İtaliya mediasında soydaşımızın COP29-la bağlı məqaləsi dərc olunub
2 dekabr, 2024İtaliya mediasında Riqa Texnik Universitetinin tələbəsi Mehran Camalxanlının Azərbaycanda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29-la bağlı məqaləsi dərc olunub.
Tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edən müəllif konfransın iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərini azaltmaq, ekoloji problemlərinin qarşısını almaq üçün bir platforma rolunu oynadığını vurğulayıb. Bəzi Qərb ölkələri tərəfindən COP29-a qarşı aparılan boykotun nəticəsiz qaldığını da diqqətə çatdırıb.
Mehran Camalxanlı məqaləsində zəngin təbii resurslarına baxmayaraq, Azərbaycanın iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə ciddi addımlar atdığını yazıb. Ölkəmizin COP29 çərçivəsindəki fəaliyyətinin qlobal enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasına verdiyi töhfədən bəhs edib.

Italian media published an article by our compatriot about COP29
An article by Mehran Jamalkhanli, a student at Riga Technical University, discussing the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) held in Azerbaijan, has been featured in the Italian media.
The author highlighted the significance of the event, emphasizing its role as a platform for mitigating the negative impacts of climate change and addressing environmental challenges. He also noted that the boycott against COP29 by some Western countries was ultimately unsuccessful.
In his article, Mehran Jamalkhanli wrote about Azerbaijan's significant steps in combating climate change, despite its rich natural resources. He mentioned the country's contributions to ensuring global energy security within the framework of COP29.
It should be noted that Mehran Jamalkhanli is the son of Elnur Jamalkhanov, Vice-president of the Naples-Baku Association.