Praqada Ümummilli Lider Heydər Əliyev anılıb
17 dekabr, 2024Praqada Azərbaycan Mədəniyyət Evinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdə mədəniyyət nümayəndələri və Azərbaycan diasporunun fəalları görkəmli siyasi xadimin həyat və fəaliyyətindən, Azərbaycan üçün xidmətlərindən söz açıblar.
Azərbaycan Mədəniyyət Evinin rəhbəri, şair və dramaturq Leyla Cəfərova (Begim) Ulu Öndər haqqında danışarkən “Ümummilli Lider Heydər Əliyev yalnız müasir Azərbaycan dövlətinin siyasi lideri və memarı kimi deyil, həm də mədəniyyətimizin qoruyucusu kimi tarixə düşüb”, - deyə vurğulayıb.
Qlobal miqyaslı siyasətçi, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev haqqında dünya liderlərinin və mədəniyyət xadimlərinin çıxışlarını əks etdirən video çarx nümayiş olunub.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın “Elegiya”sı səsləndirilib.
Qeyd edək ki, Praqa şəhərində yerləşən Azərbaycan Mədəniyyət Evi Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə cari ildə açılıb və aktiv fəaliyyət göstərir.

В Праге почтена память общенационального лидера Гейдара Алиева
17 декабря, 2024Дом культуры Азербайджана в Праге организовал церемонию почтения памяти общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Работники культуры и активисты азербайджанской диаспоры говорили на мероприятии о жизни и деятельности великого лидера, его заслугах перед Азербайджаном.
Говоря о выдающемся государственном деятеле, руководитель Дома культуры Азербайджана, поэт и драматург Лейла Джафарова (Бегим) подчеркнула, что “общенациональный лидер Гейдар Алиев вошел в историю не только как политический лидер и архитектор современного Азербайджанского государства, но и как хранитель нашей культуры”.
Был показан видеоролик, отражающий высказывания мировых лидеров и деятелей культуры о политике глобального масштаба, гениальной личности Гейдаре Алиеве.
На мероприятии прозвучала “Элегия” вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой.
Отметим, что расположенный в Праге Дом культуры Азербайджана открыт в этом году при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой и осуществляет активную деятельность.