Xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlər Fəxri Xiyabanı və Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edib
9 sentyabr, 2024Sentyabrın 9-da Bakıda öz işinə başlayan Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlı Alimlərin Forumunun iştirakçıları Fəxri xiyabanı və Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib.
23 ölkədən gələn 80-dən çox azərbaycanlı alim Fəxri xiyabana gələrək görkəmli dövlət xadimi, Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı üstünə əklil qoyublar.
Daha sonra soydaşlarımız ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən, Şəhidlər xiyabanında uyuyan qəhrəman şəhidlərimizin məzarlarını ziyarət edib, ruhlarına dualar oxuyublar.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, Dünya Azərbaycanlı Alimlər Birliyinin təşkilatçılığı ilə baş tutan forum çərçivəsində Şuşa və Xankəndi şəhərlərinə səfər, Qarabağ Universitetinin müəllim heyəti ilə də görüş nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, son illər Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi diaspor təşkilatları ilə birlikdə müxtəlif ölkələrdə dünya azərbaycanlı elm adamlarının, azərbaycanlı mühəndislərin, azərbaycanlı həkim və tələbələrin forumlarını təşkil etməklə xaricdə yaşayan soydaşlarımızın şəbəkələşməsinə töhfələr verir.

Azerbaijani scientists living abroad visited the Alley of Honor and the Alley of Martyrs
Participants of the Forum of Azerbaijani Scientists Living Abroad, which began its work in Baku on September 9 visited the Alley of Honor and the Alley of Martyrs.
More than 80 Azerbaijani scientists from 23 countries visited the Alley of Honor and commemorated the memory of the well-known statesman, great leader Heydar Aliyev, and put a wreath on the grave.
Subsequently the compatriots visited the first and second Alley of Martyrs and honored the memory of the children of the Motherland who were martyred for the independence and territorial integrity of our country, they prayed for their souls.
The Forum is organized by the World Union of Azerbaijani Scientists, and the support of the State Committee on Work with Diaspora and the Ministry of Science and Education. A visit to Shusha and Khankendi, and meeting with the teaching staff of Karabagh University is planned.
It should be noted that in recent years, the State Committee on Work with Diaspora, together with diaspora organizations, contributes to the networking of our compatriots living abroad by organizing forums of world Azerbaijani scientists, Azerbaijani engineers, Azerbaijani doctors and students in different countries.