85 ölkədən 1000-ə yaxın soydaşımızın iştirakı ilə videokonfrans keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə 85 ölkədən 1000-ə yaxın soydaşımızın iştirak etdiyi videokonfrans təşkil olunub. 2024-cü ilin yekunlarına həsr olunan videokonfransda xaricdəki Azərbaycan Evlərinin, Koordinasiya Şuralarının, həftəsonu məktəblərinin nümayəndələri, dünyanın nüfuzlu ali məktəblərinin, elmi mərkəzlərinin azərbaycanlı alim və professorları, müxtəlif sahələri təmsil edən nüfuzlu şəxslər, mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak edib.
Giriş sözü ilə çıxış edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Azərbaycan dövlətinin diaspor siyasəti, 2024-cü ildə həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib, diaspor quruculuğunun uğurla davam edən yeni və mühüm mərhələsindən danışıb, bu sahəyə töhfələr verən soydaşlarımıza təşəkkür edib. Bildirilib ki, bu gün dünya azərbaycanlıları bir yumruq kimi birləşib, ölkəmizin nüfuzunun daha da artırılması üçün mühüm addımlar atır, hər zaman Azərbaycanın yanında olduqlarını və dövlət başçısının siyasətini dəstəklədiklərini bəyan edirlər. Komitə sədri qeyd edib ki, bu gün ölkəmizi dünyada layiqincə təmsil edən yüzlərlə soydaşımızın biryerdə olması onların hər zaman dövlətimizin yanında olmalarının göstəricisidir və bu, güclü Azərbaycanın güclü diasporunun formalaşdığının ən bariz nümunəsidir.
Komitənin və Azərbaycan diasporunun illik fəaliyyətinə dair qısa videohesabatın təqdimatından sonra ilin yekunları ilə bağlı geniş və maraqlı fikir mübadiləsi aparılıb, nəticələr təhlil olunub.
Ötən il diaspor quruculuğu sahəsində qazanılan saysız uğurlardan danışan soydaşlarımız birlik və bərabərliyin təmin olunmasını, diasporun inkişafı ilə bağlı çevik mexanizmlərin yaradılması yolunda görülən işləri, həyata keçirilən layihələri təqdir edib, diaspora çoxistiqamətli yanaşmaların perspektivləri ilə bağlı təkliflərini səsləndiriblər.
Çıxış edənlər milli maraqlarımızın beynəlxalq aləmə çatdırılması sahəsində ildən-ilə daha sistemli yanaşmanın formalaşdığına diqqət çəkiblər. Belə geniştərkibli konfransın təşkil olunmasının icmalararası münasibətlərin inkişafına təkan verdiyini nəzərə çatdırıblar. Ənənə halını alan videokonfransı diaspora müasir konseptual yanaşmanı formalaşdıran güclü siyasi platforma kimi qiymətləndiriblər.
Konfrans boyu xarici ölkələrdə yaşayan azərbaycanlı musiqiçilərin ifaları səslənib, icma üzvlərinin, Azərbaycan Evlərinin və həftəsonu məktəblərinin kollektivlərinin hazırladığı videomateriallar nümayiş olunub. Hər bir ifa, hər bir videomaterial iştirakçıların zövqünü oxşayıb və sürəkli alqışlarla qarşılanıb.
Videokonfransda Azərbaycan diasporunun fəaliyyətinə mühüm töhfələr verən bir qrup soydaşımız “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” AR medalı ilə təltif olunub.
Konfrans iştirakçıları Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya dünya azərbaycanlılarına göstərdikləri həssas münasibət və qayğıya görə minnətdarlıqlarını bildirib, hər zaman Azərbaycanın sevincinə sevinib, kədərinə şərik olacaqlarını bəyan ediblər.

Состоялась видеоконференция с участием около 1000 наших соотечественников из 85 стран
Государственный комитет по работе с диаспорой организовал видеоконференцию с участием около 1000 наших соотечественников из 85 стран. В видеоконференции, посвященной итогам 2024 года, приняли участие представители домов Азербайджана, координационных советов, воскресных школ за рубежом, азербайджанские ученые и профессора престижных высших учебных заведений, научных центров мира, влиятельные лица, представляющие различные сферы, деятели культуры и искусства.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, выступая со вступительным словом, рассказал о диаспорской политике Азербайджанского государства, проектах, реализованных в 2024 году, говорил об успешно продолжающемся новом и важном этапе диаспорского строительства, поблагодарил наших соотечественников, внесших вклад в это дело. Было отмечено, что сегодня азербайджанцы мира сплотились как единый кулак, они предпринимают важные шаги для преумножения авторитета нашей страны, заявляют о том, что всегда находятся рядом с Азербайджаном и поддерживают политику главы государства. Председатель комитета подчеркнул, что консолидация сотен соотечественников, достойно представляющих сегодня нашу страну в мире, служит показателем того, что они всегда находятся рядом с государством, и это – наглядный пример формирования сильной диаспоры могучего Азербайджана.
После презентации короткого видеоотчета о годовой деятельности комитета и азербайджанской диаспоры состоялся широкий и интересный обмен мнениями об итогах года, были проанализированы результаты.
Наши соотечественники, констатируя многочисленные успехи, достигнутые в минувшем году в области диаспорского строительства, выразили одобрение обеспечению единства и равенства, работе, проделанной на пути создания гибких механизмов, связанных с развитием диаспоры, реализованным проектам, внесли предложения о перспективах разносторонних подходов к диаспоре.
Выступавшие довели до внимания, что с каждым годом формируется более системный подход в сфере доведения до международного сообщества наших национальных интересов. Они отметили, что организация конференции в столь расширенном составе придает импульс развитию межобщинных отношений, расценили видеоконференцию, ставшую уже традицией, как мощную политическую платформу формирования современного концептуального подхода к диаспоре.
На конференции прозвучало исполнение азербайджанских музыкантов, проживающих в зарубежных странах, были продемонстрированы видеоматериалы, подготовленные членами общины, коллективами домов Азербайджана и воскресных школ. Каждое исполнение и каждый видеоматериал пришлись по душе участникам и были встречены продолжительными аплодисментами.
Группа наших соотечественников, внесших важный вклад в деятельность азербайджанской диаспоры, была награждена медалью АР «За заслуги в диаспорской деятельности».
Участники конференции выразили Президенту Ильхаму Алиеву и Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой признательность за чуткое отношение и заботу об азербайджанцах мира, заявили, что всегда будут рядом с Азербайджаном и в радости, и в горе.