Yazıçı və tərcüməçi Tahirə Cəfərovaya medal təqdim edilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Azərbaycan-Finlandiya Dostluq Cəmiyyətinin fəxri üzvü, yazıçı və tərcüməçi Tahirə Cəfərovanı qəbul edib.
Qonağı səmimi salamlayan komitə sədri Finlandiyada yaşayan soydaşımızın Azərbaycan həqiqətlərinin təbliğ olunması, zəngin mədəni irsimizin və ədəbiyyatımızın tanıdılması istiqamətindəki fəallığını yüksək qiymətləndirib.
Tahirə Cəfərovaya təltif edildiyi Azərbaycan Respublikasının “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı təqdim olunub.
O öz növbəsində fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlıq ifadə edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın Əməkdar incəsənət xadimi Tahirə Cəfərova zəngin həyat yolu keçib, uzun illər pedaqoji, elmi və ədəbi fəaliyyətlə məşğul olub. Azərbaycan Elmlər Akademiyasında çalışıb, Finlandiyanın Tampere Universitetində dərs deyib.
Avropa Ədəbi Tərcüməçilər İttifaqının, Finlandiya və Azərbaycan Yazıçılar Birliklərinin üzvü olan soydaşımız 1981-1985-ci illərdə SSRİ Yazıçılar İttifaqının Xarici Komissiyasında tərcüməçi işləyib, ölkəmizdə və xaricdə ingilis dili, fin ədəbiyyatı tərcüməçisi kimi böyük uğurlara imza atıb.
Finlandiya Milli Arxivində elmi tədqiqatlar aparan Tahirə Cəfərova bu ölkədə yaşayan azərbaycanlılar haqqında araşdırmaların da müəllifidir.
Soydaşımızın yazıları, tərcümələri yerli və xarici jurnallarda, nüfuzlu mətbu orqanlarda çap olunub.
Tahirə Cəfərova Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın “Açıq pəncərə” adlı kitabını yüksək peşəkarlıqla fin dilinə tərcümə edib. Kitab oxucuların böyük marağına səbəb olub.
Soydaşımız diaspor fəaliyyəti sahəsində, Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğində, Finlandiya cəmiyyətinin ölkəmizlə bağlı məlumatlanmasında əvəzsiz xidmətlər göstərib.
Tahirə Cəfərova 2019-cu ildə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi (1918–2018)” yubiley medalı ilə təltif edilib.

Писателю и переводчику Тахире Джафаровой вручена медаль
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов принял почетного члена Общества дружбы Азербайджан-Финляндия, писателя и переводчика Тахиру Джафарову.
Радушно поприветсвовав гостью, председатель комитета высоко оценил активность проживающей в Финляндии нашей соотечественницы в деле пропаганды азербайджанских реалий, популяризации нашего богатого культурного наследия и литературы.
Taхире Джафаровой была вручена присужденная ей медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”.
В свою очередь она выразила Азербайджанскому государству признательность за высокую оценку ее деятельности.
Отметим, что заслуженный деятель искусств Азербайджана Тахира Джафарова прошла богатый жизненный путь, на протяжении многих лет занималась педагогической, научной и литературной деятельностью. Она работала в Академии наук Aзербайджана, преподавала в финском Университете Тампере.
Наша соотечественница, являющаяся членом Европейской ассоциации союзов литературных переводчиков, членом союзов писателей Финляндии и Азербайджана, в 1981-1985 годах осуществляла деятельность в качестве переводчика в Иностранной комиссии Союза писателей СССР, добилась в нашей стране и за рубежом больших успехов как переводчик английского языка и финской литературы.
Тахира Джафарова, проводящая научные изыскания в Национальном архиве Финляндии, также является автором исследований об азербайджанцах, проживающих в этой стране.
Статьи, переводы нашей соотечественницы опубликованы в местных и зарубежных журналах, влиятельных органах печати.
Taхира Джафарова с высоким профессионализмом перевела на финский язык книгу вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой “Открытое окно”. Книга вызвала большой интерес у читателей.
Нашей соотечественнице принадлежат неоценимые заслуги в области диаспорской деятельности, пропаганде азербайджанской культуры, информировании финского общества о нашей стране.
В 2019 году Taхира Джафарова была награждена юбилейной медалью “100-летие Aзербайджанской Демократической Республики (1918–2018)”.