Özbəkistanla diaspor sahəsində əməkdaşlığa dair rəsmi görüşlər keçirilib
Özbəkistan Respublikasına səfəri çərçivəsində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov bir sıra dövlət rəsmiləri ilə görüşlər keçirib.
Komitə sədri ilk olaraq tərəfdaş qurum olan Özbəkistanın Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin nəzdində Millətlərarası münasibətlər və xarici ölkələrlə dostluq əlaqələri Komitəsinin sədri Rustambek Qurbanovla görüşüb. O, görüş zamanı həmkarına Özbəkistana dəvətə, uğurlu əməkdaşlığa və dost ölkədə Azərbaycan icmasının fəaliyyəti üçün yaradılmış şəraitə, dəstəyə görə təşəkkür edib.
Tərəflər arasında 2022-ci ildə Azərbaycanda keçirilmiş Diaspor Məsələlərinə məsul Dövlət Qurumları Rəhbərlərinin Beynəlxalq Bakı-Şuşa Forumu çərçivəsində imzalanmış anlaşma memorandumu çərçivəsində fəaliyyət planı, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi ilə bağlı Özbəkistanda silsilə tədbirlərin keçirilməsi, ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün perspektivlər müzakirə edilib. Görüşün yekununda Komitə sədri F.Muradov tərəfindən Azərbaycan və Özbəkistan arasında dostluq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsində roluna, diaspor sahəsində həyata keçirilən uğurlu əməkdaşlığa, Özbəkistanda Azərbaycan icmasına göstərilən diqqət və dəstəyə görə Azərbaycan dövləti adından Rustambek Qurbanova "Diaspor fəaliyyətində xidmətlərə görə” medalı təqdim edilib.
Komitə sədrinin növbəti görüşü Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədr müavini Sadiq Safayevlə baş tutub. Görüşdə Özbəkistan-Azərbaycan əlaqələrinin tarixi köklərə malik olduğu, iki ölkə arasında prezidentlər, parlamentlər və dövlət qurumları arasında münasibətlərin ən yüksək səviyyədə inkişafı, Özbəkistanda yaşayan 40 mindən çox azərbaycanlının inteqrasiyası, onların ölkənin ictimai, siyasi, mədəni həyatında rolu və eyni zamanda ulu öndər Heydər Əliyevin iki xalqın, dövlətin dostluq münasibətlərinin daha da möhkəmlənməsində xidmətləri vurğulanıb.
Rəsmi görüşlər sırasında Komitə sədrinin Daşkənd şəhər meri Şavkat Umurzakovla da görüşü keçirilib. Görüş zamanı şəhər meri Komitə sədrinin Daşkənd şəhərinə səfərindən şad olduğunu qeyd edib və ona uğurlar arzulayıb. O, eyni zamanda paytaxt Bakı və Daşkənd şəhərləri arasında daim əlaqələrin yüksək səviyyədə olması, şəhərlərin "Qardaşlaşmış şəhərlər" statusunu, Daşkənd şəhərində Heydər Əliyev adına meydanın, parkın və mərkəzin fəaliyyəti barədə məlumatları Komitə sədrinin diqqətinə təqdim edib.
F.Muradov da öz növbəsində Ş.Umurzakova öz təşəkkürünü bildirib və Komitə tərəfindən həyata keçirilən işlər, "Heydər Əliyev ili" çərçivəsində Özbəkistanda və digər ölkələrdə Azərbaycan diasporu tərəfindən təşkil edilən silsilə tədbirlər, iki ölkə arasındakı tarixi və mədəni əlaqələr barədə danışıb. Görüş gələcək əməkdaşlıq və birgə həyata keçiriləcək layihələrin müzakirəsi ilə başa çatıb.
