Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 102 illiyi münasibətilə Nyu Yorkda şahmat turniri keçirilib
ABŞ-nin Nyu York şəhərində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 102 illiyi münasibətilə şahmat turniri keçirilib.
Turnir uzun illər Birləşmiş Ştatlarda fəaliyyət göstərən beynəlxalq dərəcəli şahmat ustası Elvin Bağır-Pourun rəhbəri olduğu "Chess Father" şirkətinin təşkilatçılığı və Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə baş tutub.
Açılış mərasimində əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi yad edilib.
Elvin Bağır-Pour Ulu Öndərin Azərbaycanda şahmatın inkişafındakı əvəzsiz rolu haqqında danışıb. O, Ümummilli Liderin şahmatın inkişafını daim diqqət mərkəzində saxladığını bildirib. Məhz Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə respublikada ilk dəfə şahmat məktəbləri inşa olunub, istedadlı şahmatçılara müxtəlif yarışlarda iştirak etmək üçün şərait yaradılıb.
Turnirdə 5-60 yaş arasında 50 nəfərdən çox idmançı iştirak edib. İsveçrə sistemi adlanan qaydaya əsasən idmançılar hər biri 15 dəqiqə olmaqla 6 görüşdə hakimlərin nəzarəti altında mübarizə aparıblar. Yarışda dünyaca məşhur qrossmeysterlər Maksim Dluqi və Mark Paraqua da iştirak edib.
Sonda Mikola Bortnik 1-ci yer, Syed Ali Hayder 2-ci yer, Teodr Pimanof 3-cü yerə çıxıb. Qaliblərə kubok və pul mükafatı, digər iştirakçılara isə sertifikatlar verilib.
Turnir haqqında ətraflı məlumatı aşağıdakı linkdən oxumaq mümkündür:
https://www.uschess.org/msa/XtblMain.php?202505033722-11435629
Qeyd edək ki, şahmat turniri Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümündən başlayaraq artıq üçüncü dəfədir keçirilir. Turnir ABŞ Şahmat Federasiyası tərəfindən rəsmi qeydə alınıb.

New York hosted the chess tournament, dedicated to the 102nd anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev
The chess tournament dedicated to the 102nd anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev, was held in New York, USA.
The tournament was organized by the "Chess Father" company, led by international chess master Elvin Baghir-Pour, who has been active in the United States for many years, and was supported by the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan.
First, the memory of the Great Leader Heydar Aliyev was commemorated.
Elvin Baghir-Pour emphasized the invaluable role of the Great Leader in the development of chess. He stated that the National Leader consistently kept the development of chess in the spotlight. By the initiative of Heydar Aliyev, many chess schools were built for the first time in the republic, and conditions were created for talented chess players to participate in various competitions.
More than 50 athletes, ranging in the ages of 5 and 60, participated in the tournament. Based on the Swiss system, the athletes competed in 6 matches, each lasting 15 minutes, under the supervision of the referees. World-renowned grandmasters Maxim Dlugy and Mark Paraquay also participated in the tournament.
In the end, Mikola Bortnik took 1st place, Syed Ali Hayder took 2nd place, and Teodr Pimanof took 3rd place. The winners were awarded trophies and cash prizes, while the other participants received certificates.
Detailed information about the tournament can be found in the link below:
https://www.uschess.org/msa/XtblMain.php?202505033722-11435629
It should be noted that chess tournament has been held for the third time, starting from the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev. The tournament was officially registered by the United States Chess Federation.