İtaliya mediasında soydaşımızın COP29-la bağlı məqaləsi dərc olunub
2 dekabr, 2024İtaliya mediasında Riqa Texnik Universitetinin tələbəsi Mehran Camalxanlının Azərbaycanda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29-la bağlı məqaləsi dərc olunub.
Tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edən müəllif konfransın iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərini azaltmaq, ekoloji problemlərinin qarşısını almaq üçün bir platforma rolunu oynadığını vurğulayıb. Bəzi Qərb ölkələri tərəfindən COP29-a qarşı aparılan boykotun nəticəsiz qaldığını da diqqətə çatdırıb.
Mehran Camalxanlı məqaləsində zəngin təbii resurslarına baxmayaraq, Azərbaycanın iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə ciddi addımlar atdığını yazıb. Ölkəmizin COP29 çərçivəsindəki fəaliyyətinin qlobal enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasına verdiyi töhfədən bəhs edib.

В итальянских медиа опубликована статья нашего соотечественника, посвященная СОР29
В итальянских медиа опубликована статья студента Рижского технического университета Мехрана Джамалханлы, посвященная состоявшейся в Азербайджане 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – СОР29.
Автор, говоря о значении мероприятия, подчеркивает, что конференция играет роль платформы для снижения негативного воздействия изменения климата, преодоления экологических проблем. Он также отметил, что бойкот, объявленный некоторыми западными странами COP29, оказался безрезультатным.
Meхран Джамалханлы пишет, что Азербайджан, несмотря на свои богатые природные ресурсы, предпринимает серьезные шаги в борьбе с изменением климата. Он констатировал вклад деятельности нашей страны в рамках COP29 в обеспечение глобальной энергетической безопасности.