Tbilisidə Azərbaycan Milli Musiqi Günü qeyd edilib
20 sentyabr, 2024Tbilisi Dövlət Konservatoriyasında Azərbaycan Milli Musiqi Günü qeyd edilib. Alyans Gənclər Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Azərbaycanın Gürcüstandakı səfirliyinin məsul əməkdaşı, Tbilisi konservatoriyanın rektoru, müəllim və tələbə heyəti, eləcə də AGM-nin üzvləri iştirak ediblər.
Rektor Qeorqi Vaçinkadze çıxışında Azərbaycan ilə Gürcüstan arasındakı mədəni əlaqələrdən danışıb, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən 6 görkəmli Azərbaycan bəstəkarının əsərlərinin notlarından ibarət kitabların Konservatoriyaya təqdim olunmasına görə təşəkkür edib.
Azərbaycanın Gürcüstandakı səfirliyinin məsul əməkdaşı Ramiz Hacızadə dahi bəstəkarımız Üzeyir Hacıbəylinin həyat və yaradıcılığı barədə məlumat verib. O, Üzeyir Hacıbəylinin doğum gününün və Milli Musiqi Gününün Tbilisidə qeyd edilməsini təqdirəlayiq hadisə adlandırıb, eyni zamanda, ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin, xüsusən də mədəni əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu bildirib.
Daha sonra Mərkəzin sədri Leyla Əmrahova və digər iştirakçılar çıxış edərək Ü.Hacıbəylinin həyat və yaradıcılığı, Gürcüstanın mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin onun haqqında dedikləri fikirlər, eləcə də Tbilisidə doğulmuş azərbaycanlı musiqiçilər barədə danışıblar.
“Üzeyir Hacıbəyli Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixində yeni inkişaf yollarının və milli bəstəkarlıq məktəbinin özülünü qoymaqla yanaşı, Azərbaycan musiqisi tarixində ilk opera, ilk musiqili komediya və bir sıra digər janrların ilk nümunələrinin yaradıcısı kimi tanınır. Onun işıqlı xatirəsi xalqımızın qəlbində daim yaşayacaq”,- deyə Mərkəzin icraçı direktoru Rəna Hüseynova qeyd edib.
Sonra Mərkəzin tələbələri Mahirə Durmuşova "Çırpınırdı Qara dəniz" və "Ay Laçın", Ramin Pirməmmədov isə tarda "Ayrılıq" və "Bakı gecələri" mahnılarını ifa ediblər.

В Тбилиси отмечен День азербайджанской национальной музыки
В Тбилисской государственной консерватории отмечен День азербайджанской национальной музыки. В мероприятии, организованном Молодежным центром “Aльянс”, приняли участие ответственный сотрудник посольства Азербайджана в Грузии, ректор, преподаватели и студенты Тбилисской консерватории, а также члены МЦА.
Ректор Георгий Вачинкадзе говорил о культурных связях между Азербайджаном и Грузией, выразил признательность за предоставление Фондом Гейдара Алиева консерватории нотных изданий произведений 6 видных азербайджанских композиторов.
Ответственный сотрудник посольства Азербайджана в Грузии Рамиз Гаджизаде рассказал о жизни и творчестве нашего гениального композитора Узеира Гаджибейли. Oн назвал проведение в Тбилиси дня рождения Узеира Гаджибейли и Дня национальной музыки событием, заслуживающим одобрения, а также отметил, что отношения между нашими странами, в частности, культурные связи, находятся на высоком уровне.
Выступившие затем председатель центра Лейла Амрахова и другие участники говорили о жизни и творчестве Узеира Гаджибекова, высказываниях деятелей культуры и искусства Грузии о нем, а также азербайджанских музыкантах – уроженцах Тбилиси.
“Узеир Гаджибейли не только заложил основу нового пути развития и национальной композиторской школы в истории азербайджанской музыкальной культуры, но и получил известность как создатель первой оперы, первой музыкальной комедии и первых образцов ряда других жанров в истории азербайджанской музыки. Светлая память о нем всегда будет жить в сердце нашего народа”, - сказала исполнительный директор центра Рена Гусейнова.
Затем учащаяся центра Махира Дурмушева исполнила песни "Чырпынырды Гара дениз" и "Aй Лачин", а Рамин Пирмамедов на таре - "Aйрылыг" и "Бакы геджелери".