İsveçrədə Azərbaycan mədəniyyətinin və Zəfərin sədası
İsveçrənin paytaxt Bern şəhərində 8 Noyabr - Zəfər Gününə və dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinə həsr olunan “Azadlıq yolu” (“Path of Liberty”) adlı tədbir keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov tədbirdə iştirak edib.
Komitə sədri Fuad Muradov çıxışında Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi dövründə diaspor siyasətinin yeni keyfiyyət mərhələsinə yüksəldiyini qeyd edib, Birinci Vitse-prezident Mehriban Əliyevanın milli-mədəni dəyərlərimizin beynəlxalq aləmdə təbliğinə verdiyi mühüm töhfələri xatırladıb.
Komitə sədri dünya azərbaycanlılarının şanlı Zəfərimizin beşilliyini böyük coşqu ilə qeyd etdiklərini, Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin beynəlxalq miqyasda tanıdılması üçün uğurlu layihələr həyata keçirdiklərini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, mədəni diplomatiya dövlətlər arasında etimadın möhkəmlənməsinə, qarşılıqlı anlayışın dərinləşməsinə və dayanıqlı dostluq münasibətlərinin formalaşmasına mühüm təsir göstərir və xaricdəki Azərbaycan icmaları bütün fəaliyyətlərində bu amilə üstünlük verirlər.
Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyası və Lixtenşteyn Knyazlığındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fuad İsgəndərov Azərbaycanın beynəlxalq imicinin möhkəmlənməsində və xalqımızın humanitar dəyərlərinin tanıdılmasında diasporun əvəzsiz roluna diqqət çəkib, mədəni tədbirlərin ölkəmizin təbliğinə böyük töhfələr verdiyini bildirib.
Xəzər‑Alp Cəmiyyətinin rəhbəri Məryəm Qulamova cəmiyyətin həyata keçirdiyi layihələrin ölkələrimiz arasında mənəvi körpülərin qurulmasına təsir etdiyini söyləyib, Azərbaycan mədəniyyətinin Avropada incəsənət proqramları və festivallarla yanaşı, elmi səviyyədə də tanıdılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyası və Lixtenşteyn Knyazlığındakı Səfirliyinin l katibi Sara Abbasovanın moderatorluğu ilə baş tutan tədbir bədii hissə ilə davam edib.
Bədii hissədə Üzeyir Hacıbəylinin “Aşıqsayağı”, “Arazbarı”, “Sənsiz” və “Sevgili canan” əsərləri, Elmir Mirzəyevin Xocalı soyqırımına həsr etdiyi “İthaf” əsəri, Almaniyada fəaliyyət göstərən soprano Mara Hüseynova, “Berner Klaviertrio” musiqi qrupunun üzvləri - skripkaçı Roman Filipov, violonçel ifaçısı Pierre Deppe və pianoçu İqor Andreevin çıxışları, Qarabağ Universitetinin dekanı, bəstəkar Türkər Qasımzadənin bəstələri yer alıb. Səsləndirilən əsərlər tamaşaçıların sürəkli alqışları ilə qarşılanıb.
Qeyd edək ki, tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, komitənin tabeliyindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondu, Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyası və Lixtenşteyn Knyazlığındakı Səfirliyinin dəstəyi, İsveçrədə fəaliyyət göstərən Xəzər‑Alp Cəmiyyətinin (Caspian-Alpine Society) təşkilatçılığı ilə baş tutub.

The resonance of Azerbaijan’s culture and Victory in Switzerland
An event titled “Path of Liberty” dedicated to November 8 – Victory Day and the 140th anniversary of the eminent Azerbaijani composer Uzeyir Hajibayli, was held in Bern, Switzerland. Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora also participated at the event.
In his speech, Committee Chairman Fuad Muradov noted that diaspora policy has risen to a new, more advanced stage under the leadership of President Ilham Aliyev. He also highlighted the significant contributions of First Vice-President Mehriban Aliyeva to the promotion of our national and cultural values internationally.
The Committee chairman emphasized that Azerbaijanis around the world are celebrating the fifth anniversary of our glorious Victory with great enthusiasm and are successfully implementing projects aimed at promoting Azerbaijan’s rich cultural heritage internationally. He noted that cultural diplomacy plays a significant role in strengthening trust between states, deepening mutual understanding, and fostering sustainable friendly relations. He added that Azerbaijani communities abroad prioritize this factor in all their activities.
Fuad Isgandarov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Swiss Confederation and the Principality of Liechtenstein, highlighted the invaluable role of the diaspora in strengthening Azerbaijan’s international image and promoting the humanitarian values of our people, noting that cultural events make a significant contribution to advancing our country’s recognition abroad.
Maryam Gulamova, Head of the Caspian-Alpine Society, stated that the projects carried out by the society contribute to building spiritual bridges between our countries. She emphasized the importance of promoting Azerbaijani culture in Europe not only through art programs and festivals but also through academic and scholarly initiatives.
The event, moderated by First Secretary of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Swiss Confederation and the Principality of Liechtenstein, Sara Abbasova, continued with an artistic program.
The artistic program featured Uzeyir Hajibayli’s works “Ashiqsayaghi”, “Arazbari”, “Sansiz”, and “Sevgili Janan”, Elmir Mirzayev’s piece “Ithaf”, dedicated to the Khojaly genocide, performances by soprano Mara Huseynova from Germany, and members of the “Berner Klaviertrio” music group — violinist Roman Filipov, cellist Pierre Deppe, and pianist Igor Andreev. The program also included compositions by Turkar Gasimzadeh, Dean of Karabakh University. The performances were met with continuous applause.
It should be noted that the event was organized by the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora under its authority, with the support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Swiss Confederation and the Principality of Liechtenstein, and the Caspian-Alpine Society operating in Switzerland.