Yazıçı və tərcüməçi Tahirə Cəfərovaya medal təqdim edilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Azərbaycan-Finlandiya Dostluq Cəmiyyətinin fəxri üzvü, yazıçı və tərcüməçi Tahirə Cəfərovanı qəbul edib.
Qonağı səmimi salamlayan komitə sədri Finlandiyada yaşayan soydaşımızın Azərbaycan həqiqətlərinin təbliğ olunması, zəngin mədəni irsimizin və ədəbiyyatımızın tanıdılması istiqamətindəki fəallığını yüksək qiymətləndirib.
Tahirə Cəfərovaya təltif edildiyi Azərbaycan Respublikasının “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı təqdim olunub.
O öz növbəsində fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlıq ifadə edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın Əməkdar incəsənət xadimi Tahirə Cəfərova zəngin həyat yolu keçib, uzun illər pedaqoji, elmi və ədəbi fəaliyyətlə məşğul olub. Azərbaycan Elmlər Akademiyasında çalışıb, Finlandiyanın Tampere Universitetində dərs deyib.
Avropa Ədəbi Tərcüməçilər İttifaqının, Finlandiya və Azərbaycan Yazıçılar Birliklərinin üzvü olan soydaşımız 1981-1985-ci illərdə SSRİ Yazıçılar İttifaqının Xarici Komissiyasında tərcüməçi işləyib, ölkəmizdə və xaricdə ingilis dili, fin ədəbiyyatı tərcüməçisi kimi böyük uğurlara imza atıb.
Finlandiya Milli Arxivində elmi tədqiqatlar aparan Tahirə Cəfərova bu ölkədə yaşayan azərbaycanlılar haqqında araşdırmaların da müəllifidir.
Soydaşımızın yazıları, tərcümələri yerli və xarici jurnallarda, nüfuzlu mətbu orqanlarda çap olunub.
Tahirə Cəfərova Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın “Açıq pəncərə” adlı kitabını yüksək peşəkarlıqla fin dilinə tərcümə edib. Kitab oxucuların böyük marağına səbəb olub.
Soydaşımız diaspor fəaliyyəti sahəsində, Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğində, Finlandiya cəmiyyətinin ölkəmizlə bağlı məlumatlanmasında əvəzsiz xidmətlər göstərib.
Tahirə Cəfərova 2019-cu ildə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi (1918–2018)” yubiley medalı ilə təltif edilib.

Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov met with the honorary member of the Azerbaijan-Finland Friendship Society, writer and translator, Tahira Jafarova.
Committee chairman warmly welcomed the guest, and highly appreciated the activity of our compatriot residing in Finland in the field of the promotion of the truths about Azerbaijan, and recognition of our rich cultural heritage and literature.
The medal of the Republic of Azerbaijan " For Service to the Diaspora" was presented to Tahira Jafarova.
She expressed her deep gratitude to the Azerbaijani government for the high appreciation of her activity.
It should be noted that Tahira Jafarova, Honored Art Worker of Azerbaijan, has had a rich and meaningful life journey, having been engaged in pedagogical, scientific, and literary activities for many years. She has worked at the Azerbaijan National Academy of Sciences and taught at the University of Tampere in Finland.
Our compatriot, a member of the European Literary Translators Association as well as the Writers' Unions of Finland and Azerbaijan, worked as a translator for the Foreign Commission of the USSR Writers' Union between 1981 and 1985. She has achieved great success both in Azerbaijan and abroad as a translator of English and Finnish literature.
Tahira Jafarova, who conducts scientific research at the National Archives of Finland, is also the author of studies about Azerbaijanis living in the country. Her articles and translations have been published in both local and international journals and prestigious media outlets.
Tahira Jafarova translated the book 'An Open Window' by Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, into Finnish with great professionalism. The book received significant interest from readers.
She has rendered invaluable services in the field of diaspora activities, the promotion of Azerbaijani culture, and raising awareness about Azerbaijan within Finnish society.
In 2019, Tahira Jafarova was awarded the Jubilee Medal “100th Anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic (1918–2018)".