Kanadada növbəti Azərbaycan dili sinfi fəaliyyətə başlayıb
Kanadanın Ontario əyalətinin Avrora (Aurora) şəhərində yerləşən York Region Katolik Məktəbinin nəzdində Azərbaycan dili sinfi fəaliyyətə başlayıb.
Sinfin yaradılmasında azərbaycanlı şagirdlərin valideynlərinin və “Father Bressani Catholic High School” məktəbinin beynəlxalq dillər üzrə koordinatorlarının xüsusi rolu olub. Kanada Azərbaycan Evi və “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Lalin Həsənovanın təşəbbüsü nəticəsində beynəlxalq dillərin tədris olunduğu bir məktəbdə Azərbaycan dilinə də dərs proqramında yer ayrılıb.
Xaricdə Azərbaycan dili siniflərinin açılması mədəniyyətimizin və milli kimliyimizin qorunması, eləcə də bu dəyərlərin gələcək nəsillərə ötürülməsi baxımından mühüm hadisədir. Yeni təsis edilən sinif də Kanada Azərbaycan icması üçün qürurverici və tarixi addım olmaqla yanaşı, gənclərin ortaq kimlik və mədəni dəyərlər ətrafında bir araya gəlməsinə şərait yaradır.
Dərslər hər şənbə saat 09:30-dan 12:00-a qədər “Father Bressani Catholic High School”da (Ünvan: 250 Ansley Grove Rd, Woodbridge, ON L4L 3W4) keçirilir. Tədrisi uzun illər pedaqoji təcrübəyə malik, “Mənim Azərbaycanım” həftəsonu məktəbinin dram və Azərbaycan dili müəllimi Sevinc Quliyeva, eləcə də müəllim Lalin Həsənova aparır.
Qeyd edək ki, Avrora ilə yanaşı, Voqen (Vaughan) və ətraf ərazilərdə yaşayan həmyerlilərimiz +1 416 827 6743 telefon nömrəsi ilə əlaqə saxlayaraq, Azərbaycan dili dərslərinə qeydiyyatdan keçə və bu fürsətdən yararlana bilərlər.

В Канаде стал функционировать очередной класс азербайджанского языка
16 апреля, 2025При Йоркской региональной католической школе, расположенной в городе Аврора (Aurora) канадской провинции Онтарио, стал функционировать класс азербайджанского языка.
Особая роль в создании класса принадлежит родителям азербайджанских учащихся и координаторам школы “Father Bressani Catholic High School” по международным языкам. Благодаря данной инициативе в учебной программе школы, где идет обучение международным языкам, отведено место и азербайджанскому языку.
Открытие классов азербайджанского языка за рубежом является важным событием с точки зрения сохранения нашей культуры и национальной идентичности, а также передачи этих ценностей грядущим поколениям. Новоучрежденный класс не только является вызывающим чувство гордости и историческим шагом для азербайджанской общины Канады, но и создает условия для консолидации молодежи вокруг общей идентичности и культурных ценностей.
Занятия проводятся по субботам с 09:30 до 12:00 в “Father Bressani Catholic High School”da (Адрес: 250 Ansley Grove Rd, Woodbridge, ON L4L 3W4). Уроки ведут учитель драмы и азербайджанского языка воскресной школы “Mой Азербайджан” Севиндж Гулиева, обладающая многолетним педагогическим опытом, а также ассистент учителя Лалин Гасанова.
Отметим, что наши соотечественники, проживающие в Авроре, а также Воне (Vaughan) и на прилегающих к ним территориях, могут воспользоваться этой возможностью, позвонив по телефону +1 416 827 6743 и пройдя регистрацию на занятиях по азербайджанскому языку.