Virciniya ştatında yaşayan diaspor fəalları Şuşaya səfər edib
ABŞ-nin Virciniya ştatında yaşayan diaspor fəalları Şamama Məmmədova və qızı Mənsurə Məmmədova Şuşaya səfər edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə baş tutan səfərdə soydaşlarımız ABŞ-də özlərinin tikib hazırladıqları 15 metr uzunluğunda üçrəngli Azərbaycan bayrağını Şuşa Yaradıcılıq Mərkəzinə hədiyyə veriblər. 2020-ci ildə Şuşanın işğaldan azad edilməsi münasibətilə paytaxt Vaşinqtonda keçirilən qələbə yürüşündə dalğalandırılan bu bayraq ABŞ-nin müxtəlif ştatlarında təşkil olunan digər tədbir və yürüşlərdə də istifadə olunub. Mərkəzdən verilən məlumata görə bayraq Şuşa şəhərində inşa olunacaq Zəfər muzeyi fəaliyyətə başladıqda ora təhvil veriləcək və muzeydə sərgilənəcək.
Şuşaya səfər zamanı soydaşlarımız aparılan yenidənqurma işləri ilə tanış olub, mədəniyyət paytaxtımızda “Güllələnmiş heykəllər”, Cıdır düzü, Şuşa qalası, Yuxarı Gövhər Ağa məscidi və digər tarixi məkanlara baş çəkiblər. Şamama Məmmədova illər əvvəl Şuşada olduğunu, Şuşanın işğaldan azad edilməsindən sonra ilk dəfə gəldiyini və qürur hissi keçirdiyini bildirib. Onlar bu zəfər sevincini yaşatdığına görə müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə və şanlı ordumuza minnətdarlıq ifadə ediblər.
Qeyd edək ki, Şamama Məmmədova və Mənsurə Məmmədova Azərbaycan həqiqətlərinin təbliği istiqamətindəki fəallıqlarına görə komitə tərəfindən təşəkkürnamə ilə təltif olunublar.

Активисты диаспоры, проживающие в штате Вирджиния, совершили поездку в Шушу
Активисты диаспоры Шамама Мамедова и ее дочь Мансура Мамедова, проживающие в американском штате Вирджиния, совершили поездку в Шушу.
В ходе поездки, состоявшейся при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, они подарили Шушинскому творческому центру сшитый ими в США трехцветный флаг Азербайджана длиной 15 метров. Флаг, который развевался во время победного шествия, проведенного в столице Вашингтоне по случаю освобождения Шуши от оккупации в 2020 году, был поднят и на других мероприятиях и шествиях, организованных в различных штатах США.
Как сообщили из центра, флаг планируется передать Музею Победы в городе Шуша после начала его функционирования, где он и будет экспонироваться.
Во время поездки в Шушу наши соотечественники ознакомились с проводимыми работами по реконструкции, посетили в нашей культурной столице “Расстрелянные скульптуры”, Джыдыр дюзю, Шушинскую крепость, мечеть Юхары Говхар Ага и другие исторические места. Шамама Мамедова отметила, что много лет назад была в Шуше, что впервые находится здесь после ее освобождения от оккупации и испытывает чувство гордости. Oни выразили победоносному Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву и нашей доблестной армии признательность за подаренную им радость победы.
Отметим, что Шамама Мамедова и Мансура Мамедова были награждены комитетом благодарностью за активность в деле пропаганды азербайджанских реалий.