150-dən çox isveçrəli şagird Azərbaycanı tanıdan layihədə
UNESCO Günləri çərçivəsində İsveçrənin Zürix şəhərində “İnteqrasiya və İsveçrə” adlı layihə həyata keçirilib. Azərbaycanlıların İsveçrədəki Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Qasım Nəsirovun müəllifi və layihə rəhbəri olduğu layihə Zürixdəki gimnaziyaların birində 160 isveçrəli şagirdin iştirakı ilə baş tutub.
Tədbirin əsas məqsədi Azərbaycan mədəniyyətini tanıtmaq, multikultural dəyərləri təbliğ etmək və gənclər arasında qarşılıqlı inteqrasiyanı təşviq etmək olub. Layihə çərçivəsində şagirdlər Azərbaycanın zəngin tarixi, mədəni irsi və milli dəyərləri ilə bağlı geniş məlumat əldə ediblər.
Tədbirin ən yadda qalan hissələrindən biri isə İsveçrənin Cenevrə şəhərində yaşayan həmyerlimiz, rəqs müəllimi Mariya Xan-Xoyskayanın rəhbərliyi ilə təqdim olunan Azərbaycan milli rəqsləri olub. Rəqslər böyük maraqla qarşılanıb və bir çox şagird qısa müddət ərzində milli rəqslərimizi öyrənərək səhnədə nümayiş etdirib.
Sonda iştirakçılar layihə ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüb, Azərbaycan mədəniyyətinin rəngarəngliyindən və rəqslərin ruhlandırıcı təsirindən danışıblar.

Более 150 швейцарских учащихся в проекте, популяризирующем Азербайджан
В рамках Дней ЮНЕСКО в швейцарском городе Цюрих реализован проект “Интеграция и Швейцария”. Проект, автором и руководителем которого являлся глава Культурного центра азербайджанцев в Швейцарии Гасым Насиров, осуществлен в одной из цюрихских гимназий с участием 160 швейцарских учащихся.
Основная цель мероприятия заключалась в популяризации азербайджанской культуры, пропаганде мультикультуральных ценностей и поощрении взаимной интеграции среди молодежи. В рамках проекта учащиеся получили широкую информацию о богатой истории, культурном наследии и национальных ценностях Азербайджана.
Одним из самых запоминающихся моментов явились азербайджанские национальные танцы, представленные под руководством нашей соотечественницы, живущей в швейцарском городе Женева, учителя танцев Марии Хан-Хойской. Они были встречены с большим интересом, многие учащиеся, изучив за короткое время наши национальные танцы, продемонстрировали их на сцене.
В заключение участники поделились впечатлениями о проекте, говорили о разнообразии азербайджанской культуры и позитивном влиянии танцев на эмоции человека.