“The Jerusalem Post”: Ermənilər Azərbaycanın milli suverenliyinə hörmətlə yanaşmaq üçün konstitusiyalarına yenidən baxmalıdır
14 dekabr, 2024
Bu barədə İsrailin ərəb dünyası və İran üzrə tanınmış eksperti, İsrail Müdafiə Qüvvələrinin Kəşfiyyat Korpusunun sabiq polkovnik-leytenantı, bu ölkənin nüfuzlu Bar-İlan Universitetinin şərqşünaslıq elmləri üzrə professoru və Universitetin Yaxın Şərq və İslam Tədqiqatları Mərkəzinin direktoru, Begin-Sadat Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin tədqiqatçısı doktor Mordexay Kedar dünyanın ən nüfuzlu nəşrlərindən “Jerusalem Post”da dərc olunmuş “Türkiyə İranın yerinə yeni regional güc olacaqmı?” sərlövhəli məqaləsində yazıb.
Yazıda Rusiyanın dəstəyindən məhrum olan Ermənistanın ölkəmizlə sülh sazişi perspektivi fonunda Tehranın da dəstəyindən uzaqlaşaraq Azərbaycan və Türkiyə ilə normal qonşuluq münasibətləri yaratması alternativsiz variant kimi qiymətləndirilib. Hadisələrin bu istiqamətdə cərəyan etməsinin bölgədə Tehran tərəfindən təşviq olunan dini radikalizmi xeyli zəiflədəcəyi diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, nəzarətində olan hər bir ərazidə dünyəvi qanunun aliliyini təmin edən Azərbaycan bugünədək uğurlu şəkildə dini radikalizmin yayılmasının qarşısını almaqla bölgədə dünyəvi dövlətçilik mühitinin bərqərar olmasına mühüm töhfə verib.
İsrailli professor Türkiyənin strateji müttəfiqi olan Azərbaycanın Vətən müharibəsində qələbəsinin bölgəni gərginlikdə saxlayan qüvvələrin zəifləməsinə, əvəzində türk alyansının təsirinin artmasına rəvac verdiyinə diqqət çəkib. Məqalədə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinə məhəl qoymayaraq 30 il ərzində Qarabağı və Azərbaycanın 7 rayonunu qanunsuz işğal altında saxlayan Ermənistanın sözügedən təcavüzü nəticəsində bir milyona yaxın soydaşımızın məcburi köçkünə çevrildiyi də xatırladılıb. Müəllif bütün qeyd olunanların fonunda ermənilərin Azərbaycanın milli suverenliyinə hörmətlə yanaşması üçün onların öz konstitusiyalarını yenidən nəzərdən keçirməsinin zəruriliyini diqqətə çatdırıb.

The Jerusalem Post: Для уважительного отношения к национальному суверенитету Азербайджана армянам необходимо пересмотреть свою конституцию
14 декабря, 2024
Известный израильский эксперт по арабскому миру и Ирану, бывший полковник-лейтенант Разведывательного корпуса Сил обороны Израиля, профессор престижного Университета Бар-Илан этой страны по востоковедению и директор Центра ближневосточных и исламских исследований университета, исследователь Центра стратегических исследований Бегин-Садат доктор Мордехай Кейдар написал об этом в статье под заголовком «Станет ли Турция новой региональной силой вместо Ирана?», опубликованной в одной из самых влиятельных изданий мира Jerusalem Post.
В статье налаживание Арменией, лишившейся поддержки России и отдалившейся от поддержки Тегерана, нормальных отношений с Азербайджаном и Турцией на фоне перспективы мирного соглашения с нашей страной расценивается как безальтернативный вариант. Отмечается, что развитие событий в данном направлении существенно ослабит поощряемый Тегераном религиозный радикализм в регионе. Подчеркивается, что Азербайджан, обеспечивающий верховенство светского закона на всех территориях, находящихся под его контролем, успешно предотвращая на сегодняшний день распространение религиозного радикализма, вносит важный вклад в утверждение атмосферы светской государственности в регионе.
Израильский профессор доводит до внимания, что Победа Азербайджана, являющегося стратегическим союзником Турции, в Отечественной войне, способствует ослаблению сил, нагнетающих напряженность в регионе, и повышению влияния тюркского альянса. В статье также говорится о том, что в результате упомянутой агрессии со стороны Армении, которая, игнорируя 4 резолюции Совета Безопасности ООН, в течение 30 лет удерживала под незаконной оккупацией Карабах и 7 районов Азербайджана, около миллиона наших соотечественников стали вынужденными переселенцами. Автор констатирует, что на фоне вышеуказанного армянам для уважительного отношения к национальному суверенитету Азербайджана необходимо пересмотреть свою конституцию.