Çuy vilayətində Azərbaycan Mədəniyyət və Təhsil Mərkəzinin filialı açılıb
Qırğız Respublikasında fəaliyyət göstərən “Birlik” İctimai Birliyinin təşəbbüsü və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Bişkek şəhərində yaradılan Azərbaycan Mədəniyyət və Təhsil Mərkəzinin Çuy vilayətində filialı açılıb.
Vilayətin Leninsk kəndində açılan filialda uşaqlar Azərbaycan dilini öyrənməklə yanaşı, ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, adət-ənənələri ilə də tanış olacaq, bu mövzularda müxtəlif tədbirlərə hazırlaşaraq fəallıq göstərəcəklər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Mədəniyyət və Təhsil Mərkəzi 2022-ci ilin dekabr ayından fəaliyyətə başlayıb. Burada Azərbaycan əsilli uşaqlarla yanaşı, həm də qırğız və digər xalqların övladları təhsil alırlar. Çuy vilayəti isə 1934-1937-ci illərdə sovet dövründə repressiyaya məruz qalan və hazırda 6500 nəfər azərbaycanlının Qırğızıstanda kompakt yaşadığı vilayətlərdən biridir.

A branch of the Azerbaijan Cultural and Educational Center was opened in Chui region
A branch of the Azerbaijan Cultural and Educational Center, established in Bishkek with the initiative of the “Birlik” Public Union operating in the Kyrgyz Republic, and with the support of the State Committee on Work with Diaspora, was opened in Chui region
The newly opened branch in the village of Leninsk will provide children with the opportunity to learn the Azerbaijani language and explore the country’s history, culture, and traditions. They will also take part in various events to actively engage with these themes.
It should be noted that the Azerbaijan Cultural and Educational Center started began to operate in December, 2022. It serves not only Azerbaijani children but also Kyrgyz and other people’s children. Chuy region is one of the regions that was subjected to repression during the Soviet period between 1934 and 1937, and currently, it is one of the regions in Kyrgyzstan where 6,500 Azerbaijanis live compactly.