ABŞ-nin Çikaqo şəhərində Xocalı faciəsinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfrans keçirilib
27 fevral, 2024ABŞ-nin İllinois ştatının Çikaqo şəhərində Xocalı soyqırımın 32-ci ilinə həsr olunmuş “Qlobal Dialoq Konfransı: Xocalı Mirasının İzində, Hədəflərə Doğru Körpü Qurmaq” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfrans İllinois ştatında fəaliyyət göstərən Amerika Orta Qərb Ştatları üzrə Azərbaycan Mərkəzinin (ACMA) təşkilatçılığı ilə Skoki şəhərində yerləşən İllinois Holokost Muzeyində baş tutub.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə keçirilən konfransda Türkiyə Konsulluğunun əməkdaşları, qazax, qırğız, Azərbaycan, Amerika, Pakistan, və türk xalqlarının nümayəndələri, Ukrayna Cəmiyyətinin rəhbəri, tanınmış natiqlər və dövlət xadimləri iştirak edib.
Nigar Çaybasarskinin moderatorluğu ilə baş tutan tədbir Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Sonra Amerika Orta Qərb ştatları Azərbaycan Mərkəzinin rəhbərləri Fərid Məmmədov və Mehriban Məmmədova tədbiri açıq elan edib. Xocalı faciəsinin Ermənistanın Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi soyqırım olduğunu və Amerika ictimaiyyətinin də bu cinayəti törədən şəxslərin ədalət məhkəməsinə cəlb olunmasına dəstək verməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Tədbirdə çıxış edən litvalı hərbi jurnalist Riçardas Lapatis Xocalıda şahidi olduğu dəhşətlərdən söz açıb və erməni cinayətkarlarının mənəviyyatsız, insanlığa sığmayan əməllərindən danışıb: “Bir dəfə bir qadın məndən soruşdu ki, oğlum, bilmirəm sən hardansan. Səncə bizim haqqımızda kimsə həqiqəti dünyaya deyəcəkmi? O gündən mənim həyatımda hər şey dəyişdi. Erməni faşizmi Haaqa məhkəməsində cəzalanmasa, ədalət öz yerini tapmayacaq.”
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Səlhət Abbasova qeyd edib ki, Azərbaycan xalqı dünyanın hər yerində “Xocalıya Ədalət” şüarı ilə Xocalıda soyqırımı və insanlığa qarşı cinayət törətmiş şəxslərin beynəlxalq məhkəmələrdə cəzalandırılmasını tələb edir: “Azərbaycanın öz torpaqlarını azad etməsi, 15 oktyabr 2023-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Xocalıda Azərbaycan Bayrağını ucaltması, “Xocalıya Ədalət” təbliğat və təşviqat kampaniyası çərçivəsində keçirilən aksiyalar bundan sonra yeni mərhələyə qədəm qoyacaq, Xocalı faciəsinin qurbanlarının həyatının geri qaytarılması mümkün olmasa da, bu şəhər yenidən azərbaycanlıların nəfəsi ilə isinəcək.”
Azərbaycan Respublikasının Amerika Birləşmiş Ştatlarındakı Səfirliyinin 1-ci katibi Ceyhun Novruzov çıxışında bildirib ki, Xocalı soyqırımı Azərbaycan tarixinin qanlı səhifəsi olsa da, xalqımız və dövlətimiz bu ağır sınaqdan qəhrəmanlıqla çıxıb.
Asiya Tədqiqat Mərkəzinin sədri Harri Lipinski çıxışında Azərbaycanın regionun aparıcı dövləti olduğunu və apardığı uğurlu siyasət nəticəsində bu münaqişədən qalib çıxdığını bildirib.
Tennessi Texnoloji Universitetində siyasi elmlər professoru Maykl Qanter Qarabağ məsələsində Azərbaycanın daim haqlı mövqe nümayiş etdirməsindən danışıb.
Amerikalı muğam ifaçısı Cefri Verbok Azərbaycanın zəngin mədəniyyətə sahib olduğunu vurğulayıb və Xocalı faciəsi haqqında danışıb və dünya birliyini ədalətin bərqərar olmasına dəstək verməyə çağırıb.
Şimali Karolina Universitetinin Sülh və Münaqişə Araşdırmaları Departamentinin dosenti Əli Əsgərov Ermənistanın işğalçılıq siyasətinin bir parçası olan Xocalı soyqırımı haqqında faktları auditoriyanın diqqətinə çatdırıb. O, Ermənistanın Xocalıdan öncə də 400 min azərbaycanlını soyqırıma məruz qoyduğunu qeyd edib və Ermənistandan qovulmuş azərbaycanlıların da öz yurd-yuvalarına qayıdışlarının diqqətə alınmasının vacibliyini vurğulayıb.
Konfransda həmçinin Dr. Kamal Makili- Əliyevin Xocalı soyqırımı ilə bağlı video çıxışı dinlənilib.
Tədbirdə Cefri Verbok kamançada Azərbaycan muğamlarını, gənc musiqiçi Klara Haya Melamed pianoda Azərbaycan bəstəkarlarının lirik əsərlərindən ibarət musiqilər ifa ediblər.
