Sankt-Peterburqda Heydər Əliyevə həsr olunmuş fotosərgi təşkil edilib
Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərinin Qanunvericilik Məclisində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Qəlbimin bir parçası Rusiyadadır” adlı fotosərginin açılış mərasimi keçirilib.
“Sankt-Peterburq və Leninqrad vilayəti üzrə Azərbaycanlıların Milli-Mədəni Muxtariyyəti” şəhər ictimai təşkilatının sədri Vaqif Məmişovun təşəbbüsü ilə baş tutan tədbirdə Qanunvericilik Məclisinin deputatları, Rusiya Federasiyası Xarici İşlər Nazirliyinin Sankt-Peterburqdakı təmsilçiliyinin, yerli ictimaiyyətin, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Sankt-Peterburqdakı Baş Konsulluğunun nümayəndələri və soydaşlarımız iştirak ediblər.
Məclis üzvlərini salamlayan Vaqif Məmişov ulu öndərə həsr olunmuş fotosərginin açılışını iki ölkənin tarixində mühüm hadisə adlandırıb və parlamentin rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Mərasimdə çıxış edən Qanunvericilik Məclisinin sədri Aleksandr Belski qeyd edib ki, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev ölkəsinin tarixində silinməz iz qoyub, Azərbaycanda müsbət dəyişikliklər üçün güclü istiqamət müəyyənləşdirib və ölkəsinin dünyadakı imicini əsaslı şəkildə dəyişib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Vaqif Seyidbəyov çıxışında xatırladıb ki, bu il Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Azərbaycanda “Heydər Əliyev İli” elan edilib. Ölkəmizdə və dünyanın müxtəlif ölkələrində, o cümlədən ümummilli liderin vaxtilə təhsil aldığı və çalışdığı Rusiya Federasiyasında Heydər Əliyevə həsr olunmuş çoxsaylı tədbirlər keçirilir. O, Sankt-Peterburq Qanunvericilik Məclisində xalqımızın dahi oğlunun xatirəsinə həsr olunmuş tədbirin keçirilməsini yüksək qiymətləndirib və təşkilatçılara minnətdarlığını bildirib.
Peterburq qubernatoru Aleksandr Beqlovun tədbir iştirakçılarına məktubunu Millətlərarası münasibətlər və miqrasiya siyasətinin həyata keçirilməsi Komitəsinin sədri Oleq Kapitanov təqdim edib. “Heydər Əliyev dövlətlərimizin tarixində əbədi olaraq ədalətli və fədakar, öz işinə sadiq, vətəndaşların rifahı naminə yorulmadan çalışan və qayğı göstərən şəxsiyyət kimi qalacaq”, - deyə qubernator məktubunda qeyd edib.
Rusiya XİN-nin Sankt-Peterburqdakı nümayəndəsi Vladimir Zapevalov xatırladıb ki, Heydər Əliyev “Tariximin bir hissəsi Rusiyadadır” sözlərini 2001-ci ildə Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putinlə görüşündə söyləyib.
Peterburqun eks-qubernatoru Georgi Poltavçenko xatırladıb ki, sərginin bu şəhərdə keçirilməsi rəmzi hadisədir. Çünki vaxtilə Heydər Əliyev bu şəhərdə yerləşən SSRİ Dövlət Təhlükəsizliyi Nazirliyinin rəhbər heyətinin hazırlandığı məktəbdə təhsil alıb. Heydər Əliyevin təhsil aldığı binada xatirə lövhəsinin açılışı onun Neva üzərindəki şəhərin inkişafındakı töhfələrinin rəmzidir.
“Moskva Azərbaycanlılarının Milli-Mədəni Muxtariyyəti” regional ictimai təşkilatının sədri Bəxtiyar Həsənov böyük əhəmiyyət kəsb edən bu tədbirin təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib.
Tədbir ümummilli liderin fəaliyyətini əks etdirən videoçarxın nümayişi və onun haqqında xatirələrin bölüşülməsi ilə başa çatıb.
Qeyd edək ki, Qanunvericilik Məclisində nümayiş etdirilən fotosərgidə Heydər Əliyevin müasir Azərbaycanın təşəkkülündə və Rusiya-Azərbaycan əlaqələrinin möhkəmlənməsində mühüm rolunu üzə çıxaran nadir materiallar təqdim olunub.

В Санкт-Петербурге организована фотовыставка, посвященная Гейдару Алиеву
В Законодательном собрании российского города Санкт-Петербург состоялась церемония открытия фотовыставки под названием “В России часть моей души”, посвященной 100-летнему юбилею основателя современного Азербайджанского государства Гейдара Алиева.
В мероприятии, организованном по инициативе председателя городской общественной организации “Национально-культурная автономия азербайджанцев по Санкт-Петербургу и Ленинградской области” Вагифа Мамишева, приняли участие депутаты Законодательного собрания, сотрудники представительства Министерства иностранных дел Российской Федерации в Санкт-Петербурге, представители местной общественности, Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, Государственного комитета по работе с диаспорой, генерального консульства в Санкт-Петербурге и наши соотечественники.
Поприветствовав членов Собрания, Вагиф Мамишев назвал открытие фотовыставки, посвященной великому лидеру, важным событием в истории двух стран и выразил признательность руководству парламента.
Председатель Законодательного собрания Александр Бельский, выступая на церемонии, отметил, что выдающийся государственный деятель Гейдар Алиев оставил неизгладимый след в истории своей страны, наметил мощное направление для позитивных перемен в Азербайджане и радикально изменил имидж своей страны в мире.
Заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Вагиф Сеидбеков напомнил, что соответствующим Распоряжением Президента Ильхама Алиева нынешний год объявлен в Азербайджане “Годом Гейдара Алиева”. В нашей стране и различных странах мирах, в том числе Российской Федерации, где некогда учился и работал общенациональный лидер, проводятся многочисленные мероприятия, посвященные Гейдару Алиеву. Oн высоко оценил проведение в Законодательном собрании Санкт-Петербурга мероприятия, посвященного памяти гениального сына нашего народа, и выразил признательность организаторам.
Председатель Комитета по межнациональным отношениям и реализации миграционной политики Олег Капитанов представил участникам мероприятия письмо губернатора Санкт-Петербурга Александра Беглова. “Гейдар Алиев навечно останется в истории наших государств, как справедливая и самоотверженная личность, человек, приверженный своему делу, неустанно работавший во имя благосостояния граждан и проявлявший заботу о них”, - говорится в письме губернатора.
Представитель МИД России в Санкт-Петербурге Владимир Запевалов напомнил, что на состоявшейся в 2001 году встрече с главой Российского государства Владимиром Путиным Гейдар Алиев сказал: “В России часть моей души”.
Экс-губернатор Петербурга Георгий Полтавченко подчеркнул, что проведение выставки в Санкт-Петербурге является символическим событием, так как некогда Гейдар Алиев получил образование в школе по подготовке руководящего состава Министерства государственной безопасности СССР, находящейся в этом городе. Открытие мемориальной доски на здании, где учился Гейдар Алиев, служит символом его вклада в развитие города на Неве.
Председатель региональной общественной организации “Национально-культурная автономия азербайджанцев Москвы” Бахтияр Гасанов выразил признательность организаторам мероприятия, представляющего большое значение.
По окончании церемонии был показан видеоролик, отражающий деятельность общенационального лидера, участники поделились воспоминаниями о нем.
Отметим, что на фотовыставке, представленной в Законодательном собрании, демонстрировались уникальные материалы, отражающие важную роль Гейдара Алиева в становлении современного Азербайджана и укреплении российско-азербайджанских связей.