Kişineuda soydaşımızın kitabının təqdimatı keçirilib
Moldovanın paytaxtı Kişineuda Məhəbbət Güngürün “Qarabağ həsrətinin sonu. Bu yol Cəbrayıla aparır” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Moldova Respublikasının Milli Kitabxanasının dəstəyi ilə Moldova Azərbaycanlıları Konqresi tərəfindən təşkil olunub.
Təqdimatda Moldova Azərbaycanlıları Konqresinin üzvləri, azərbaycanlı icmasının nümayəndələri, Azərbaycanın Moldovadakı Səfirliyinin nümayəndələri, Moldova Respublikası Parlamentinin deputatı və Azərbaycan-Moldova parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri Vitali Jakot, Moldova Etniklərarası Münasibətlərin Konsolidasiyası Agentliyinin idarə rəisi Lyudmila Burlaka, kitabın rəyçisi Adilə Nəzərova iştirak edib.
Şairin nəvəsi, Moldova Azərbaycanlıları Konqresinin Həftəsonu məktəbinin şagirdi Amirə İsmayılova kitabdan şeirlər səsləndirib.
Görüşün rəsmi hissəsindən sonra qonaqlar müəllif ilə söhbət edib, kitablarını imzalatdırıblar.
Kitabın rəyçisi Adilə Nəzərova Moldovaya səfəri çərçivəsində “Xarıbülbül” Azərbaycan-Moldova dostluğu xiyabanını ziyarət edib, Moldova Azərbaycanlıları Konqresinin təşəbbüsü və Diasporla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilati dəstəyi ilə Kişineu şəhərində fəaliyyət göstərən həftəsonu məktəbində açıq dərsdə iştirak edib. Adilə Nəzərova, həmçinin Moldova azərbaycanlılarının ağsaqqalları – Məhəbbət İsmayılov və Əli Bayramov ilə görüşüb.

В Кишинэу состоялась презентация книги нашего соотечественника
В столице Молдовы Кишинэу состоялась презентация книги Мохаббата Гюнгюра “Конец тоске по Карабаху. Эта дорога ведет в Джебраил”.
Мероприятие было организовано Конгрессом азербайджанцев Молдовы при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и Национальной библиотеки Республики Молдова.
На презентации присутствовали члены Конгресса азербайджанцев Молдовы, представители азербайджанской общины, посольства Азербайджана в Молдове, депутат парламента Республики Молдова и председатель межпарламентской группы дружбы Азербайджан-Молдова Виталий Жакот, начальник управления Агентства консолидации межэтнических отношений Молдовы Людмила Бурлака, рецензент книги Адиля Назарова.
Внучка поэта, учащаяся воскресной школы Конгресса азербайджанцев Молдовы Амира Исмайлова прочитала стихи из книги.
После официальной части встречи гости побеседовали с автором, получили автографы для книг.
Рецензент книги Адиля Назарова в рамках поездки в Молдову посетила Аллею азербайджано-молдавской дружбы “Xaрыбюльбюль”, присутствовала на открытом уроке в воскресной школе, действующей в Кишинэу по инициативе Конгресса азербайджанцев Молдовы и при организационной поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой. Aдиля Назарова также встретилась с аксакалами азербайджанцев Молдовы – Мохаббатом Исмайловым и Али Байрамовым.