Konnektikut ştatında “Qərblə şərqin görüşü” adlı konsert keçirilib
ABŞ-nin Konnektikut ştatının Hartford Universitetində “Qərblə şərqin görüşü” (“West Meets East”) adlı konsert keçirilib. Konsert Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Konnektikut ştatında yaşayan azərbaycanlı musiqiçi, Hartford Universitetinin professoru Kamilla Məmmədovanın təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Azərbaycan icmasının nümayəndələri, xarici qonaqlar, universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti, həmçinin Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşı iştirak edib.
Əvvəlcə Azərbaycan və onun zəngin mədəni irsindən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Kamilla Məmmədova açılış nitqi ilə çıxış edərək ölkəmizin zəngin musiqi mədəniyyətinin tarixi, milli ənənələri və bu irsin dünya xəzinəsinə verdiyi dəyərlər haqqında danışıb. Belə tədbirlərin mədəniyyətimizin beynəlxalq miqyasda tanıdılması və inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Komitə əməkdaşı bu kimi mədəni tədbirlərin Azərbaycan musiqisinin və mədəniyyətinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasında mühüm rol oynadığını bildirib. Belə təşəbbüslərin müxtəlif xalqlar arasında dialoqu gücləndirdiyini, şərqlə qərb arasında mədəni körpülərin qurduğunu deyib.
Amerikalı musiqiçi, kamança ifaçısı, Amerika Muğam Cəmiyyətinin rəhbəri Cefri Verbok Azərbaycan muğam sənətinin zəngin ənənələri və çoxəsrlik tarixindən bəhs edib. Bu musiqi irsinin bəşəri dəyərləri əks etdirdiyini və improvizasiya xüsusiyyətləri ilə seçildiyini diqqətə çatdırıb.
Konsertdə görkəmli Azərbaycan bəstəkarları Üzeyir Hacıbəyli, Fikrət Əmirov, Qara Qarayev və Tofiq Quliyevin əsərləri ilə yanaşı, xalq mahnılarından nümunələr səsləndirilib. Cefri Verbok Templ Universitetinin doktorantı, skripka ifaçısı Azər Dəmirovun müşayiəti ilə “Segah” və “Qarabağ şikəstəsi” muğamlarını ifa edib. Amerikalı pianoçu Kolin Kristinin təqdim etdiyi “Qaytağı” rəqsi, eləcə də amerikalı ifaçı Sofiya Zayın səsləndirdiyi “Azərbaycan” və “Qərənfil” mahnıları dinləyicilərin marağına səbəb olub. Eyni zamanda, Azər Dəmirovun kamançada ifası və Kamilla Məmmədovanın pianoda müşayiəti ilə təqdim olunan  Üzeyir Hacıbəylinin “Sevgili canan” əsəri və məşhur “Küçələrə su səpmişəm” xalq mahnısı tamaşaçıların sürəkli alqışları ilə qarşılanıb.

“West Meets East” concert was held at the University of Hartford in Connecticut
A concert titled “West Meets East” was held at the University of Hartford in Connecticut, United States. The concert was organized by Azerbaijani musician and professor at the University of Hartford Kamilla Mammadova, with the support of the State Committee on Work Diaspora of the Republic of Azerbaijan.
The event was attended by representatives of the Azerbaijani community, foreign guests, the university's teachers and students, as well as an employee of the State Committee.
First, a video reflecting Azerbaijan and its rich cultural heritage was showcased.
In her opening speech, Kamilla Mammadova spoke about the history of Azerbaijan’s rich music culture, national traditions, and the contributions of this heritage to the world’s cultural treasures. She highlighted that such events are of great importance in terms of promoting and developing Azerbaijani culture globally.
A committee employee mentioned that such cultural events play an important role in promoting Azerbaijani music and culture at the international level. She stated that such initiatives strengthen the dialogue between different peoples and build cultural bridges between the East and the West.
American musician, kamancheh player, head of the Mugham Society of America Jeffrey Werbock spoke about the rich tradition and centuries-old history of Azerbaijani mugham art. He noted that this musical heritage reflects human values and is distinguished by its improvisational features.
The concert featured works by Azerbaijani composers Uzeyir Hajibayli, Fikrat Amirov, Gara Garayev, and Tofig Guliyev, as well as examples of folk music. Werbock performed the "Segah" and "Karabakh Shikastesi" mughams accompanied by violinist Azer Damirov, a doctoral student at Temple University.
The "Gaytaghi" dance presented by American pianist Colin Christin, as well as the songs "Azerbaijan" and "Garanfil" sung by American performer Sofia Zay, aroused the interest of the audience. At the same time, Uzeyir Hajibayli's "Sevgili janan" and the famous folk music "Kuchelere su sepmishem" performed by Azar Damirov on the kamancheh and accompanied by Kamilla Mammadova on the piano were met with enthusiastic applause from the audience.