Yaponiyada Qara Qarayevin piano üçün əsərləri iki dildə nəşr olunub
Yaponiyada Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı Qara Qarayevin not kitablarının çapı layihəsi çərçivəsində yeni kitab işıq üzü görüb.
Bəstəkarın fortepiano üçün əsərləri yerli “Zen-On musiqi nəşriyyatı tərəfindən nəşr olunub. Kitaba bəstəkarın yaratdığı uşaqlar üçün fortepiano miniatürləri və digər əsərləri daxil edilib. Əsərlərə aid metodik tövsiyələr pianoçu Gülnarə Səfərova tərəfindən işlənilib, not kitabına yapon və ingilis dillərində daxil edilib. İlk dəfədir ki, Azərbaycan musiqiçisinin metodik tövsiyələri Yaponiyada nəşr edilmiş not kitabında verilib.
2025-ci ildə not kitabının təqdimat məraimi, konsert, Qara Qarayev musiqisi haqqında mühazirə və açıq dərslər kimi tədbirlər nəzərdə tutulub. Həmçinin Qara Qarayevin əsərlərinin Yaponiyanın gənc ifaçılar müsabiqəsinin proqramına daxil edilməsi ilə bağlı iş aparılır.
Qeyd edək ki, 2023-cü ildə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Qara Qarayevin “Yeddi gözəl” və “Don Kixot” baletlərinin partiturasının daxil edildiyi iki not kitabı yapon musiqisevərlərinə təqdim edilib. Kitablara ön sözü yapon və ingilis dillərdə bəstəkarın oğlu Fərəc Qarayev yazıb.

В Японии на двух языках изданы произведения для фортепиано Кара Караева
В Японии в рамках проекта издания нотных записей выдающегося азербайджанского композитора Кара Караева увидела свет новая книга.
Произведения для фортепиано композитора напечатаны местным музыкальным издательством Zen-On. В книгу вошли созданные им фортепианные миниатюры для детей и другие произведения. Методические рекомендации, касающиеся произведений, разработаны пианисткой Гюльнарой Сафаровой и включены в нотное издание на японском и английском языках. Данные рекомендации азербайджанского музыканта впервые включены в напечатанное в Японии нотное издание.
На 2025 год запланированы такие мероприятия, как презентация нотного издания, концерт, лекция о музыке Кара Караева и открытые уроки. Кроме того, идет работа над включением произведений Кара Караева в программу конкурса молодых исполнителей Японии.
Отметим, что в 2023 году при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой японским любителям музыки представлены два нотных издания, в которые была включена партитура балетов Кара Караева “Семь красавициДон Кихот”. Предисловия к изданиям на японском и английском языках написал сын композитора Фарадж Караев.