Konnektikut ştatında “Qərblə şərqin görüşü” adlı konsert keçirilib
ABŞ-nin Konnektikut ştatının Hartford Universitetində “Qərblə şərqin görüşü” (“West Meets East”) adlı konsert keçirilib. Konsert Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Konnektikut ştatında yaşayan azərbaycanlı musiqiçi, Hartford Universitetinin professoru Kamilla Məmmədovanın təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Azərbaycan icmasının nümayəndələri, xarici qonaqlar, universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti, həmçinin Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşı iştirak edib.
Əvvəlcə Azərbaycan və onun zəngin mədəni irsindən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Kamilla Məmmədova açılış nitqi ilə çıxış edərək ölkəmizin zəngin musiqi mədəniyyətinin tarixi, milli ənənələri və bu irsin dünya xəzinəsinə verdiyi dəyərlər haqqında danışıb. Belə tədbirlərin mədəniyyətimizin beynəlxalq miqyasda tanıdılması və inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Komitə əməkdaşı bu kimi mədəni tədbirlərin Azərbaycan musiqisinin və mədəniyyətinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasında mühüm rol oynadığını bildirib. Belə təşəbbüslərin müxtəlif xalqlar arasında dialoqu gücləndirdiyini, şərqlə qərb arasında mədəni körpülərin qurduğunu deyib.
Amerikalı musiqiçi, kamança ifaçısı, Amerika Muğam Cəmiyyətinin rəhbəri Cefri Verbok Azərbaycan muğam sənətinin zəngin ənənələri və çoxəsrlik tarixindən bəhs edib. Bu musiqi irsinin bəşəri dəyərləri əks etdirdiyini və improvizasiya xüsusiyyətləri ilə seçildiyini diqqətə çatdırıb.
Konsertdə görkəmli Azərbaycan bəstəkarları Üzeyir Hacıbəyli, Fikrət Əmirov, Qara Qarayev və Tofiq Quliyevin əsərləri ilə yanaşı, xalq mahnılarından nümunələr səsləndirilib. Cefri Verbok Templ Universitetinin doktorantı, skripka ifaçısı Azər Dəmirovun müşayiəti ilə “Segah” və “Qarabağ şikəstəsi” muğamlarını ifa edib. Amerikalı pianoçu Kolin Kristinin təqdim etdiyi “Qaytağı” rəqsi, eləcə də amerikalı ifaçı Sofiya Zayın səsləndirdiyi “Azərbaycan” və “Qərənfil” mahnıları dinləyicilərin marağına səbəb olub. Eyni zamanda, Azər Dəmirovun kamançada ifası və Kamilla Məmmədovanın pianoda müşayiəti ilə təqdim olunan  Üzeyir Hacıbəylinin “Sevgili canan” əsəri və məşhur “Küçələrə su səpmişəm” xalq mahnısı tamaşaçıların sürəkli alqışları ilə qarşılanıb.

В штате Коннектикут состоялся концерт “Встреча Запада с Востоком”
В Хартфордском университете американского штата Коннектикут состоялся концерт “Встреча Запада с Востоком” (“West meets East”). Мероприятие было организовано азербайджанским музыкантом, профессором Хартфордского университета Камиллой Мамедовой, живущей в штате Коннектикут, при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
На концерте присутствовали представители азербайджанской общины, иностранные гости, профессорско-преподавательский состав и студенты университета, а также сотрудник Государственного комитета по работе с диаспорой.
Сначала был показан видеоролик, повествующий об Азербайджане и его богатом культурном наследии.
Выступая с вступительной речью, Камилла Мамедова рассказала об истории богатой музыкальной культуры, национальных традициях нашей страны и вкладе этого наследия в мировую сокровищницу. Она подчеркнула, что такие мероприятия представляют важное значение с точки зрения развития нашей культуры и ее популяризации на международной арене.
По словам сотрудника комитета, подобные культурные мероприятия играют большую роль в популяризации азербайджанской музыки и культуры на международном уровне, такие инициативы укрепляют диалог между различными народами, налаживают культурные мосты между Востоком и Западом.
Американский музыкант, исполнитель на кеманче, руководитель Американского общества мугама Джеффри Вербок говорил о богатых традициях и многовековой истории азербайджанского мугамного искусства. Он отметил, что это музыкальное наследие отражает общечеловеческие ценности и отличается особенностями импровизации.
На концерте, наряду с произведениями выдающихся азербайджанских композиторов Узеира Гаджибейли, Фикрета Амирова, Кара Караева и Тофика Кулиева, прозвучали народные песни. Джеффри Вербок исполнил мугамы “Сегах” и “Карабах шикестеси” в сопровождении докторанта Университета Темпл, скрипача Азера Дамирова. Танец “Гайтагы”, представленный американским пианистом Колином Кристи, а также песни “Азербайджан” и “Геренфил” в исполнении американки Софии Зай вызвали большой интерес у слушателей. Одновременно бурными аплодисментами зрителей были встречены выступление Азера Дамирова на кеманче, произведение Узеира Гаджибейли “Севгили Джанан” и популярная народная песня “Кючелере су сепмишем” в сопровождении Камиллы Мамедовой на фортепиано.