“Orta Asiya ölkələri və Azərbaycan: Dostluğun yeni dövrü”
Özbəkistanın Fərqanə vilayətində "Orta Asiya və Azərbaycan" dostluq forumu çərçivəsində "Orta Asiya ölkələri-Azərbaycan dostluğunun yeni dövrü" mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransda Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Valeh Hacıyev və komitə əməkdaşları iştirak edib.
Tədbirdən əvvəl Fərqanə vilayətindəki “Dostluq steli” ziyarət edilib. Tədbir iştirakçıları xalqlar arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin rəmzi sayılan abidənin önünə gül dəstələri qoyaraq ehtiramlarını bildiriblər.
Konfransda Özbəkistan Respublikasının Millətlərarası Münasibətlər və Xaricdəki Həmvətənlərlə Əlaqələr Komitəsinin sədri Kahraman Sarıyev, Qırğız Respublikasının Əmək, Sosial Təminat və Miqrasiya nazirinin birinci müavini Kamçıbek Dosmatov, Tacikistan Dostluq və Mədəni Əlaqələr Cəmiyyətinin nümayəndəsi İbrahim Abdullozoda, Qazaxıstan Respublikasının “Otandastar” Fondunun vitse-prezidenti Alibek Jurkadam, eyni zamanda digər rəsmi şəxslər və ekspertlər çıxış ediblər.
Komitə sədr Fuad Muradovun salamlarını iştirakçıların diqqətinə çatdıran Valeh Hacıyev Azərbaycan və Özbəkistanın dövlət başçılarının ortaq siyasi iradəsi nəticəsində iki ölkə arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini bildirib. Siyasi dialoqun intensivləşməsi nəticəsində ticarət, iqtisadi, mədəni, humanitar və regionlararası əlaqələrin ardıcıl inkişaf etdiyini qeyd edib. İkitərəfli əməkdaşlığın uğurlu nümunələri kimi Daşkənddə Heydər Əliyev adına bağın və “Azərbaycan” parkının, eləcə də Bakıda “Özbəkistan” parkının yaradılmasını xatırladıb. O, işğaldan azad olunan ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinə də toxunaraq Özbəkistanın Füzulidə Mirzə Uluqbəy adına tam orta məktəbin, Qazaxıstanın Füzulidə Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin, eləcə də Qırğızıstanın Ağdamda təlim mərkəzinin inşasına verdiyi töhfələri yüksək qiymətləndirib.
Sonda forumun daimi fəaliyyət göstərən dialoq platformasına çevrilməsi, həmçinin Fərqanə vilayətinin davamlı inkişafına yönəlmiş birgə təşəbbüs və proqramların həyata keçirilməsi barədə razılıq əldə edilib.
Bundan əlavə, tədbirdə fəal iştirak edən bir sıra şəxslər, o cümlədən Valeh Hacıyev “Xalqlar dostluğu” döş nişanı ilə təltif olunub.
Konfrans çərçivəsində Kahraman Sarıyev və Valeh Hacıyev arasında ikitərəfli görüş də keçirilib. Görüşdə bir sıra məsələlər, o cümlədən ölkələrimizin zamanla inkişaf edən dostluq və qardaşlıq münasibətləri fonunda diasporlar arasında həmrəyliyin, əməkdaşlığın və koordinasiyanın daha da gücləndirilməsi müzakirə edilib.

“Страны Центральной Азии и Азербайджан: новая эра дружбы”
В Ферганской области Узбекистана в рамках форума дружбы "Средняя Азия и Азербайджан" состоялась международная конференция на тему "Новая эра дружбы между странами Центральной Азии и Азербайджаном".
В конференции приняли участие первый заместитель председателя Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Валех Гаджиев и сотрудники комитета.
Перед началом мероприятия состоялось посещение "Стеллы дружбы" в Ферганской области. Участники церемонии возложили цветы к памятнику, который считается символом дружественных и братских отношений между народами, и выразили глубокое почтение.
На конференции выступили председатель Комитета по межнациональным отношениям и связям с соотечественниками за рубежом Республики Узбекистан Кахраман Сарыев, первый заместитель министра труда, социального обеспечения и миграции Кыргызской Республики Камчибек Досматов, представитель Общества дружбы и культурных связей Таджикистана Ибрагим Абдуллозода, вице-президент Фонда “Отандастар” Республики Казахстан Алибек Журкадам, а также другие официальные лица и эксперты.
Валех Гаджиев, передав участникам приветствия председателя комитета Фуада Мурадова, отметил, что благодаря общей политической воле глав государств Азербайджана и Узбекистана отношения между двумя странами достигли уровня стратегического партнерства. Он подчеркнул, что в результате интенсификации политического диалога последовательно развиваются торговые, экономические, культурные, гуманитарные и межрегиональные связи, в качестве успешных примеров двустороннего сотрудничества упомянул создание сквера имени Гейдара Алиева и парка “Азербайджан” в Ташкенте, а также парка “Узбекистан” в Баку, коснувшись широкомасштабных восстановительных и созидательных работ, проводимых на освобожденных от оккупации территориях, высоко оценил вклад Узбекистана в строительство полной средней школы имени Мирзы Улугбека и Казахстана – в возведение Центра детского творчества имени Курмангазы в Физули, а также Кыргызстана – в строительство учебного центра в Агдаме.
В заключение была достигнута договоренность о превращении форума в постоянно действующую диалоговую платформу, а также о реализации совместных инициатив и программ, направленных на устойчивое развитие Ферганской области.
Одновременно ряд лиц, принимавших активное участие в мероприятии, в том числе Валех Гаджиев, был награжден нагрудным знаком “Дружба народов”.
В рамках конференции также состоялась двусторонняя встреча между Кахраманом Сарыевым и Валехом Гаджиевым. На встрече был обсужден ряд вопросов, в том числе дальнейшее укрепление солидарности, сотрудничества и координации между диаспорами на фоне получивших развитие с течением времени дружественных и братских отношений наших стран.