Dövlət Komitəsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsi anılıb
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində müasir Azərbaycanın memarı və qurucusu, görkəmli dövlət xadimi, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Əvvəlcə Ümummilli Liderin büstü önünə gül dəstəsi qoyulub.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətindən, onun müstəqil Azərbaycan Respublikasının qurulması və möhkəmlənməsində, eyni zamanda Azərbaycan diasporunun formalaşmasındakı misilsiz xidmətlərindən bəhs edib. Dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin siyasi xəttinin Azərbaycanın uğurlarının əsası olduğunu və bu xəttin Prezident İlham Əliyev tərəfindən daha da inkişaf etdirildiyini bildirib. Dövlət başçısının tapşırıqları, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə milli-mədəni irsimizin qorunub saxlanması, xaricdə yaşayan azərbaycanlıların təşkilatlanması, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində ardıcıl işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və diaspor quruculuğu” filmi nümayiş olunub.
Diaspor fəalları və komitənin gənc əməkdaşları çıxışlarında Azərbaycan xalqının onun taleyində və tarixində silinməz izlər qoyan Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsini hər zaman dərin ehtiramla yad etdiyini bildirib, Ümummilli Liderin xalqımızın yaddaşında qurucu və xilaskar dövlət xadimi kimi əbədi yaşayacağını söyləyiblər.
Sonda Respublika və beynəlxalq müsabiqələr laureatı, Prezident mükafatçısı, pianoçu, bəstəkar Vüsal Aydəmirovun Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsinə həsr etdiyi “İthaf” adlı videoçarx göstərilib.
DİDK-nın kollektivi, eləcə də diaspor fəalları Fəxri Xiyabanda Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, xatirəsini dərin ehtiramla yad ediblər. Ulu Öndərin məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyulub.

В Государственном комитете почтена память великого лидера Гейдара Алиева
В Государственном комитете по работе с диаспорой состоялась церемония почтения памяти архитектора и созидателя современного Азербайджана, выдающегося государственного деятеля, общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева.
Сначала были возложены цветы к бюсту общенационального лидера.
На мероприятии, начавшемся с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики, минутой молчания была почтена светлая память великого лидера Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов говорил о жизни и деятельности великого лидера, его неоценимых заслугах в деле создания и укрепления независимой Азербайджанской Республики, а также формирования азербайджанской диаспоры. Он отметил, что в основе успехов Азербайджана лежит политический курс гениальной личности Гейдара Алиева, что этот курс получил дальнейшее развитие благодаря Президенту Ильхаму Алиеву, довел до внимания, что по поручению главы государства, инициативе Первого вице-президента Мехрибан Алиевой и при поддержке Фонда Гейдара Алиева проводится последовательная работа, направленная на сохранение нашего национально-культурного наследия, организационное становление проживающих за рубежом азербайджанцев, доведение до мировой общественности азербайджанских реалий.
Затем был показан посвященный великому лидеру Гейдару Алиеву фильм “Гейдар Алиев и диаспорское строительство”.
Активисты диаспоры и молодые сотрудники комитета подчеркнули, что азербайджанский народ всегда с глубоким уважением чтит память великого лидера Гейдара Алиева, оставившего неизгладимый след в его судьбе и истории, отметили, что общенациональный лидер навечно останется в памяти нашего народа как государственный деятель – созидатель и спаситель.
В заключение был показан видеоролик “Посвящение”, который лауреат республиканских и международных конкурсов, президентский стипендиат, пианист, композитор Вусал Айдамиров посвятил светлой памяти общенационального лидера Гейдара Алиева.
Коллектив ГКРД, а также активисты диаспоры посетили могилу Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения, выразили глубокое уважение к его памяти. К могиле великого лидера были возложены венок и цветы.