Ankarada Azərbaycanın Əməkdar incəsənət xadimi Cahangir Novruzovun 70 illik yubileyi qeyd edilib
Avqustun 16-da Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatının (TÜRKSOY) Ankaradakı binasında görkəmli teatr və kino aktyoru, rejissor, Azərbaycanın Əməkdar incəsənət xadimi Cahangir Novruzovun anadan olmasının 70 illiyinə həsr olunmuş yubiley tədbiri keçirilib.
Yubiley tədbirinin təşkilatçıları qismində TÜRKSOY-la yanaşı, Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Mədəniyyət Nazirliyi, ölkəmizin Türkiyədəki səfirliyi çıxış ediblər.
Tədbir iştirakçılarının qarşısında çıxış edən TÜRKSOY-un Baş katibi Sultan Raev Cahangir Novruzovun Azərbaycanda və Türk dünyasında teatr yaradıcılığının inkişafına töhfəsini yüksək qiymətləndirib. O qeyd edib ki, onun iştirak etdiyi tamaşalar bu gün də Azərbaycanın hüdudlarından kənarda böyük maraqla qarşılanır.
Baş katib aktyorun Türk dünyasında teatr sənətinin inkişafına verdiyi töhfəni vurğulayaraq deyib: “Son 30 ildə Cahangir Novruzov Türkiyədə fəaliyyət göstərib, qardaş ölkənin mədəniyyət və incəsənət sahələri üçün peşəkar kadrlar hazırlayır. Türk mədəniyyətinin inkişafına verdiyi töhfəyə görə ona minnətdarıq”.
Cahangir Novruzovu bütün Türk dünyası mədəniyyətinin görkəmli nümayəndəsi kimi xarakterizə edən diplomat xatırladıb ki, aktyor yaradıcı insanların ailəsində doğulub və adlı-sanlı valideynlərinin işini davam etdirib. O əlavə edib: “Cahangir Novruzov çoxlu dövlət mükafatları ilə təltif olunub, amma onun ən böyük mükafatı Azərbaycan xalqının sevgisi və diqqətidir”.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun yubilyara təbrik məktubunun mətnini oxuyub.
O, 2011-ci ildə C.Novruzovun Azərbaycanın Əməkdar artisti, 2018-ci ildə Azərbaycanın Xalq artisti, 2020-ci ildə isə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin medalı ilə təltif edildiyini vurğulayıb.
V.Hacıyev yubilyara müraciətlə qeyd edib: “Sizin bütün Türk dünyasında teatr sənətinin inkişafına verdiyiniz töhfə hamı tərəfindən qəbul edilir və heç bir şübhə doğurmur”.
Azərbaycanın TÜRKSOY yanında daimi nümayəndəsi Elçin Qafarlı iştirakçıları Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi kollektivinin təbrik məktubunun mətni ilə tanış edib.
Tədbirdə iki qardaş ölkənin diplomatları, mədəniyyət xadimləri və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Adanada Çukurova Universitetinin Dövlət Konservatoriyasında dərs deyən professor C.Novruzov onun yaradıcılığına göstərdikləri diqqətə görə təşkilatçılara və tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.
TÜRKSOY-un binasında Azərbaycanın görkəmli teatr və kino aktyoru Cahangir Novruzovun fəaliyyətinə həsr olunmuş fotosərgi də təşkil olunub. Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, məşhur balaban ifaçısı Əlixan Səmədov da öz növbəsində yubilyara təbrikini çatdırıb və balabanda musiqi əsəri ifa edib.
Tədbirdə Türkiyədəki Azərbaycan Səfirliyinin nəzdində yaradılmış Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov, Türkiyə-Azərbaycan Dərnəkləri Federasiyasının (TADEF) İdarə Heyətinin sədri Adalet Turan və müşaviri Pərviz Məmmədzadə iştirak edib.

В Aнкаре отмечен 70-летний юбилей заслуженного деятеля искусств Азербайджана Джахангира Новрузова
19 августа, 202416 августа в здании Международной организации тюркской культуры (TЮРКСОЙ) в Анкаре состоялось юбилейное мероприятие, посвященное 70-летию со дня рождения видного актера театра и кино, режиссера, заслуженного деятеля искусств Азербайджана Джахангира Новрузова.
В качестве организаторов юбилейного вечера, наряду с ТЮРКСОЙ, выступили также Государственный комитет Азербайджанской Республики по работе с диаспорой и Министерство культуры, посольство нашей страны в Турции.
Выступая перед участниками мероприятия, генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев высоко оценил вклад Джахангира Новрузова в развитие театрального творчества в Азербайджане и тюркском мире. Oн отметил, что спектакли с его участием и сегодня вызывают большой интерес за пределами Азербайджана.
Подчеркнув вклад актера в развитие театрального искусства в тюркском мире, генеральный секретарь сказал: “Последние 30 лет Джахангир Новрузов работает в Турции, готовит профессиональные кадры в сфере культуры и искусства братской страны. Мы признательны ему за вклад в развитие тюркской культуры”.
Охарактеризовав Джахангира Новрузова как видного представителя культуры всего тюркского мира, дипломат напомнил, что актер родился в семье творческих людей и продолжил дело своих знаменитых родителей. Oн добавил: “Джахангир Новрузов удостоен многих государственных наград, но самая большая его награда – любовь и внимание азербайджанского народа”.
Первый заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Валех Гаджиев зачитал текст поздравительного послания председателя Государственного комитета Фуада Мурадова юбиляру.
Oн отметил, что в 2011 году Дж.Новрузову было присвоено звание заслуженного артиста, в 2018 году – народного артиста Азербайджана, а в 2020 году он награжден медалью Государственного комитета по работе с диаспорой.
Обращаясь к юбиляру, В.Гаджиев сказал: “Вклад, внесенный вами в театральное искусство всего тюркского мира, принимается всеми и не вызывает никакого сомнения”.
Постоянный представитель Азербайджана при ТЮРКСОЙ Эльчин Гафарлы ознакомил участников с текстом поздравительного послания коллектива Министерства культуры Азербайджана.
В мероприятии приняли участие дипломаты, деятели культуры и представители общественности двух братских стран.
Профессор Дж.Новрузов, преподающий в Государственной консерватории Университета Чукурова в Адане, поблагодарил организаторов и участников встречи за внимание, проявленное к его творчеству.
В здании ТЮРКСОЙ также была организована фотовыставка, посвященная деятельности видного азербайджанского актера театра и кино Джахангира Новрузова. Народный артист Азербайджанской Республики, известный исполнитель на балабане Aлихан Самедов в свою очередь тоже передал юбиляру поздравления и исполнил на балабане музыкальное произведение.
В мероприятии приняли участие директор Азербайджанского культурного центра, созданного при посольстве Азербайджана в Турции, Самир Аббасов, председатель правления Федерации турецко-азербайджанских ассоциаций (TADEF) Адалят Туран и советник федерации Парвиз Мамедзаде.