Komitə sədrinin digər rəsmi görüşü Özbəkistan Respublikasının mədəniyyət və turizm naziri, xalq artisti Ozodbek Axmedoviç Nazarbekov ilə keçirilib. Nazir Komitə sədrini salamlayaraq, Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərindən sonra Daşkənd şəhərində növbəti görüşündən məmnunluğunu ifadə edib. Azərbaycan və Özbəkistan prezidentləri İlham Əliyev və Şavkat Mirzizoyevin xalqların mədəni irsini daim diqqətdə saxladıqlarını qeyd edən nazir öz növbəsində bu istiqamətdə fəaliyyətin daha da genişləndirildiyini və mədəniyyətlərarası mübadilənin vacibliyini qeyd edib.
Komitə sədri F.Muradov öz növbəsində səmimi və xoş qəbula görə nazirə təşəkkürünü və ölkələrimiz arasında dostluğun, tərəfdaşlığın ölkə prezidentlərinin timsalında hər kəsə örnək olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan və özbək diasporlarının xarici ölkələrdə də bir-birinə dəstəyi və əməkdaşlığı bizim xalqların birliyini, dostluğunu daha da artırır. Tərəflər təşəbbüslərin və birgə layihələrin dəstəklənməsini müzakirə ediblər. Görüş xatirə hədiyyələrinin təqdim edilməsi ilə yekunlaşıb.

A number of official meetings were held in Uzbekistan regarding cooperation in the field of diaspora
26 May, 2023
Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, Fuad Muradov held meetings with a number of state officials within his visit to Uzbekistan.
The Committee chairman met with Rustambek Gurbanov, chairman of the Committee on Interethnic Relations and Friendly Relations with Foreign Countries under the Ministry of Culture and Tourism of Uzbekistan. Fuad Muradov thanked his colleague for the invitation to Uzbekistan, successful cooperation and good conditions created for the Azerbaijani community.
The parties debated over holding chain of events in Uzbekistan in accordance with memorandum of understanding signed at the International Baku-Shusha Forum of the Heads of State Institutions in Charge of Diaspora held in 2022, as well as on the occasion of the 100 years of anniversary of the birth of Heydar Aliyev.
At the end of the meeting, Committee chairman Fuad Muradov presented Rustambek Gurbanov the medal "For Services in Diaspora Activity" on behalf of the Republic of Azerbaijan for his role in the development of friendly relations between the two countries, successful cooperation in the field of diaspora, attention and support geared towards the Azerbaijani community in Uzbekistan.
Then, the Committee chairman met with Sadik Safayev, Deputy Chairman of the Senate of the Supreme Assembly (Oliy Majlis).
Committee chairman also met with Shavkat Umurzakov, Mayor of Tashkent city. The city mayor expressed his satisfaction with the Committee Chairman's visit to Tashkent.  Shavkat Umurzakov has recalled that Baku and Tashkent are twinning cities and there is  a square, a centre and a park in Tashkent named after Heydar Aliyev.
Fuad Muradov, in his turn, expressed his gratitude to Shavkat Umurzakov and gave information about the chain of events organized by the Azerbaijani diaspora in Uzbekistan and other countries held within the framework of the "Year of Heydar Aliyev" by the Committee.
Then, Chairman of the committee met with Ozodbek Akhmedovich Nazarbekov, People's Artist  and Minister of Culture and Tourism of the Republic of Uzbekistan. The minister welcomed the Committee chairman and expressed his satisfaction with their next meeting in Tashkent. Noting that the presidents of Azerbaijan and Uzbekistan, Ilham Aliyev and Shavkat Mirziyoyev, pay special attention to the cultural heritage of the nations, the minister, in his turn, underlined the importance of intercultural exchange.
The Committee chairman Fuad Muradov expressed his gratitude to the minister for the warm and welcoming reception. He has added that the friendship and partnership between our countries is a good example for everyone and the mutual support and cooperation between the Azerbaijani and Uzbek diasporas abroad will further contribute to the unity and friendship of our peoples. Supporting joint projects in future was debated at the meeting. The meeting ended with the presentation of souvenirs.