Yaponiyada yaşayan Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Azərbaycan və Yaponiyanın Dövlət himnləri ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin azadlığı, ərazi bütövlüyü və müstəqilliyi uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Giriş nitqi ilə çıxış edən Azərbaycanın Yaponiyadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Gursel İsmayılzadə görüş iştirakçılarını salamlayaraq, bu ölkədə yaşayan Azərbaycan icmasının bir araya gəlməsinin əlamətdar hadisə olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, həm Dövlət Komitəsi, həm də səfirlik hər zaman soydaşlarımızı dinləməyə və onları maraqlandıran sualları cavablandırmağa hazırdır.
Azərbaycan-Yaponiya Dostluq Mərkəzinin sədri, dünya şöhrətli azərbaycanlı alim Xəlil Kələntər Vətən müharibəsindən sonra Azərbaycan diasporu qarşısında yeni hədəflərin dayandığını, bu toplantının həmin hədəflərə çatmaq yolunda mühüm addım olduğunu vurğulayıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov ölkəmizin diaspor siyasəti, gerçəkləşdirilən irihəcmli layihələr, o cümlədən Koordinasiya şuraları, Azərbaycan evləri, həftəsonu Azərbaycan məktəbləri, Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri, komitənin xarici ölkələrdə təşkil etdiyi ixtisaslaşmış forumlar və s. haqqında ətraflı məlumat verib. Prezident İlham Əliyevin Şuşada keçirilən Dünya Azərbaycanlılarının V (Zəfər) Qurultayında xaricdə yaşayan soydaşlarımıza tövsiyələrini xatırladan komitə sədri dünya azərbaycanlılarının, o cümlədən Yaponiyadakı icmamızın azərbaycançılıq ideologiyasına sadiq qaldıqlarını, Azərbaycan həqiqətlərinin təbliğində fəal iştirak etdiklərini qeyd edib. Çıxışının sonunda diaspor fəaliyyətində xidmətlərinə görə Xəlil Kələntərə və Minarə Şükürovaya təşəkkürnamələr təqdim edib.
Görüş icma üzvlərini maraqlandıran sualların cavablandırılması və gələcək planlar haqqında fikir mübadiləsinin aparılması ilə başa çatıb.

Состоялась встреча с проживающей в Японии азербайджанской общиной
На мероприятии, начавшемся государственными гимнами Aзербайджана и Японии, минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за освобождение, территориальную целостность и независимость нашей страны.
Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в Японии Гюрсель Исмаилзаде, выступая со вступительным словом, поприветствовал участников встречи, отметил, что консолидация проживающей в этой стране азербайджанской общины является знаменательным событием. Он подчеркнул, что как Государственный комитет, так и посольство всегда готовы выслушать наших соотечественников и ответить на интересующие их вопросы.
Председатель Центра азербайджано-японской дружбы, всемирно известный азербайджанский ученый Халил Калантар сказал, что после Отечественной войны перед азербайджанской диаспорой стоят новые цели, что нынешняя встреча является важным шагом на пути достижения данных целей.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов подробно говорил о диаспорской политике нашей страны, реализованных крупных проектах, в том числе координационных советах, домах Азербайджана, азербайджанских воскресных школах, летних лагерях диаспорской молодежи, специализированных форумах, организованных комитетом в зарубежных странах, и пр. Напомнив о рекомендациях Президента Ильхама Алиева на состоявшемся в Шуше V съезде (Съезде Победы) азербайджанцев мира нашим соотечественникам, проживающим за рубежом, председатель комитета констатировал, что азербайджанцы мира, в том числе наша община в Японии, остаются привержены идеологии азербайджанства, активно участвуют в пропаганде азербайджанских реалий. По окончании выступления он вручил Халилу Калантару и Минаре Шукюровой благодарности за заслуги в диаспорской деятельности.
Встреча завершилась ответами на вопросы, интересующие членов общины, и обменом мнениями о планах на будущее.