Benilüks Azərbaycanlıları Konqresinin sədr müavini medalla təltif olunub
6 avqust, 2024Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Niderland Krallığının Rotterdam şəhərində yaşayan, Benilüks Azərbaycanlıları Konqresinin sədr müavini, rəssam Rasim Hüseynovu qəbul edib.
Qonağı salamlayan Komitə sədri Niderlandda yaşayan soydaşlarımızın yerli cəmiyyətə sıx inteqrasiyasını, Azərbaycan həqiqətlərinin təbliğ olunması, zəngin mədəni irsimizin və mədəniyyətimizin tanıdılması istiqamətindəki fəallığını yüksək qiymətləndirib. Hər iki ölkə arasında qarşılıqlı münasibətlərin inkişafında diasporun özünəməxsus yeri olduğunu vurğulayıb. Hazırda xaricdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmalarının, soydaşlarımızın Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın diqqətində olduğunu qeyd edib.
Fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə minnətdarlığını ifadə edən Rasim Hüseynov Niderlanddakı soydaşlarımızın ölkəmizdə gedən prosesləri yaxından izlədiyini, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin uğurlu daxili və xarici siyasətini dəstəklədiyini bildirib. Qonaq, ölkələr arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafı və diasporumuzun fəaliyyətinin daha mütəşəkkil təmin olunması naminə səylərini davam etdirəcəyini söyləyib.
Görüşün sonunda Rasim Hüseynova Azərbaycan diasporunun fəaliyyətinə verilən mühüm töhfəyə görə “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Rasim Hüseynov Avropada keçirilən rəsm sərgiləri ilə Azərbaycan mədəniyyətini təbliğ edir. 1988-ci ildən bəri əsərləri 100-dən çox beynəlxalq sərgidə yer alıb. Hollandiyanın Amsterdam, Utrext və Haaqa şəhərlərində, eləcə də qonşu Almaniyada 30 müxtəlif sərgidə əsərləri nümayiş etdirilib.

Заместителю председателя Конгресса азербайджанцев Бенилюкса вручена медаль
6 августа, 2024Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов принял заместителя председателя Конгресса азербайджанцев Бенилюкса, художника Расима Гусейнова, живущего в городе Роттердам Королевства Нидерландов.
Поприветствовав гостя, председатель комитета высоко оценил тесную интеграцию проживающих в Нидерландах наших соотечественников в местное общество, их активность, направленную на пропаганду азербайджанских реалий, популяризацию нашего богатого культурного наследия и культуры. Он подчеркнул, что диаспоре принадлежит свое, особое место в развитии взаимоотношений между двумя странами, отметил, что азербайджанские общины, наши соотечественники, осуществляющие в настоящее время деятельность за рубежом, находятся в центре внимания Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан ханым Алиевой.
Расим Гусейнов, выразив признательность за высокую оценку своей деятельности, довел до внимания, что соотечественники в Нидерландах обстоятельно отслеживают происходящие в нашей стране процессы, поддерживают успешную внутреннюю и внешнюю политику Президента Азербайджанской Республики, победоносного Верховного главнокомандующего господина Ильхама Алиева. Гость сказал, что усилия, направленные на развитие двусторонних отношений между странами и обеспечение более организованной деятельности нашей диаспоры, будут продолжены.
По окончании встречи Расиму Гусейнову за важный вклад в деятельность азербайджанской диаспоры была вручена медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”.
Отметим, что Расим Гусейнов пропагандирует азербайджанскую культуру проводимыми в Европе художественными выставками. С 1988 года его работы были представлены более, чем на 100 международных выставках. Его произведения экспонировались на 30 различных выставках в городах Амстердам, Утрехт и Гаага Голландии, а также в соседней Германии.