İğdırda Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsi anılıb
Türkiyənin İğdır şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli dövlət xadimi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
İğdır Azərbaycan Evində təşkil olunan tədbir Ulu Öndərin və şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
İğdır Azərbaycan Evinin rəhbəri Ziya Zakir Acar açılış nitqində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısındakı misilsiz xidmətlərindən danışıb. Onun azadlıq və istiqlaliyyət tarixindəki xilaskar rolundan bəhs edərək, ölkəmizin ən ağır günlərində və taleyüklü məqamlarında qalib çıxdığını vurğulayıb. Heydər Əliyevin müasir dünya tarixinə parlaq və silinməz iz qoymuş böyük şəxsiyyət, qeyri-adi zəka sahibi və müdrik dövlət xadimi kimi düşdüyünü qeyd edib.
Türkiyənin Sosial Müdafiə Qurumunun İğdır təşkilatının rəhbəri Reşat Eyikudamacı, İğdır Azərbaycan Evi Dərnəyinin sədri Serdar Ünsal, İğdırdakı Heydər Əliyev adına liseyin müdiri Yavuz Bağcı Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinin hazırkı yüksək səviyyəyə çatmasının təməllərini məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin atdığını və bu əlaqələri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyini söyləyiblər.

В Игдыре почтена светлая память великого лидера Гейдара Алиева
17 декабря, 2024В турецком городе Игдыр состоялось мероприятие, посвященное дню памяти основателя современного Азербайджанского государства, выдающегося государственного деятеля, общенационального лидера Гейдара Алиева.
Церемония, организованная в Доме Азербайджана в Игдыре, началась с почтения минутой молчания светлой памяти великого лидера и наших шехидов.
Во вступительной речи руководитель Дома Азербайджана в Игдыре Зия Закир Аджар рассказал о неоценимых заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева перед азербайджанским народом, говоря о его роли спасителя в истории свободы и независимости, подчеркнул, что он вышел победителем в самые тяжелые для нашей страны дни и судьбоносные моменты. Он отметил, что Гейдар Алиев вошел в современную мировую историю как яркая личность, оставившая неизгладимый след, человек необыкновенного таланта и мудрый государственный деятель.
Руководитель Игдырской организации Структуры социальной защиты Турции Решат Эйикудамаджи, председатель Ассоциации Дома Азербайджана в Игдыре Сердар Унсал, директор лицея имени Гейдара Алиева в Игдыре Явуз Багджи констатировали, что именно великий лидер Гейдар Алиев заложил основу достижения нынешнего высокого уровня турецко-азербайджанских отношений, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев успешно продолжает эти связи.