Danimarkada 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə daha bir tədbir
Danimarkanın paytaxtı Kopenhagendə 28 May – Azərbaycanın Müstəqillik Günü və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 107-ci ildönümünə həsr olunan daha bir tədbir keçirilib.
“MusikTeatret Albertslund” Mədəniyyət Mərkəzində Danimarka-Azərbaycan “Vətən” Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə yerli sakinlərlə yanaşı, qonşu İsveçin müxtəlif şəhərlərindən gələn 70-dən çox diaspor nümayəndəsi, eləcə də həmin ölkədə akkreditə olunan diplomatlar iştirak ediblər.
“Vətən” Cəmiyyətinin sədri Mehriban Əliyeva 28 May tarixini müstəqillik tariximizin şanlı səhifəsi, xalqımızın milli iradəsinin təntənəsi adlandıraraq, Şərqdə ilk demokratik və dünyəvi respublikasının yaranmasının qürurla qeyd edildiyini bildirib.
O, çıxışında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin tarixi fikirlərini də xatırladıb: “Müstəqilliyimiz əbədidir, dönməzdir, sarsılmazdır. Yaşasın güclü, müstəqil Azərbaycan!”
Azərbaycanın İsveç Krallığındakı Səfirliyinin birinci katibi Əsgər Nağıyev Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi haqqında geniş məlumat verib. O qeyd edib ki, məhz həmin dövrdə demokratiyanın, insan haqlarının, hüquq sisteminin təməli qoyulub.
Tədbir çərçivəsində 1918-ci ildə Milli Şuranın Tiflisdə keçirilmiş iclasını və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixini əks etdirən “Son iclas” tarixi-bədii filmi nümayiş olunub.
Daha sonra tədbir Bakı Musiqi Akademiyasının, eləcə də Frankfurt-Mayn Ali Musiqi və Teatr Məktəbinin məzunu, hazırda İsveçdə yaşayan Aynur Məlikovanın ifasında bədii konsert proqramı ilə davam edib. İştirakçılar Azərbaycan musiqisinin zənginliyindən və dərinliyindən böyük zövq alıblar.
Tədbirin sonunda 1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə də uşaqlara təbriklər çatdırılıb, “Azərbaycan” şeiri səsləndirilib.

В Дании состоялось еще одно мероприятие по случаю 28 Maя – Дня независимости
В столице Дании Копенгагене состоялось еще одно мероприятие, посвященное 28 Maя – Дню независимости Азербайджана и 107 годовщине создания Азербайджанской Демократической Республики.
В церемонии, организованной Датско-азербайджанским обществом “Ветен” в Культурном центре “MusikTeatret Albertslund”, наряду с местными жителями, приняли участие более 70 представителей диаспоры, прибывших из различных городов соседней Швеции, а также аккредитованные в этой стране дипломаты.
Председатель Общества “Ветен” Мехрибан Алиева, назвав 28 Мая славной страницей нашей истории независимости и торжеством национальной воли народа, подчеркнула, что создание первой на Востоке демократической и светской республики отмечается с чувством большой гордости.
Oна также напомнила исторические высказывания общенационального лидера Гейдара Алиева: “Наша независимость вечна, необратима, нерушима. Да здравствует могучий, независимый Азербайджан!”
Первый секретарь посольства Aзербайджана в Королевстве Швеция Аскер Нагиев подробно рассказал об истории Азербайджанской Демократической Республики. Oн отметил, что именно в тот период были заложены основы демократии, прав человека и правовой системы.
В рамках мероприятия состоялся показ историко-художественного фильма “Последнее заседание”, отражающего заседание Национального совета, проведенное в 1918 году в Тифлисе, и историю Азербайджанской Демократической Республики.
Затем церемония продолжилась художественно-концертной программой в исполнении выпускницы Бакинской музыкальной академии, а также Высшей музыкальной и театральной школы Франкфурта-на-Майне Айнур Меликовой, живущей в настоящее время в Швеции. Участники получили большое удовольствие от богатства и глубины азербайджанской музыки.
По окончании мероприятия детям были переданы поздравления по случаю 1 июня – Международного дня защиты детей, прозвучало стихотворение “Aзербайджан”.