Azərbaycan Yaponiyada keçirilən Gənclər Festivalında təmsil olunub
Yaponiyanın Vakayama prefekturasında Tanabe Təhsil Komitəsinin dəstəyi və “Youth Fest” Komitəsinin təşkilatçılığı ilə "Gənclər Festivalı" adlı mədəniyyət tədbiri keçirilib.
Tanabe şəhərində yuxarı sinif şagirdləri tərəfindən “Tanabe Enplus” mərkəzində baş tutan festivalda yemək və sərinləşdirici içki satışı, ustad dərsləri, müxtəlif təqdimatlar təşkil olunub.
Tədbirdə soydaşımız Minarə Şükürova Azərbaycan haqqında təqdimatla çıxış edərək qonaqlara mədəniyyətimiz və tariximiz haqqında ətraflı məlumat verib. Festival zamanı xoreoqraf Lalə Aslanur yaponlara Azərbaycan rəqsləri haqqında onlayn dərs keçib.
Qeyd edək ki, “Mənimlə rəqs et” layihəsinin rəhbəri Lalə Aslanur 5 ildən çoxdur ki, milli rəqslərimizi təbliğ edir, Azərbaycan mədəniyyətini dünyada tanıdır. Növbəti belə ölkə Yaponiya olub. Azərbaycan milli rəqsləri gündoğar ölkənin sakinləri tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Aзербайджан представлен на состоявшемся в Японии Молодежном фестивале
29 декабря, 2024Комитет "Youth Fest" организовал в японской префектуре Вакаяма при поддержке комитета по образованию Танабэ культурное мероприятие под названием "Молодежный фестиваль".
На фестивале, состоявшемся в центре "Tanabe enplus", старшеклассники организовали в городе Танабэ продажу еды и прохладительных напитков, мастер-классы, различные презентации.
Наша соотечественница Минара Шукюрова, выступая на мероприятии с презентацией об Азербайджане, подробно проинформировала гостей о нашей культуре и истории.
В ходе фестиваля хореограф Лала Асланур провела для японцев онлайн-урок азербайджанских танцев.
Отметим, что руководитель проекта "Танцуй со мной" Лала Асланур вот уже более 5 лет пропагандирует наши национальные танцы, популяризирует в мире азербайджанскую культуру. Очередной такой страной стала Япония. Азербайджанские национальные танцы с интересом были встречены жителями Страны восходящего солнца.