Almaniyadakı Azərbaycanlı Həkimlərin II Forumu maraqlı müzakirələrlə davam edib
19 noyabr, 2023“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Berlin şəhərindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində keçirilən Almaniyadakı Azərbaycanlı Həkimlərin II Forumu öz işini panel iclası ilə davam etdirib.
Dr. Nuran Abdullayevin moderatorluğu ilə keçirilən panel iclası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyinin Reabilitasiya, keyfiyyətə nəzarət və xidmətin təşkili departamentinin müdiri Bahadur Rzayevin “Azərbaycan Respublikasında əlilliyi olan şəxslərin reabilitasiyası: görülmüş işlər və hədəflər” mövzusunda məruzəsi ilə başlayıb.
Ardınca Almaniyada çalışan tibb mütəxəssisləri – “Helios Siegburg” klinikasının daxili xəstəliklər üzrə aparıcı mütəxəssisi Elvin Hüseynov “Bizlərdən sonuncusu”, Avropa Onkologiya Məktəbinin (ESO) səfiri, Ulm Universiteti xəstəxanasının həkim-onkoloqu Nərmin Talıbova “Karyera qadını? Xoşbəxt qadın”, “GFO Kliniken Troisdorf”un klinika direktoru Dr. Nuran Abdullayev “Bir ulduz doğulur”, Essen Universitet xəstəxanasının neyrocərrahiyyə üzrə aparıcı mütəxəssisi Prof. Dr. Ramazan Cabbarlı “Spinal cərrahiyyədə yeniliklər: Naviqasiya və robotik”, Hannoverdəki “AEGİ” plastik cərrahiyyə klinikasının aparıcı mütəxəssisi Dr. Gülşən Əhmədli “Əl cərrahiyyəsi Almaniya nümunəsində. Azərbaycanda inkişaf potensialı”, Visbadendə radiologiya üzrə aparıcı mütəxəssis Dr. Orxan Səfərov “Almaniyada süd vəzi xərçəngi və screeninq”, Giesen Universitet xəstəxanasının ürək cərrahı Dr. Zülfüqar Tağıyev “MBA – Almaniyada ürək cərrahiyyəsi və elmi fəaliyyət: çətinliklər və potensiallar?”, Vestpfalts klinikasının həkim-radioloqu Nicat Nəsirov “Qırmızı və ya göy həb”, “Helios Krefeld” klinikasnın ürək cərrahı Dr. Cavid Fətullayev “İnsan cismindən elektrik enerjisinin istehsalı. Yeni imkan?”, “Bad Salzungen” klinikasının qulaq, burun və boğaz xəstəlikləri üzrə aparıcı mütəxəssisi Cavid Hüseynzadə “Üzdəki dəri törəmələrinin plastik cərahiyyəsi. Prinsiplər və perspektivlər”, Mannheymdə “Denterra” klinikasının stomatologiya üzrə həkim mütəxəssisi Nəriman Cabbarlı “Almaniyada şəxsi klinik açma. Bütün incəliklər və məsləhətlər”, Hannoverdə “Nordstadt” klinikasının oftalmologiya üzrə aparıcı mütəxəssisi Aqil Hüseynzadə “Praxis sistemi: Almaniyada mövcud ambulator tibbi xidmət sisteminin Azərbaycanda tətbiqi. Nə dəyişə bilər?” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.
Panel iclasındakı məruzələr silsiləsinə Bakıdakı Topçubaşov adına Elmi Cərrahiyyə Mərkəzinin şöbə müdiri Prof. Qurbanxan Müslümov “Azərbaycanda visseral cərrahiyyənin inkişafı” mövzusunda çıxışı ilə yekun vurub.
Müzakirələr zamanı müxtəlif mövzulara elmi yanaşmalarını ortaya qoyan, ixtiraları və kəşfləri barədə məlumat verən azərbaycanlı həkimlər təkliflərini irəli sürüblər. Həkim soydaşlarımızın Almaniya və dünya səhiyyə sistemində tutduqları mövqelərə diqqəti cəlb edilib və uğur hekayələri bölüşülüb.

II Форум азербайджанских врачей в Германии продолжался интересными обсуждениями
19 ноября, 2023II Форум азербайджанских врачей в Германии, проводимый в рамках “Года Гейдара Алиева” в Азербайджанском культурном центре в Берлине, продолжил работу панельным заседанием.
Панельное заседание под модераторством доктора Нурана Абдуллаева началось с доклада заведующего департаментом реабилитации, контроля за качеством и организации обслуживания Государственного агентства медико-социальной экспертизы Бахадура Рзаева на тему “Реабилитация лиц с инвалидностью в Aзербайджанской Республике: проделанная работа и намеченные цели”.
Затем специалисты-медики - работающий в Германии ведущий специалист по внутренним болезням клиники “Helios Siegburg” Эльвин Гусейнов выступил с докладом на тему “Последний из нас”, посол Европейской школы онкологии (ESO), врач-онколог больницы Ульмского университета Нармин Талыбова – на тему “Карьера женщины? Счастливая женщина”, директор клиники “GFO Kliniken Troisdorf” доктор Нуран Абдуллаев – на тему “Рождение звезды”, ведущий специалист по нейрохирургии больницы Эссенского университета проф. доктор Рамазан Джаббарлы – на тему “Новшества в спинальной хирургии: Навигация и robotik”, ведущий специалист клиники пластической хирургии “AEGİ” в Ганновере доктор Гюльшан Ахмедли – на тему “Ручная хирургия на примере Германии. Потенциал развития в Азербайджане”, ведущий специалист по радиологии в Висбадене доктор Орхан Сафаров – на тему “Рак молочной железы и скрининг в Германии”, кардиохирург больницы Гисенского университета доктор Зульфугар Тагиев – на тему “MBA – кардиохирургия и научная деятельность в Германии: сложности и потенциал?”, врач-радиолог Вестфальской клиники Ниджат Насиров – на тему “Красные или синие таблетки”, кардиохирург клиники “Helios Krefeld” доктор Джавид Фатуллаев – на тему “Производство электроэнергии из тела человека. Новая возможность?”, ведущий специалист клиники “Bad Salzungen” по заболеваниям уха, горла и носа Джавид Гусейнзаде – на тему “Пластическая хирургия кожных образований на поверхности. Принципы и перспективы”, врач-специалист по стоматологии клиники “Denterra” в Манхейме Нариман Джаббарлы – на тему “Личная клиническая информация в Германии. Все тонкости и консультации”, ведущий специалист по офтальмологии клиники “Nordstadt” в Ганновере Агиль Гусейнзаде – на тему “Система Прахис: применение в Азербайджане существующей в Германии системы амбулаторного медицинского обслуживания. Что может измениться?”.
Заведующий отделением научно-хирургического центра имени Топчибашева в Баку проф. Гурбанхан Муслимов завершил цикл докладов на панельном заседании выступлением на тему “Развитие висцеральной хирургии в Азербайджане”.
Азербайджанские врачи, изложившие в ходе обсуждений научные подходы к различным темам, представившие информацию об открытиях и изобретениях, внесли свои предложения. Было привлечено внимание к позиции наших соотечественников-врачей в системе здравоохранения Германии и мира, отмечены их успехи.
Напомним, что I Форум азербайджанских врачей в Германии был организован 5 мая 2022 года в городе Кельн при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой.