Şimali Kaliforniyada Həmrəylik Günü qeyd olunub
20 dekabr, 2024Şimali Kaliforniyanın San Xose şəhərində 31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə tədbir keçirilib.
Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə ABŞ-də yaşayan Azərbaycan icmasının üzvləri, diplomatlar, San Xose şəhərinin hökumət və bələdiyyə üzvləri, mədəniyyət xadimləri, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak edib.
Tədbir Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Daha sonra şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətinin prezidenti Sevinc Boisvert açılış nitqi ilə çıxış edib. O, çıxışında Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında xaricdə yaşayan soydaşlarımızın üzərinə mühüm vəzifələrin düşdüyünü söyləyib, onların daha da təşkilatlanması, vahid hədəflər naminə mütəşəkkil fəaliyyət göstərməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Təbrik nitqi ilə çıxış edən Azərbaycanın Los-Ancelesdəki baş konsulu Vüqar Qurbanov Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Gününün yaranma tarixi barədə məlumat verib, Azərbaycan xalqına sülh və əmin-amanlıq arzulayıb.
San Xose Şəhər Şurasının üzvü Bien Doan Azərbaycan Cəmiyyətinin Silikon vadisindəki fəallığından, xüsusilə də informasiya texnologiyaları və digər sahələrdə soydaşlarımızın aktivliyindən, ABŞ cəmiyyətinə inteqrasiyasının önəmindən danışıb.
ABŞ-də yaşayan diaspor fəalları Nurlan Şükürlü, Könül Əliyeva Azərbaycan həqiqətlərinin Amerika ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində gördükləri işlərdən bəhs edib, milli-mədəni dəyərlərimizin yaşadılmasında birlik və həmrəyliyin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıblar.
Tədbirin bədii hissəsi milli musiqi və rəqslərlə davam edib. Qarmon ustası Xəqani Səmədovun, müğənni Asif Yusifovun və tanınmış xoreoqraf Rozi Alməmmədovanın rəhbərlik etdiyi Şimali Kaliforniya Mədəniyyət Cəmiyyətinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan rəqs ansamblının çıxışları iştirakçıların alqışları ilə qarşılanıb.

В Северной Калифорнии отмечен День солидарности
В городе Сан-Хосе Северной Калифорнии состоялось мероприятие по случаю 31 Декабря – Дня солидарности азербайджанцев мира и Нового года.
В церемонии, организованной Азербайджанским культурным обществом Северной Калифорнии, приняли участие члены проживающей в США азербайджанской общины, дипломаты, члены правительства и муниципалитета города Сан-Хосе, деятели культуры, представители общественности.
Мероприятие началось с исполнения государственного гимна Азербайджана. Затем минутой молчания была почтена светлая память наших шехидов.
Со вступительной речью выступила президент Азербайджанского культурного общества Северной Калифорнии Севиндж Бойсверт. Oна отметила, что перед нашими соотечественниками, проживающими за рубежом, стоят важные задачи в деле доведения азербайджанских реалий до международной общественности, подчеркнула необходимость их дальнейшего организационного становления, осуществления организованной деятельности во имя единых целей.
Генеральный консул Азербайджана в Лос-Анджелесе Вугар Гурбанов, выступая с поздравительной речью, рассказал об истории возникновения Дня солидарности азербайджанцев мира, пожелал азербайджанскому народу мира и процветания.
Член Городского совета Сан-Хосе Бен Доан говорил о деятельности Азербайджанского общества в Силиконовой долине, в частности, активности наших соотечественников в области информационных технологий и других сферах, важности интеграции в американское общество.
Живущие в США активисты диаспоры Нурлан Шукюрлю и Кенуль Алиева рассказали о работе, проделанной ими в деле доведения азербайджанских реалий до американской общественности, констатировали значение единства и солидарности в сохранении наших национально-культурных ценностей.
Художественная часть мероприятия была продолжена национальной музыкой и танцами. Выступления гармониста Хагани Самедова, певца Асифа Юсифова и aзербайджанского танцевального ансамбля под управлением известного хореографа Рози Алмамедовой, действующего при Культурном обществе Северной Калифорнии, были встречены аплодисментами участников.