Çində ilk dəfə azərbaycanşünaslıq üzrə beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək
19 avqust, 2024Sentyabrın 27-29-da Pekində 1-ci Çin Azərbaycanşünaslıq beynəlxalq elmi konfransı keçiriləcək.
Pekin Xarici Dillər Universitetinin (PXDU) təşkilatçılığı və ev sahibliyi ilə keçiriləcək tədbirin məqsədi Azərbaycanın qədim tarixi, dili və mədəniyyətinin Çində elmi yolla tanıdılmasına töhfə vermək, iki xalq arasında mədəni əlaqələri dərindən araşdırmaq, iqtisadi əlaqələrin mövcud potensialını elmi yolla dəyərləndirmək, Çində azərbaycanşünaslıq elminin inkişafına təkan verməkdir.
Konfransda “İpək Yolu üzərində Azərbaycan”, “Azərbaycanşünaslığın tarixi qaynaqları və tədqiqat metodları”, “Azərbaycan dilinin beynəlxalq tədrisi”, “Azərbaycan ədəbiyyatı, mədəniyyəti və tarixi”, “Azərbaycan-Çin: mədəniyyətlərarası əlaqələr” və “Bir kəmər, bir yol” çərçivəsində Azərbaycan-Çin iqtisadi əlaqələri” mövzularında məruzələr dinləniləcək, müzakirələr aparılacaq.
PXDU-nun Azərbaycan dili kafedrasının müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Əliyev bildirib ki, Azərbaycanla Çin arasında əlaqələrin tarixi qədim İpək Yolunun fəaliyyətə başlaması dövrünə təsadüf edir. İki ölkə arasında son illər sürətlə inkişaf edən iqtisadi və humanitar əlaqələr xalqlarımızın bir-birini daha yaxından tanıması zərurətini ortaya çıxarıb. Məsafəcə uzaq olan iki qədim dövlət mədəniyyət, adət-ənənə, milli düşüncə və mənəvi dəyərlər baxımından bir-birinə olduqca yaxındır. 2015-ci ildə Çin Təhsil Nazirliyinin Pekin Xarici Dillər Universitetində Azərbaycan dili ixtisasının yaradılması ilə bağlı qərarı, 2016-cı ildə universitetdə Azərbaycan dili kafedrasının təşkil edilməsi, 2018-ci ildə ölkədə ilk dəfə Azərbaycan dili ixtisasına qəbulun həyata keçirilməsi, Pekin Xarici Dillər Universitetində Azərbaycan dili və mədəniyyəti ilə bağlı araşdırmaların aparılması Çində azərbaycanşünaslığın bir elm kimi formalaşmasının başlanğıcı hesab olunur. Bu ənənələrin davamı olaraq Pekin Xarici Dillər Universitetində ilk dəfə azərbaycanşünaslıq üzrə beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsi ilə bağlı qərar qəbul olunub.
Konfransda iştirak etmək istəyənlər avqustun 30-dək təşkilatçılara müraciət edə (agshinaliyev@bfsu.edu.cn) bilərlər.

В Китае впервые состоится международная научная конференция по азербайджановедению
27-29 сентября в Пекине состоится 1-я Китайская международная научная конференция по азербайджановедению.
Цель мероприятия, которое будет организовано и проведено Пекинским университетом иностранных языков (ПУИЯ), заключается в том, чтобы научным путем внести вклад в популяризацию в Китае древней истории, языка и культуры Азербайджана, глубоко исследовать культурные связи между двумя народами, научным путем оценить нынешний потенциал экономических связей, придать импульс развитию азербайджановедения в Китае.
На конференции будут заслушаны доклады на темы “Азербайджан на Шелковом пути”, “Исторические источники азербайджановедения и методы исследования”, “Международное преподавание азербайджанского языка”, “Литература, культура и история Aзербайджана”, “Aзербайджан-Китай: межкультурные связи” и “Азербайджано-китайские экономические связи в рамках “Один пояс, один путь” и проведены обсуждения.
Заведующий кафедрой азербайджанского языка ПУИЯ, доктор философии по филологии Агшин Алиев отметил, что история связей между Азербайджаном и Китаем приходится на период начала функционирования древнего Шелкового пути. Динамично развивающиеся в последние годы экономические и гуманитарные связи между двумя странами диктуют необходимость того, чтобы наши народы лучше узнали друг друга. Два древних государства, географически находящиеся далеко друг от друга, чрезвычайно близки с точки зрения культуры, обычаев и традиций, национального мышления и духовных ценностей. Принятое в 2015 году Министерством образования Китая решение о создании в Пекинском университете иностранных языков специальности “Азербайджанский язык”, организация в 2016 году в университете кафедры азербайджанского языка, осуществление в 2018 году впервые в стране приема на специальность “Азербайджанский язык”, проведение в Пекинском университете  иностранных языков исследований, связанных с азербайджанским языком и культурой, считается началом формирования в Китае азербайджановедения как науки. Как продолжение данных традиций впервые принято решение об организации в Пекинском университете иностранных языков международной научной конференции по азербайджановедению.
Желающие принять участие в конференции могут до 30 августа обратиться к организаторам (agshinaliyev@bfsu.edu.cn).