İstanbulda 8 Noyabr - Zəfər Günü qeyd olunub
İstanbul Türkiyə-Azərbaycan Həmrəylik və Mədəniyyət Dərnəyinin (İSTAD) və Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının (TADEF) birgə təşkilatçılığı ilə Qarabağ Zəfərinin 5-ci ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
Əvvəlcə şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, hər iki ölkənin Dövlət himnləri səsləndirilib.
Açılış nitqində İSTAD sədri və TADEF-in mətbuat katibi Sefer Karakoyunlu 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan Qələbənin Türk dünyası üçün tarixi əhəmiyyətindən bəhs edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun işğal altındakı torpaqlarımızı azad etməsini və 44 günlük müharibə zamanı, eləcə də əvvəli və sonrası Türkiyənin dəstəyini, iki qardaş xalqın həmrəyliyini bir daha diqqətə çatdırıb. Dünyada Türkiyə və Azərbaycan kimi qardaşlığa malik ikinci bir nümunə olmadığını bildirərək söyləyib: “Əsrlərə söykənən bu qardaşlıq bu gün də, gələcəkdə də ən yüksək səviyyədə davam edəcək”.
Türkiyə Böyük Millət Məclisinin üzvü, Türkiyə-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun rəhbəri Şamil Ayrım Zəngəzur dəhlizinin region üçün strateji əhəmiyyətindən danışıb.
Digər natiqlər Qarabağ Zəfərinin tarixi əhəmiyyətindən, Azərbaycanın bölgədəki mövqeyinin güclənməsindən və Türkiyə-Azərbaycan qardaşlığının sarsılmazlığından danışıblar.

В Стамбуле отмечен День Победы – 8 Ноября
Турецко-азербайджанское общество солидарности и культуры в Стамбуле (İSTAD) организовало совместно с Федерацией турецко-азербайджанских ассоциаций (TADEF) мероприятие, посвященное 5-й годовщине Победы в Карабахе.
Сначала минутой молчания была почтена светлая память шехидов, прозвучали государственные гимны двух стран.
Во вступительной речи председатель İSTAD и пресс-секретарь TADEF Сефер Каракоюнлу отметил историческое значение Победы, одержанной в 44-дневной Отечественной войне, для тюркского мира.
Первый заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Валех Гаджиев еще раз довел до внимания освобождение Азербайджанской армией под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева наших оккупированных земель, поддержку Турции во время, до и после 44-дневной войны, солидарность двух братских народов. Подчеркнув, что в мире нет другого такого примера братства, как между Турцией и Азербайджаном, он сказал: “Это братство, опирающееся на столетия, и сегодня, и завтра будет продолжаться на самом высоком уровне”.
Член Великого Национального Собрания Турции, руководитель межпарламентской группы дружбы Турция-Азербайджан Шамиль Айрым говорил о стратегическом значении Зангезурского коридора для региона.
Другие выступающие констатировали историческое значение Победы в Карабахе, укрепление позиции Азербайджана в регионе и нерушимость турецко-азербайджанского братства.