Almaniyadakı Azərbaycanlı Həkimlərin II Forumu maraqlı müzakirələrlə davam edib
19 noyabr, 2023“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Berlin şəhərindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində keçirilən Almaniyadakı Azərbaycanlı Həkimlərin II Forumu öz işini panel iclası ilə davam etdirib.
Dr. Nuran Abdullayevin moderatorluğu ilə keçirilən panel iclası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyinin Reabilitasiya, keyfiyyətə nəzarət və xidmətin təşkili departamentinin müdiri Bahadur Rzayevin “Azərbaycan Respublikasında əlilliyi olan şəxslərin reabilitasiyası: görülmüş işlər və hədəflər” mövzusunda məruzəsi ilə başlayıb.
Ardınca Almaniyada çalışan tibb mütəxəssisləri – “Helios Siegburg” klinikasının daxili xəstəliklər üzrə aparıcı mütəxəssisi Elvin Hüseynov “Bizlərdən sonuncusu”, Avropa Onkologiya Məktəbinin (ESO) səfiri, Ulm Universiteti xəstəxanasının həkim-onkoloqu Nərmin Talıbova “Karyera qadını? Xoşbəxt qadın”, “GFO Kliniken Troisdorf”un klinika direktoru Dr. Nuran Abdullayev “Bir ulduz doğulur”, Essen Universitet xəstəxanasının neyrocərrahiyyə üzrə aparıcı mütəxəssisi Prof. Dr. Ramazan Cabbarlı “Spinal cərrahiyyədə yeniliklər: Naviqasiya və robotik”, Hannoverdəki “AEGİ” plastik cərrahiyyə klinikasının aparıcı mütəxəssisi Dr. Gülşən Əhmədli “Əl cərrahiyyəsi Almaniya nümunəsində. Azərbaycanda inkişaf potensialı”, Visbadendə radiologiya üzrə aparıcı mütəxəssis Dr. Orxan Səfərov “Almaniyada süd vəzi xərçəngi və screeninq”, Giesen Universitet xəstəxanasının ürək cərrahı Dr. Zülfüqar Tağıyev “MBA – Almaniyada ürək cərrahiyyəsi və elmi fəaliyyət: çətinliklər və potensiallar?”, Vestpfalts klinikasının həkim-radioloqu Nicat Nəsirov “Qırmızı və ya göy həb”, “Helios Krefeld” klinikasnın ürək cərrahı Dr. Cavid Fətullayev “İnsan cismindən elektrik enerjisinin istehsalı. Yeni imkan?”, “Bad Salzungen” klinikasının qulaq, burun və boğaz xəstəlikləri üzrə aparıcı mütəxəssisi Cavid Hüseynzadə “Üzdəki dəri törəmələrinin plastik cərahiyyəsi. Prinsiplər və perspektivlər”, Mannheymdə “Denterra” klinikasının stomatologiya üzrə həkim mütəxəssisi Nəriman Cabbarlı “Almaniyada şəxsi klinik açma. Bütün incəliklər və məsləhətlər”, Hannoverdə “Nordstadt” klinikasının oftalmologiya üzrə aparıcı mütəxəssisi Aqil Hüseynzadə “Praxis sistemi: Almaniyada mövcud ambulator tibbi xidmət sisteminin Azərbaycanda tətbiqi. Nə dəyişə bilər?” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.
Panel iclasındakı məruzələr silsiləsinə Bakıdakı Topçubaşov adına Elmi Cərrahiyyə Mərkəzinin şöbə müdiri Prof. Qurbanxan Müslümov “Azərbaycanda visseral cərrahiyyənin inkişafı” mövzusunda çıxışı ilə yekun vurub.
Müzakirələr zamanı müxtəlif mövzulara elmi yanaşmalarını ortaya qoyan, ixtiraları və kəşfləri barədə məlumat verən azərbaycanlı həkimlər təkliflərini irəli sürüblər. Həkim soydaşlarımızın Almaniya və dünya səhiyyə sistemində tutduqları mövqelərə diqqəti cəlb edilib və uğur hekayələri bölüşülüb.

The II Forum of Azerbaijani Doctors in Germany continued with interesting discussions
19 November, 2023The II Forum of Azerbaijani Doctors in Germany, held as part of the "Year of Heydar Aliyev" at the Azerbaijani Cultural Center in Berlin continued its work with panel discussions.
The panel discussions, moderated by Dr. Nuran Abdullayev, began with a report presented by Bahadur Rzayev, head of the Department of Rehabilitation, Quality Control and Service Organization of the State Medical-Social Expertise and Rehabilitation Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, on the topic "Rehabilitation of persons with disabilities in the Republic.
Following, the medical specialists working in Germany delivered their reports, including the leading specialist in internal diseases of the Helios Hospital Siegburg Elvin Huseynov, on the topic "The last of us"; ambassador of the European School of Oncology (ESO), doctor-oncologist of Ulm University Hospital Dr. Narmin Talibova, on the topic "Career woman? A happy woman"; clinic director of "GFO Kliniken Troisdorf" Dr. Nuran Abdullayev on the topic "A star is born"; a leading specialist in neurosurgery of Essen University Hospital Dr. Ramazan Jabbarli on the topic "Innovations in Spinal Surgery: Navigation and Robotics"; a leading specialist of "AEGI" plastic surgery clinic in Hannover, Dr. Gulshan Ahmadli on the topic "Hand surgery in the example of Germany. Development potential in Azerbaijan"; a leading specialist in radiology in Wiesbaden Dr. Orkhan Safarov on the topic "Breast cancer and screening in Germany", cardiac surgeon of Giesen University Hospital Dr. Zulfugar Taghiyev on the topic "MBA - Cardiac surgery and scientific activity in Germany: challanges and potentials?"; radiologist of the Westphalian clinic, Dr. Nijat Nasirov, "Red or blue pill"; cardiac surgeon of the "Helios Krefeld" clinic, Dr. Javid Fatullayev on the topic "Production of electricity from the human body. A new opportunity?"; a leading specialist in ear, nose and throat diseases of the Bad Salzungen clinic Javid Huseynzade on the topic "Plastic surgery of skin derivatives on the face. Principles and perspectives"; a specialist in dentistry at the "Denterra" clinic in Mannheim Dr. Nariman Jabbarli on the topic "Opening a private clinic in Germany. All subtleties and tips"; leading specialist in ophthalmology of the "Nordstadt" clinic in Hanover Agil Huseynzade on the topic "Practice system: implementation of the ambulatory medical care system in Azerbaijan. What can be changed?".
At the end of the panel discussions, Prof. Gurbankhan Muslimov department head of M.A.Topchubashov Scientific and Surgical Center in Baku made a report on the topic "Development of visceral surgery in Azerbaijan".
During the discussions, the Azerbaijani doctors gave information about their inventions and discoveries and put forward their proposals. The success stories of the Azerbaijani doctors and their role in the German medical system were emphasized.
It should be noted that the First Forum of Azerbaijani Doctors in Germany was organized on May 5, 2022 in Cologne with the support of the State Committee on Work with Diaspora.