Ankarada Şah İsmayıl Xətai irsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının (TADEF), “Azaflı” Azərbaycan Sosial Dəstək və Mədəniyyət Dərnəyinin və Türk Dünyası Mədəniyyət Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Ankarada “Şah İsmayıl Xətai: ömür yolu və irs” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə iki qardaş ölkənin diplomatları, alimləri, ekspertləri və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak edib.
Türk Dünyası Mədəniyyət Mərkəzinin və “Azaflı” Azərbaycan Sosial Dəstək və Mədəniyyət Dərnəyinin rəhbəri Arzuman Azaflı çıxışında Şah İsmayıl Xətai şəxsiyyətinin uzun müddət Türkiyədə səhvən İran və farslarla əlaqələndirildiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, vahid Azərbaycan dövlətinin əsasları Səfəvilər dövlətinin banisinin adı ilə bağlıdır. “Şah İsmayıl Azərbaycan dilinin statusunu dövlət dili səviyyəsinə qaldırdı, ana dilində Xətai təxəllüsü ilə lirik və epik şeirlər yazdı”, - deyən Arzuman Azaflı tarixi həqiqətləri təhrif etməməyə çağırıb.
Ankara Universitetinin professoru Abdulla Gündoğdu Şah İsmayıl Xətaini bütün bölgənin tarixində dərin iz qoymuş şəxsiyyət adlandırıb.
Tədqiqatçı-yazar Dilqəm Əhməd Səfəvilər dövlətinin irsinə görkəmli Azərbaycan ziyalılarının münasibətindən danışıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucularından olan Məhəmməd Əmin Rəsulzadə Səfəvilər dövlətinin özəyini türklərin təşkil etdiyini vurğulayıb. “Səfəvilər dövlətində rəsmi yazışmalar Azərbaycan dilində aparılırdı. Türk dili həm də hökmdarlar arasında ünsiyyət vasitəsi olub”, - deyə tədqiqatçı bildirib.

В Анкаре состоялось мероприятие, посвященное наследию Шаха Исмаила Хатаи
В Анкаре по инициативе Федерации турецко-азербайджанских ассоциаций (TADEF), Азербайджанского общества социальной поддержки и культуры “Aзафлы” и Центра культуры тюркского мира состоялось мероприятие на тему «Шах Исмаил Хатаи: Жизненный путь и наследие».
В мероприятии приняли участие дипломаты, ученые, эксперты и представители общественности двух братских стран.
Руководитель Центра культуры тюркского мира и Азербайджанского общества социальной поддержки и культуры “Aзафлы” Арзуман Азафлы отметил, что личность Шаха Исмаила Хатаи долгое время ошибочно связывали в Турции с Ираном и персами. По его словам, с именем основателя Сефевидского государства связаны устои единого Азербайджанского государства. «Шах Исмаил поднял статус азербайджанского языка до уровня государственного, писал на родном языке лирические и эпические стихотворения под псевдонимом Хатаи», - сказал Арзуман Азафлы, призывая не искажать исторических реалий.
Профессор Анкарского университета Абдулла Гюндогду назвал Шаха Исмаила Хатаи личностью, оставившей глубокий след в истории всего региона.
Писатель и исследователь Дильгам Ахмед говорил об отношении видных представителей азербайджанской интеллигенции к наследию Сефевидского государства. Он констатировал, что один из основателей Азербайджанской Демократической Республики Мамед Эмин Расулзаде подчеркнул, что основу Сефевидского государства составляли тюрки.Официальная переписка в Сефевидском государстве велась на азербайджанском языке. Тюркский язык одновременно являлся средством общения между правителями”, - сказал исследователь.