Yaponiyada Qara Qarayevin fortepiano əsərləri çap olunub
27 noyabr, 2024Yaponiyada Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı Qara Qarayevin əsərlərinin çapı layihəsi çərçivəsində növbəti not kitabı buraxılıb.
Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixində ilk dəfə olaraq bəstəkarın fortepiano üçün əsərləri gündoğar ölkədə işıq üzü görüb.
“Zen-On” musiqi nəşriyyatı tərəfindən nəşr olunan əsərlərə aid metodik tövsiyələr pianoçu Gülnarə Səfərova tərəfindən işlənilib, not kitabına yapon və ingilis dillərində daxil edilib.
Artıq mağazalara satışa verilən kitabın 2025-ci ildə təqdimatının, həmçinin konsert proqramının keçirilməsi, Qara Qarayev musiqisi haqqında mühazirələrin, açıq dərslərin və digər bu kimi tədbirlərin təşkili nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, 2023-cü ildə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Qara Qarayevin “Yeddi gözəl” və “Don Kixot” baletlərinin partiturasından ibarət iki not kitabı yapon musiqisevərlərin ixtiyarına verilib.

В Японии изданы фортепианные произведения Кара Караева
27 ноября, 2024В Японии в рамках проекта издания произведений выдающегося азербайджанского композитора Кара Караева выпущена очередная нотная книга.
Впервые в истории азербайджанской музыкальной культуры в Стране восходящего солнца увидели свет фортепианные произведения композитора.
Методические рекомендации, касающиеся произведений, выпущенных музыкальным издательством “Zen-On”, разработаны пианисткой Гюльнарой Сафаровой и включены в нотную книгу на японском и английском языках.
В 2025 году планируется презентация книги, уже переданной в магазины для реализации, а также проведение концертной программы, организация лекций о музыке Кара Караева, открытых уроков и других мероприятий.
Отметим, что в 2023 году при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой в распоряжение японских любителей музыки были переданы две нотные книги, включающие партитуру балетов Кара Караева “Семь красавиц” и “Дон Кихот”.