Çuy vilayətində Azərbaycan Mədəniyyət və Təhsil Mərkəzinin filialı açılıb
Qırğız Respublikasında fəaliyyət göstərən “Birlik” İctimai Birliyinin təşəbbüsü və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Bişkek şəhərində yaradılan Azərbaycan Mədəniyyət və Təhsil Mərkəzinin Çuy vilayətində filialı açılıb.
Vilayətin Leninsk kəndində açılan filialda uşaqlar Azərbaycan dilini öyrənməklə yanaşı, ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, adət-ənənələri ilə də tanış olacaq, bu mövzularda müxtəlif tədbirlərə hazırlaşaraq fəallıq göstərəcəklər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Mədəniyyət və Təhsil Mərkəzi 2022-ci ilin dekabr ayından fəaliyyətə başlayıb. Burada Azərbaycan əsilli uşaqlarla yanaşı, həm də qırğız və digər xalqların övladları təhsil alırlar. Çuy vilayəti isə 1934-1937-ci illərdə sovet dövründə repressiyaya məruz qalan və hazırda 6500 nəfər azərbaycanlının Qırğızıstanda kompakt yaşadığı vilayətlərdən biridir.

В Чуйской области открылся филиал Азербайджанского центра культуры и образования
В Чуйской области открылся филиал Азербайджанского центра культуры и образования, созданного в городе Бишкек по инициативе функционирующего в Кыргызской Республике Общественного объединения “Бирлик” и при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой.
В филиале, открытом в областном селе Ленинск, дети, наряду с изучением азербайджанского языка, ознакомятся с историей, культурой, обычаями и традициями нашей страны, проявят активность в ходе подготовки к различным мероприятиям на эти темы.
Отметим, что Азербайджанский центр культуры и образования стал функционировать с декабря 2022 года. Здесь, наряду с детьми азербайджанского происхождения, обучаются дети кыргызского и других народов. Чуйская область является одной из областей Кыргызстана, которой в советский период коснулись репрессии 1934-1937 годов, и где компактно проживают 6500 азербайджанцев.