İsveçrədə Azərbaycan mədəniyyətinin və Zəfərin sədası
İsveçrənin paytaxt Bern şəhərində 8 Noyabr - Zəfər Gününə və dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinə həsr olunan “Azadlıq yolu” (“Path of Liberty”) adlı tədbir keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov tədbirdə iştirak edib.
Komitə sədri Fuad Muradov çıxışında Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi dövründə diaspor siyasətinin yeni keyfiyyət mərhələsinə yüksəldiyini qeyd edib, Birinci Vitse-prezident Mehriban Əliyevanın milli-mədəni dəyərlərimizin beynəlxalq aləmdə təbliğinə verdiyi mühüm töhfələri xatırladıb.
Komitə sədri dünya azərbaycanlılarının şanlı Zəfərimizin beşilliyini böyük coşqu ilə qeyd etdiklərini, Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin beynəlxalq miqyasda tanıdılması üçün uğurlu layihələr həyata keçirdiklərini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, mədəni diplomatiya dövlətlər arasında etimadın möhkəmlənməsinə, qarşılıqlı anlayışın dərinləşməsinə və dayanıqlı dostluq münasibətlərinin formalaşmasına mühüm təsir göstərir və xaricdəki Azərbaycan icmaları bütün fəaliyyətlərində bu amilə üstünlük verirlər.
Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyası və Lixtenşteyn Knyazlığındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fuad İsgəndərov Azərbaycanın beynəlxalq imicinin möhkəmlənməsində və xalqımızın humanitar dəyərlərinin tanıdılmasında diasporun əvəzsiz roluna diqqət çəkib, mədəni tədbirlərin ölkəmizin təbliğinə böyük töhfələr verdiyini bildirib.
Xəzər‑Alp Cəmiyyətinin rəhbəri Məryəm Qulamova cəmiyyətin həyata keçirdiyi layihələrin ölkələrimiz arasında mənəvi körpülərin qurulmasına təsir etdiyini söyləyib, Azərbaycan mədəniyyətinin Avropada incəsənət proqramları və festivallarla yanaşı, elmi səviyyədə də tanıdılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyası və Lixtenşteyn Knyazlığındakı Səfirliyinin l katibi Sara Abbasovanın moderatorluğu ilə baş tutan tədbir bədii hissə ilə davam edib.
Bədii hissədə Üzeyir Hacıbəylinin “Aşıqsayağı”, “Arazbarı”, “Sənsiz” və “Sevgili canan” əsərləri, Elmir Mirzəyevin Xocalı soyqırımına həsr etdiyi “İthaf” əsəri, Almaniyada fəaliyyət göstərən soprano Mara Hüseynova, “Berner Klaviertrio” musiqi qrupunun üzvləri - skripkaçı Roman Filipov, violonçel ifaçısı Pierre Deppe və pianoçu İqor Andreevin çıxışları, Qarabağ Universitetinin dekanı, bəstəkar Türkər Qasımzadənin bəstələri yer alıb. Səsləndirilən əsərlər tamaşaçıların sürəkli alqışları ilə qarşılanıb.
Qeyd edək ki, tədbir Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, komitənin tabeliyindəki Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondu, Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyası və Lixtenşteyn Knyazlığındakı Səfirliyinin dəstəyi, İsveçrədə fəaliyyət göstərən Xəzər‑Alp Cəmiyyətinin (Caspian-Alpine Society) təşkilatçılığı ilə baş tutub.

Эхо Победы и азербайджанской культуры в Швейцарии
В столице Швейцарии Берне состоялось мероприятие под названием “Путь свободы” (“Path of Liberty”), посвященное 8 Ноября – Дню Победы и 140-летию гениального азербайджанского композитора Узеира Гаджибейли. В церемонии принял участие председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов.
Председатель комитета Фуад Мурадов отметил, что в период руководства Президента Ильхама Алиева диаспорская политика вышла на качественно новый уровень, напомнил о важном вкладе, внесенном Первым вице-президентом Мехрибан Алиевой в пропаганду наших национально-культурных ценностей на международной арене.
Председатель комитета довел до внимания, что азербайджанцы мира с большим воодушевлением отметили пятилетие нашей славной Победы, реализовали успешные проекты для популяризации богатого культурного наследия Азербайджана в международном масштабе. Он подчеркнул, что культурная дипломатия оказывает серьезное влияние на укрепление доверия, углубление взаимопонимания и формирование прочных дружественных отношений между государствами, что азербайджанские сообщества за рубежом в своей деятельности отдают предпочтение данному фактору.
Чрезвычайный и полномочный посол Aзербайджанской Республики в Швейцарской Конфедерации и Княжестве Лихтенштейн Фуад Искендеров констатировал неоценимую роль диаспоры в укреплении международного имиджа Азербайджана и популяризации гуманитарных ценностей нашего народа, сказал, что культурные мероприятия вносят большой вклад в пропаганду страны.
Руководитель Каспийско-альпийского общества Марьям Гуламова отметила, что осуществляемые обществом проекты оказывают влияние на налаживание духовных мостов между нашими странами, довела до внимания, что популяризация азербайджанской культуры в Европе, наряду с программами, связанными с искусством, и фестивалями, представляет значение и на научном уровне.
Мероприятие, проведенное под модераторством l секретаря посольства Aзербайджанской Республики в Швейцарской Конфедерации и Княжестве Лихтенштейн Сары Аббасовой, продолжилось художественной частью.
B художественной части прозвучали произведения Узеира Гаджибейли “Aшыгсаягы”, “Aразбары”, “Сенсиз” и “Севгили джанан”, Эльмира Мирзоева -  “Итхаф”, посвященное Ходжалинскому геноциду, декана Карабахского университета, композитора Тюркера Гасымзаде, выступления сопрано Мары Гусейновой, осуществляющей деятельность в Германии, членов музыкальной группы “Berner Klaviertrio” – скрипача Романа Филипова, виолончелиста Пьера Деппе и пианиста Игоря Андреева. Исполненные композиции были встречены продолжительными аплодисментами зрителей.
Отметим, что мероприятие было организовано действующим в Швейцарии Каспийско-альпийским обществом (Caspian-Alpine Society) при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, Фонда поддержки азербайджанской диаспоры в подчинении комитета и посольства Aзербайджанской Республики в Швейцарской Конфедерации и Княжестве Лихтенштейн.