Moskvada Azərbaycan kəlağayısına həsr olunmuş tədbir keçirilib
Azərbaycan kəlağayısının UNESCO-nun Bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irsi üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsinin 10 illiyi münasibətilə Moskva Millətlər Evində “Kəlağayı simvolizmi və ənənəvi sənəti” adlı tədbir keçirilib.
Moskva şəhəri Azərbaycanlılarının Milli Mədəni Muxtariyyətinin sədri Bəxtiyar Həsənov salamlama nitqi ilə çıxış edib. Kəlağayı haqqında məlumat verib, onun Azərbaycanda qadınlara məxsus, ipək sapdan toxunmuş baş örtüyü olduğunu deyib. Kəlağayının həm qədim mədəniyyətimizin, tarixi ənənələrimizin simvolu, həm də odlar yurdunun gözəllik, incəlik, namus və ləyaqət rəmzi olduğunu bildirib.
Sonra milli musiqi alətimiz sazın müşayiəti ilə Azərbaycan xalq mahnılarının ifaçısı Təranə Gədəbəyli çıxış edib.
Moskva Azərbaycanlılarının Milli Mədəni Muxtariyyətinin sədr müavini Həşim Əliyev öz çıxışında tədbirdə azərbaycanlılarla yanaşı müxtəlif millətlərin nümayəndələrinin də olduğunu vurğulayıb.
Tədbirin davamında dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyovun “Arşın mal alan” operettası əsasında azərbaycanlı gənclərin səhnələşdirdiyi musiqili nömrə təqdim olunub. Tədbirin təşəbbüskarı, Qadınlar Birliyinin rəhbəri Leyla Fərəcova kəlağayı haqqında şeirlər səsləndirib. Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Moskva bölməsinin katibi, şair-tərcüməçi Afaq Şıxlı kəlağayının özəlliklərindən danışıb.
Bəxtiyar Həsənov tədbir çərçivəsində keçirilən “Qadın ipək baş geyimlərinin istehsalı və daşınmasının ənənəvi mədəniyyəti və onun simvolizmi” müsabiqəsinin qaliblərinə diplomlar təqdim edib.

В Москве состоялось мероприятие, посвященное азербайджанскому келагаи
По случаю 10-летия включения азербайджанского келагаи в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО в Московском доме национальностей состоялось мероприятие под названием “Символизм и традиционное искусство келагаи”.
С приветственной речью выступил председатель Национально-культурной автономии азербайджанцев Москвы Бахтияр Гасанов. Он рассказал о келагаи, довел до внимания, что это – принадлежащий женщинам головной убор, изготовленный из шелковых нитей, отметил, что келагаи является символом нашей древней культуры, исторических традиций, а также красоты, нежности, чести и достоинства Страны огней.
Затем в сопровождении нашего национального музыкального инструмента саза выступила исполнительница азербайджанских народных песен Тарана Гядабейли.
Заместитель председателя Национально-культурной автономии азербайджанцев Москвы Гашим Алиев сообщил, что на мероприятии, наряду с азербайджанцами, присутствуют представители различных национальностей.
Церемония была продолжена музыкальным номером, поставленным азербайджанской молодежью по мотивам оперетты великого азербайджанского композитора Узеира Гаджибекова “Aршин мал алан”. Инициатор мероприятия, руководитель Женского объединения Лейла Фараджева исполнила стихи о келагаи. Секретарь Московского отделения Союза писателей Азербайджана, поэт и переводчик Афаг Шихлы рассказала об особенностях келагаи.
Бахтияр Гасанов вручил дипломы победителям проведенного в рамках мероприятия конкурса “Традиционная культура производства и ношения женских шелковых головных уборов и их символизм”.