Yaponiyada yaşayan Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Azərbaycan və Yaponiyanın Dövlət himnləri ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin azadlığı, ərazi bütövlüyü və müstəqilliyi uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Giriş nitqi ilə çıxış edən Azərbaycanın Yaponiyadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Gursel İsmayılzadə görüş iştirakçılarını salamlayaraq, bu ölkədə yaşayan Azərbaycan icmasının bir araya gəlməsinin əlamətdar hadisə olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, həm Dövlət Komitəsi, həm də səfirlik hər zaman soydaşlarımızı dinləməyə və onları maraqlandıran sualları cavablandırmağa hazırdır.
Azərbaycan-Yaponiya Dostluq Mərkəzinin sədri, dünya şöhrətli azərbaycanlı alim Xəlil Kələntər Vətən müharibəsindən sonra Azərbaycan diasporu qarşısında yeni hədəflərin dayandığını, bu toplantının həmin hədəflərə çatmaq yolunda mühüm addım olduğunu vurğulayıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov ölkəmizin diaspor siyasəti, gerçəkləşdirilən irihəcmli layihələr, o cümlədən Koordinasiya şuraları, Azərbaycan evləri, həftəsonu Azərbaycan məktəbləri, Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri, komitənin xarici ölkələrdə təşkil etdiyi ixtisaslaşmış forumlar və s. haqqında ətraflı məlumat verib. Prezident İlham Əliyevin Şuşada keçirilən Dünya Azərbaycanlılarının V (Zəfər) Qurultayında xaricdə yaşayan soydaşlarımıza tövsiyələrini xatırladan komitə sədri dünya azərbaycanlılarının, o cümlədən Yaponiyadakı icmamızın azərbaycançılıq ideologiyasına sadiq qaldıqlarını, Azərbaycan həqiqətlərinin təbliğində fəal iştirak etdiklərini qeyd edib. Çıxışının sonunda diaspor fəaliyyətində xidmətlərinə görə Xəlil Kələntərə və Minarə Şükürovaya təşəkkürnamələr təqdim edib.
Görüş icma üzvlərini maraqlandıran sualların cavablandırılması və gələcək planlar haqqında fikir mübadiləsinin aparılması ilə başa çatıb.

A meeting with the Azerbaijani community was held in Japan
The event began with the National Anthems of Azerbaijan and Japan and continued with one minute silence, as a mark of respect to the dear memory of martyrs, who died for the territorial integrity of our country.
Welcoming the participants of the meeting, Gursel Ismailzade, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Japan, noted the consolidation of the Azerbaijani community living in this country as a significant event. He has stressed that both the State Committee and the Embassy are always ready to listen to our compatriots and answer their questions.
Khalil Kalantar, the Chairman of the Center for Azerbaijani-Japanese Friendship and famous Azerbaijani scientist talked about new goals that the Azerbaijani diaspora faced after the Patriotic War. He noted the current meeting as an important step towards achieving these goals.
Fuad Muradov, the Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, gave information about the diaspora policy of our country, large-scale projects implemented by the State Committee, including Coordination Councils, Azerbaijani Houses, weekend schools operating abroad, Summer Camps of the Diaspora Youth, specialized forums held by the Committee, etc. Recalling President Ilham Aliyev's recommendations to our compatriots sounded at the 5th Congress of the World Azerbaijanis (Victory Congress), the chairman has noted that the Azerbaijanis of the world, including the Azerbaijani community in Japan, remain loyal to the ideology of Azerbaijanism and actively participate in the propagation of the Azerbaijani truths.
At the end of his speech the Chairman presented to Khalil Kalantar and Minara Shukurova letters of gratitude for their services in diaspora activities.
At the end of the community meeting, a wide range of ideas were exchanged and questions were answered.