəyan ediblər.

A video conference was held with the participation of about 1000 compatriots from 85 countries
The video conference dedicated to the results of 2024, gathered together the representatives of Azerbaijani Houses, Coordination Councils, weekend schools, Azerbaijani scientists and professors from prestigious universities and scientific centers worldwide, prominent figures representing various fields, as well as cultural and art figures.
A video conference organized by the State Committee on Work with Diaspora was held with the participation of nearly 1,000 compatriots from 85 countries.
In his opening speech, Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, provided information on the diaspora policy of the Azerbaijani state and the projects implemented in 2024. He spoke about the successful continuation of a new and important phase in diaspora building and expressed gratitude to compatriots contributing to this field. It was noted that today, Azerbaijanis around the world are united like a fist, taking important steps to further increase the prestige of the country, always standing by Azerbaijan, and supporting the policies of the head of state. The Chairman of the Committee emphasized that the gathering of hundreds of compatriots who represent Azerbaijan with dignity worldwide is a sign of their unwavering support for the state, exemplifying the formation of a strong Azerbaijani diaspora as a reflection of a strong Azerbaijan.
Following the presentation of a short video report on the annual activities of the committee and the Azerbaijani diaspora, a broad and engaging exchange of ideas regarding the year's results was taken place, results were analyzed in detail.
Compatriots discussed the countless successes achieved last year, praised the work done to ensure unity and solidarity, the creation of flexible mechanisms for diaspora development, and the projects implemented. They also expressed proposals regarding the prospects of multi-faceted approaches to diaspora activities.
Speakers highlighted the increasingly systematic approach being formed year by year in conveying national interests to the world's attention. They viewed the video conference, which has become a tradition, as a powerful political platform forming a modern conceptual approach to the Diaspora.
Throughout the conference, performances by Azerbaijani musicians living abroad were showcased, along with videos prepared by community members, Azerbaijani Houses, and the collectives of the weekend school. Every performance and video were aroused a great interest of participants and was met with prolonged applause.
During the video conference, a group of compatriots who made significant contributions to the activities of the Azerbaijani diaspora were awarded the medal "For Service in Diaspora Activity" of the Republic of Azerbaijan.
Conference participants expressed their gratitude to President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva for their sensitive attitude and care for the world's Azerbaijanis. They declared their commitment to sharing in Azerbaijan's joys and sorrows at all times.