Konfransda ilk dəfə olaraq bu illər ərzində, Xocalı azad olunduqdan sonra gələcəyə inamlı çıxışlar səsləndirilib.
Tədbir çərçivəsində keçirilən sərgidə Xocalı faciəsinin həqiqətlərini əks etdirən fotolarla yanaşı, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Kanadada fəaliyyət göstərən “Vətən Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzi”i tərəfindən hazırlanan “Azərbaycan Tarixi” layihəsi çərçivəsində çəkilən “Xocalı Soyqırımı” filmi və Riçardas Lapaitisin Xocalıda lentə aldığı fotolar nümayiş olunub.

В американском городе Чикаго проведена Международная научная конференция, посвященная Ходжалинской трагедии
27 февраля, 2024
В городе Чикаго американского штата Иллинойс проведена Международная научная конференция на тему “Глобальный диалог: последствия Ходжалы - воспоминания и устремления”, посвященная 32-й годовщине Ходжалинского геноцида.
Конференция была организована Азербайджанским центром по среднезападным штатам Америки (ACMA), функционирующим в штате Иллинойс.
В конференции, состоявшейся при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, приняли участие сотрудники консульства Турции, представители казахского, кыргызского, азербайджанского, американского, пакистанского и турецкого народов, руководитель Общества Украины, известные ораторы и государственные деятели.
Мероприятие, проведенное под модераторством Нигяр Чайбасарской, началось с почтения минутой молчания памяти жертв Ходжалинского геноцида.
Затем руководители Азербайджанского центра по среднезападным штатам Америки Фарид Мамедов и Мехрибан Мамедова объявили конференцию открытой. Была отмечена важность признания Ходжалинской трагедии как геноцида, учиненного Арменией против азербайджанского народа, и поддержки, в том числе американской общественностью, привлечения лиц, совершивших это преступление, к правосудию.
Литовский военный журналист Ричардас Лапатис, выступая на мероприятии, рассказал о злодеяниях, свидетелем которых стал в Ходжалы, говорил о не сочетающихся с человечностью безнравственных деяниях армянских преступников: “Однажды некая женщина спросила у меня, мол, я не знаю, откуда ты, сынок. Расскажет ли кто-нибудь в мире правду о нас? С того дня все в моей жизни переменилось. Если армянский фашизм не будет наказан в Гаагском суде, то справедливость не восторжествует”.
Заведующая отделом Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Салхат Аббасова подчеркнула, что повсюду в мире азербайджанский народ с лозунгом “Справедливость к Xoджалы” требует наказания в международных судах лиц, совершивших геноцид и преступление против человечности в Ходжалы: “Отныне освобождение Азербайджаном своих земель, поднятие 15 oктября 2023 года Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым флага Азербайджана в Ходжалы, акции, проводимые в рамках агитационно-пропагандистской кампании “Справедливость к Xoджалы”, вступят в новый этап, хотя вернуть к жизни жертв Ходжалинской трагедии невозможно, тем не менее, этот город вновь согреется дыханием азербайджанцев”.
1-й секретарь посольства Азербайджанской Республики в Соединенных Штатах Америки Джейхун Новрузов сказал, что хотя Ходжалинский геноцид является кровавой страницей истории Азербайджана, тем не менее, наш народ и государство героически преодолели это тяжелое испытание.
Председатель Центра азиатских исследований Гарри Липинский констатировал, что Aзербайджан является ведущим государством региона и в результате проводимой успешной политики одержал победу в этом конфликте.
Профессор политологии Технологического университета Тенесси Майкл Гантер говорил о том, что Азербайджан всегда занимал справедливую позицию в карабахском вопросе.
Aмериканский исполнитель мугама Джефри Вербок отметил, что Азербайджан обладает богатой культурой, рассказал о Ходжалинском геноциде и призвал мировое сообщество поддержать утверждение справедливости.
Доцент департамента исследований мира и конфликтов Университета Северной Каролины Али Аскеров довел до внимания аудитории факты о Ходжалинском геноциде, являющемся частью захватнической политики Армении. Oн подчеркнул, что Армения и до Ходжалы подвергла геноциду 400 тысяч азербайджанцев, и констатировал важность уделения внимания возвращению изгнанных из Армении азербайджанцев к родным очагам.
На конференции также было заслушано видеовыступление д-ра Кямала Макили-Алиева о Ходжалинском геноциде.
На мероприятии Джефри Вербок исполнил на кеманче азербайджанские мугамы, а молодой музыкант Клара Хая Меламед – на фортепиано лирические произведения азербайджанских композиторов.
На конференции впервые за эти годы после освобождения Ходжалы прозвучали выступления с верой в будущее.
На выставке, проведенной в рамках мероприятия, наряду с фотоснимками, отражающими правду о Ходжалинской трагедии, был показан фильм “Xoджалинский геноцид”, снятый в рамках проекта “История Aзербайджана”, подготовленного Азербайджанским центром искусства и культуры “Ветен”, функционирующего в Канаде при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой.