Benilüks Azərbaycanlıları Konqresinin rəhbərliyi Dövlət Komitəsində olub
22 avqust, 2024Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Niderland Krallığında fəaliyyət göstərən Benilüks Azərbaycanlıları Konqresinin (BAK) rəhbərliyi ilə görüşüb.
Görüşdə BAK-ın sədri Elsevər Məmmədov, sədr müavini Sima Cəfərova, mətbuat xidmətinin rəhbəri Gülnarə Əliyeva və Azərbaycan üzrə nümayəndəsi Məcid Məmmədov iştirak ediblər.
Qonaqları səmimi salamlayan Komitə sədri bu günlərdə başa çatan “Gənclər yaşıl dünya naminə” Diaspor Gənclərinin V Yay Düşərgəsində Benilüks ölkələrindən, o cümlədən Niderlanddan olan diaspor gənclərinin iştirakını məmnunluqla xatırlayıb, diaspor fəaliyyətinin daha da dərinləşdirilməsi istiqamətində fikirlərini açıqlayıb.
BAK-ın cari ildəki fəaliyyətinə toxunan qurum rəhbərliyi ilin sonunadək konqresin növbəti qurultayının keçiriləcəyini, təşkilat nəzdində fəaliyyət göstərən “Körpə fidanlar” uşaq musiqili teatr qrupunun 5 illik yubileyinin qeyd olunacağını bildirib. Bundan başqa, BAK-ın nəzdində uşaqlar üçün rəsm və rəqs dərslərinin təşkil ediləcəyi vurğulanıb.
Görüş qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərə dair fikir mübadiləsi ilə başa çatıb.
Qeyd edək ki, Benilüks Azərbaycanıları Konqresi 18 noyabr 2006-cı ildə Niderlandın paytaxtı Amsterdam şəhərində 15 diaspor təşkilatı tərəfindən təsis olunub.

Руководство Конгресса азербайджанцев Бенилюкса побывало в Государственном комитете
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с руководством Конгресса азербайджанцев Бенилюкса (КАБ), осуществляющего деятельность в Королевстве Нидерландов.
Во встрече приняли участие председатель КАБ Эльсевер Мамедов, заместитель председателя Сима Джафарова, руководитель пресс-службы Гюльнара Алиева и представитель по Азербайджану Меджид Мамедов.
Радушно поприветствовав гостей, председатель комитета с удовлетворением вспомнил участие диаспорской молодежи из стран Бенилюкса, в том числе Нидерландов, в завершившемся на днях V Летнем лагере диаспорской молодежи “Молодежь во имя зеленого мира”, поделился мнением о дальнейшем углублении диаспорской деятельности.
Руководство структуры, коснувшись работы КАБ в текущем году, сообщило о том, что до конца года планируется провести очередной съезд конгресса, отметить 5-летний юбилей действующего при организации детского музыкального театра “Молодые ростки”. Кроме того, доведено до внимания, что при КАБ будут организованы уроки рисования и танцев для детей.
Встреча завершилась обменом мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Отметим, что Конгресс азербайджанцев Бенилюкса был учрежден 15 диаспорскими организациями 18 ноября 2006 года в столице Нидерландов Амстердаме.