Varşavada Xocalı soyqırımı anılıb
Polşadakı Varşava Azərbaycan Evində Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümünə həsr olunan anım tədbiri təşkil olunub. Varşava Azərbaycan Evi və Polşa Azərbaycanlıları Şurasının təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Azərbaycan icması ilə yanaşı yerli ictimaiyyət nümayəndələri də iştirak edib.
Polşa Azərbaycan Şurasının (PAŞ) Varşava üzrə İdarə Heyətinin üzvü Tuncay Novruzzadə və təşkilatın üzvü Amin Məhərrəmzadə Xocalı soyqırımı haqqında geniş məlumat veriblər. Qeyd olunub ki, Xocalı faciəsi Azərbaycan xalqının yaddaşında unudulmaz yer tutur. Hər bir azərbaycanlı üçün bu tarixi ədalətin bərpası, qurbanların xatirəsinin qorunması və gələcək nəsillərin milli və mənəvi dəyərlərlə maarifləndirilməsi üçün önəmli hadisədir.
Daha sonra Qarabağ müharibəsindən bəhs edən “Nabat” filmi nümayiş olunub. Film müharibənin insan talelərində buraxdığı dərin izləri, doğma torpaqlardan didərgin düşməyin ağrısını və ana obrazının timsalında xalqın mənəvi dözümünü təsirli şəkildə əks etdirib. Ekran əsəri izləyicilərdə kövrək duyğular oyadıb.
Tədbirdə Xocalı dəhşətlərini əks etdirən foto-sərgi də nümayiş olunub. Dağıdılmış evlər, itirilmiş ailələr, əzab çəkmiş uşaqlar və yaşlı insanlar, eləcə də şəhərin viran qalmış küçələri iştirakçıların diqqətini çəkib. Eyni zamanda sərgi Xocalı soyqırımının beynəlxalq miqyasda tanınmasının vacibliyini vurğulayan mesaj verib.
Anım tədbirinin təşkilatçıları  Varşava Azərbaycan Evinin media departamentinə müsahibələr verib. Müsahibələrdə tarixi həqiqətlərin unudulmaması, insanlıq dəyərlərinin qorunması və gənc nəsillərin mənəvi tərbiyəsi üçün bu kimi tədbirlərin önəmi vurğulanıb.
Qeyd edək ki, Varşava Azərbaycan Evi mütəmadi olaraq Xocalı soyqırımı ilə bağlı anım mərasimləri, konfranslar və ictimai maarifləndirmə layihələri həyata keçirir. Bu təşəbbüslər iştirakçılarda dərin emosional təsir yaratmaqla yanaşı, tarixi həqiqətlərin gələcək nəsillərə ötürülməsi və humanitar dəyərlərin təşviqi üçün mühüm platforma rolunu da oynayır.

В Варшаве почтили память Ходжалинского геноцида
В Польше, в Доме Азербайджана в Варшаве, состоялась церемония почтения памяти, посвященная годовщине Ходжалинского геноцида. В мероприятии, организованном Домом Азербайджана Варшаве и Советом азербайджанцев Польши, наряду с азербайджанской общиной, приняли участие представители местной общественности.
Член правления Совета азербайджанцев Польши (САП) по Варшаве Тунджай Новруззаде и член организации Амин Магеррамзаде подробно рассказали о Ходжалинском геноциде. Было отмечено, что Ходжалинская трагедия занимает незабываемое место в памяти азербайджанского народа. Для каждого азербайджанца это - важное событие в деле восстановления исторической справедливости, сохранения памяти о жертвах и приобщения грядущих поколений к национальным и духовным ценностям.
Затем был показан фильм “Набат”, повествующий о Карабахской войне. Картина эффективно отразила глубокие шрамы, оставленные войной в человеческих судьбах, боль изгнания из родных очагов и моральную стойкость народа в образе матери. Экранное произведение пробудило у зрителей хрупкие чувства.
На мероприятии также была представлена фотовыставка, отражающая ужасы Ходжалы. Внимание участников привлекли разрушенные дома, потерянные семьи, пострадавшие дети и пожилые люди, а также опустошенные улицы города. Одновременно выставка стала посылом, подчеркнувшим важность международного признания Ходжалинского геноцида.
Организаторы церемонии почтения памяти дали интервью департаменту медиа Дома Азербайджана в Варшаве. В нем говорилось о важности таких мероприятий для сохранения исторических реалий, человеческих ценностей и духовного воспитания подрастающего поколения.
Отметим, что Дом Азербайджана в Варшаве регулярно проводит церемонии почтения памяти, конференции и реализует общественные просветительские проекты, связанные с Ходжалинским геноцидом. Эти инициативы не только оказывают глубокое эмоциональное воздействие на участников, но и служат важной платформой для передачи исторических реалий грядущим поколениям и поощрения гуманитарных ценностей.